Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scrisoarea parintilor unui copil care a murit de meningita

meningita

26 raspunsuri la acest subiect

#11
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 30 octombrie 2018 - 22:09

Intrebarea este: copilasul era vaccinat impotriva meningitei?

nu are legatura vaccinul impotriva meningitei cu ce s-a intamplat. 

 

cred ca ar trebui sa schimbi titlul , copilul nu a murit din cauza meningitei  ci din cauza incompetenti  medicilor.


Editat de a_alinta, 30 octombrie 2018 - 22:15 .


#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 octombrie 2018 - 22:18

nu are legatura vaccinul impotriva meningitei cu ce s-a intamplat. cred ca ar trebui sa schimbi titlul , copilul nu a murit din cauza meningitei ci din cauza incompententei medicilor.

 

Ba oarecum are. Vaccinul antipneumococic protejează și împotriva meningitei pneumococice de care se pare că a murit copilașul.

Lipsa vaccinului din schema națională, lăsat opțional și de multe ori de negsit, nerecomandat, neștiut, este tot o componentă a unui sistem medical infect. La fel ca toate segmentele bolnave care s-au suprapus in acest caz. Și în multe altele.

Am citit și un articol din perspectiva personalului medical din acel spital care acuza la rândul lor lipsa fondurilor, a personalului calificat , a materialelor, condiții de muncă total nesatisfăcătoare . De exemplu gărzile sunt efectuate de medici de familie pentru că nu au specialiști, pentru că nu au fonduri, pentru că au plecat, mă rog, multiple cauze. Și tot așa, adevărații criminali sunt conducătorii acestui sistem care îl lasă să funcționeze în acest hal...



#13
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 30 octombrie 2018 - 22:28

Ba oarecum are. Vaccinul antipneumococic protejează și împotriva meningitei pneumococice de care se pare că a murit copilașul.

Lipsa vaccinului din schema națională, lăsat opțional și de multe ori de negsit, nerecomandat, neștiut, este tot o componentă a unui sistem medical infect. La fel ca toate segmentele bolnave care s-au suprapus in acest caz. Și în multe altele.

Am citit și un articol din perspectiva personalului medical din acel spital care acuza la rândul lor lipsa fondurilor, a personalului calificat , a materialelor, condiții de muncă total nesatisfăcătoare . De exemplu gărzile sunt efectuate de medici de familie pentru că nu au specialiști, pentru că nu au fonduri, pentru că au plecat, mă rog, multiple cauze. Și tot așa, adevărații criminali sunt conducătorii acestui sistem care îl lasă să funcționeze în acest hal...

ba oarecum nu are. un medic bun isi da seama de diferente. 

 

eu sunt atat de suparata azi, pe 30 octombrie de tot ce inseamna personal medical care accepta starea de fapt. ma refer la cei buni . de toti care au tacut cand s-a spus acum 3 ani ca avem de toate si nu aveam nimic... 

 

nu ca acum am avea ceva mai mult ca acum 3 ani. 



#14
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 08:42

. De exemplu gărzile sunt efectuate de medici de familie pentru că nu au specialiști, pentru că nu au fonduri, pentru că au plecat, mă rog, multiple cauze....

 

unde scrie asa ceva?



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 08:58

Mai inainte de a discuta de vaccin ar trebui sa stim si daca exista vaccin impotriva stafilococului pneumoniae.

 

Ar mai trebui sa stim sidaca e adevarat ca stafilococul asta e responsabil de aproximativ 20-30% din infectiile  nozocomiale.



#16
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 09:09

Mai inainte de a discuta de vaccin ar trebui sa stim si daca exista vaccin impotriva stafilococului pneumoniae.

 

 

 

nu exista



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 09:15

nu exista

Asa aveam si eu impresia, dar nefiind de meserie nu m-am hazardat.



#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 11:52

nu exista

 

Dar exista vaccin Contra meningitei, chiar m-am uitat putin( Mai ales ca si in primul meu mesaj am Scris ca am vazut la tv ca face reclama la vaccinul Contra meningitei), exista mai multe tipuri de meningococi(???) contra carora se poate veccina.

 

Sau meningococi nu-s acelasi lucru cu pneumococii?



#19
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 12:19

normal ca vaccin exista, dar nu impotriva bolii in sine, ci impotriva bacteriei Neisseria meningitidis (vaccinul acopera cateva tulpini) si a Streptococcus pneumoniae (sunt doua vaccinuri separate). boala in sine - meningita - poate fi provocata de multe alte bacterii patogene. din marele articol eu nu inteleg daca meningita a fost chiar provocata de stafilococ sau nu. nu de alta dar Stafilococcus pneumoniae nu exista.



#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 12:24

normal ca vaccin exista, dar nu impotriva bolii in sine, ci impotriva bacteriei Neisseria meningitidis (vaccinul acopera cateva tulpini) si a Streptococcus pneumoniae (sunt doua vaccinuri separate). boala in sine - meningita - poate fi provocata de multe alte bacterii patogene. din marele articol eu nu inteleg daca meningita a fost chiar provocata de stafilococ sau nu. nu de alta dar Stafilococcus pneumoniae nu exista.

 

 

Am inteles, de fapt nici eu nu am priceput exact ce a provocat meningita.

 

Oricum, durerea parintilor e aceasi sa spun asa, e bine insa ca parintii sa stie ca exista totusi in vaccin Contra meningitei, chiar daca nu acopera toate tipurile de infectii.





Etichetat si cu meningita

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -