Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Durerea unei mame: Mama Ioanei


53 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 12:03

M-am trezit citind gandurile acestei mame care si-a pierdut copila frumoasa, de numai 18 ani - in tragedia de la Colectiv si mi-au dat lacrimile. Pentru ca sunt si eu mama si probabil ca nu exista durere mai mare pentru o mama decat sa isi piarda puiul.

 

Mama Ioanei, este sincera, brutal de sincera. Iar dupa 3 ani de la tragedie, inca nu exista vinovati iar Monstrul Dragnea isi permite sa isi traga spuza politica pe aceasta durere.

 

Am rezonat cu mama Ioanei cand spune ca s=a gandit si sa isi faca singura dreptate...Cum și-a trăit o mamă durerea pierderii fiicei de 18 ani în tragedia din Colectiv: „Mă gândeam să-i omor eu pe vinovați”

 

cititi va rog marturia acestei mame si incercati sa ii intelegeti durerea fara margini. Ganditi-va si la copilasii vostri...

[:(]



#2
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 16:45

trebuie sa recunosc ca nu am inteles cum de ce pe acest forum de copii nu si-a adus aminte nimeni de copiii care au pierit acum 3 ani. chiar daca aveau 30 si ceva de ani, tot copiii cuiva erau.

 

o asa tragedie trecuta sub tacere din partea atator mame ma face sa inteleg sentimentul acela de bine ca nu a fost al meu, sau ca si-au meritat-o sau chiar nu stiu altceva,  dar in romania nu s-a schimbat nimic dupa acel prapad,  ba din contra au curajul sa minta in continuare si sa sustina ca nu ei au  fost vinovati si lumea ii crede .

 

si lumea tace in continuare.  TRIST , foarte TRIST. 


Editat de a_alinta, 31 octombrie 2018 - 16:46 .


#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 18:29

a_alinta, nu e vorba ca nu si-au adus aminte. Nu  au scrris.

Pe aici pe la noi mai  toata lumea si-a amintit, unii au participat la mars. Au fost emisiuni dedicate.



#4
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 18:34

da, stiu , ma asteptam si pe forum sa fie ceva. mea culpa!



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 noiembrie 2018 - 14:39

ALINA  are cumva dreptate. Noi mamele ar trebui sa avem mai multa reactie si empatie la ce se intampla in societate. 

Nu vreau sa aduc nici o critica nimanui si nu vreau sa par aroganta sau altceva, insa am observat uneori - in discutiile cu cei din Romania, un fel de frica de a se implica emotional. De multe ori am impresia ca multe lucruri foarte nasoale se intampla in ROmania din cauza unui soi de egoism. Asa am fost noi invatata probabil: fiecare pe cont propriu.

 

Da, aici pe forum, unde sunt atat de multe mame care citesc - si scriu insa mai rar - ar trebui ca astfel de subiecte sa ne uneasca. Sa ne faca sa ne intrebam la unison: cum e posibil si cine sunt vinovatii ???

 

Nici pe FB nu am zarit nici p discutie ampla si serioasa de compasiune (in afara publicatiilor si ziarelor) ... Mult prea putin - din punctul meu de vedere.

Tragedia de la COlectiv necesita o radiografie ampla a societatii romanesti si mai mult decat un ridicat de umar.

 

DIn pacate, ceea ce acceptam se va intampla din nou.



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 noiembrie 2018 - 14:45

Continui cu alta tristete: vedeam ieri la un reportaj TV multe mamici intr-un spital care filmesera cu telefonul gandacii care treceau peste copilasi in salon. Da - stiau sa filmeze/

 

Insa doar acum cateva luni cand am pus un mesaj de #farapenali si #faracoruptie pe Facebook Desprecopii  am fost asaltata de mesaje nevricoase cum ca: sa va fie rusine ca ne puneti politica si Noi nu facem politica si ... bleah unfolow ...

 

Ei asta e, daca mamicile nu vor politica si nu vor sa se implice in treburile cetatii ... atunci trebuie sa accepte si gandacii din salon...



#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 01 noiembrie 2018 - 15:52

a_alinta, nu e vorba nici de uitare , nici de nepasare. Toti ne-am amintit ce s-a intamplat, ne-am revoltat ca nimic nu s-a schimbat de fapt , ca nu s-a facut nici un pas spre aflarea adevarului, ca unii politicieni inca bat campii cu teorii ale conspiratiei si state paralele , ca Romania a devenit un stat in care favorizarea infractorilor conteaza mai mult decat dreptatea pt victime. Dar daca scriem aici sau pe facebook ce rezolvam ? Eu am ajuns la concluzia ca absolut nimic.  Conteaza mai mult sa vorbim intre noi, cu parintii si rudele noastre, prietenii care au impresia ca nu e chiar asa de rau in tara asta, sau ca toti sunt la fel si nu ai de ales decat sa pleci sau sa te retragi in bula ta. Conteaza mai mult sa faca fiecare o fapta buna, sa reclame neregulile, sa mearga la vot , sa se implice in activitati civice, in proteste. 



#8
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 01 noiembrie 2018 - 19:24

http://m.hotnews.ro/stire/22791013   realitate romaneasca: un deputat si un minstru se roaga de niste functionari sa faca niste plati din banii nostri, pt a salva un om.



#9
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 01 noiembrie 2018 - 19:57

Eu simt ca uneori cei care au mai ramas aici in Romania (sa stinga lumina) sunt ceruti sa apara la rampa pentru un talk show. 



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 noiembrie 2018 - 19:59

ma intreb: acei functionari nu au familie? Chiar nu le pasa? Cum pot exista pe acest pamant niste oameni atat de egoisti si idioti? 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -