Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Bagaj maternitate.

2 raspunsuri la acest subiect

Lisuu

Lisuu

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 01 noiembrie 2018 - 21:24

Buna mămici sau viitoare mămici .As avea nevoie sa ma ajutați puțin ..De ce e nevoie pentru maternitate?(atât pentru mine cât și pt bebe) ar trebuii sa încep așa încet cu bagajul dar nu prea știu de ce e nevoie...

• 0

Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 01 noiembrie 2018 - 22:10

Lisuu, ar trebui in primul rand sa vezi  ce ti se cere de la maternitatea unde vei naste- dr gine a ta ar trebui sa aiba pe undeva prin cab/in sala de asteptare afisata o lista cu cele obligatorii pt perioada spitalizarii. Apoi sa tii cont si de ceea ce stii tu ca iti este absolut necesar.  Imi amintesc vag, ca la maternitatea unde voi naste eu se cer neaparat 5schimburi complete pt bebe corespunzatoare sezonului in care nasti, pampersi, crema, paturica+lenjerie daca nu ma insel.. Pt tine cred ca niste lenjerie intima de unica folosinta este ideala, camasi de noapte  care se deschid in fata cat mai mult, sosete, capotel- ma rog deci ceva pijamale; pe lista pe care am vz eu se cere si sapun- nu mai imi aduc aminte toate detaliile; pt amandoi prosoape - mai ales daca tii bebele in camera cu tine si trebuie sa il speli tu ar trebui sa iei o paturica sa o pui intai pe masa respectiva,apoi un prosopel si inca unul sa il usuci- ma gandesc ca la inceput nu o sa ai indemanare prea mare sa il tii,sa il speli si o sa iti fie de ajutor sa il sprijini undeva. Am vz la unele mamici ca recomandau si un lighean mic, dar bineinteles daca ti se permite de la spital. In rest te pot ajuta mai mult cele care au nascut deja,dar e ft imp. si ce ti se cere

• 1

Lisuu

Lisuu

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 14 noiembrie 2018 - 21:45

Lisuu, ar trebui in primul rand sa vezi  ce ti se cere de la maternitatea unde vei naste- dr gine a ta ar trebui sa aiba pe undeva prin cab/in sala de asteptare afisata o lista cu cele obligatorii pt perioada spitalizarii. Apoi sa tii cont si de ceea ce stii tu ca iti este absolut necesar.  Imi amintesc vag, ca la maternitatea unde voi naste eu se cer neaparat 5schimburi complete pt bebe corespunzatoare sezonului in care nasti, pampersi, crema, paturica+lenjerie daca nu ma insel.. Pt tine cred ca niste lenjerie intima de unica folosinta este ideala, camasi de noapte  care se deschid in fata cat mai mult, sosete, capotel- ma rog deci ceva pijamale; pe lista pe care am vz eu se cere si sapun- nu mai imi aduc aminte toate detaliile; pt amandoi prosoape - mai ales daca tii bebele in camera cu tine si trebuie sa il speli tu ar trebui sa iei o paturica sa o pui intai pe masa respectiva,apoi un prosopel si inca unul sa il usuci- ma gandesc ca la inceput nu o sa ai indemanare prea mare sa il tii,sa il speli si o sa iti fie de ajutor sa il sprijini undeva. Am vz la unele mamici ca recomandau si un lighean mic, dar bineinteles daca ti se permite de la spital. In rest te pot ajuta mai mult cele care au nascut deja,dar e ft imp. si ce ti se cere

Multumesc mult pentru raspuns, abea acuma am vazut cand am intrat de pe pc ,o sa tin cont de cele scrise [hia] [flo2]

• 0

Ultimele Intrebari

• Ajutor - panica

CValentina2019
    - Astăzi, 11:03

• Rețete bebe

Gabriela_Iuliana98
    - Ieri, 22:32

• Placenta

alionatonu
    - Ieri, 19:59

• Baiat sau fetita?

Eugenya1
    - Ieri, 19:55

• Durere pelviana - panica

floryandreea
    - Ieri, 19:16

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• bucuria de mamica

lavysur
    - Astăzi, 11:12

• Sarcina 10 saptamani emotii

Babyyy2
    - Ieri, 18:22