Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scrisoarea parintilor unui copil care a murit de meningita

meningita

26 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 11:02

Un mesaj atat de trist - si atat de sfasietor ...

 

Suntem Emilia şi Dumitru, iar până de curând (12 octombrie) am fost „mami“ şi „tati“ pentru Alexandru Petru. Din păcate, fiul nostru a plecat dintre noi, la numai doi ani şi patru luni, răpus de meningită acută cauzată de stafilococul pneumaniae, conform certificatului de la IML. Cazul lui a fost mediatizat, însă la pachet cu ştirea dispariţiei au venit şi o serie de speculaţii şi informaţii neadevărate. Informaţii care ne dor, unele furnizate de persoane care, în momentele cumplite ale vieţii noastre, au părut că ne sunt alături, altele de către cei care vor să acopere neputinţa, incompetenţa şi indolenţa unui sistem în care se moare cu zile. Mulţi dintre ei sunt, la rândul lor, părinţi, dar, probabil, merg pe principiul că lor nu li se poate întâmpla aşa ceva. Nu dorim să mai fie astfel de tragedii, nu dorim nici unei mame să trăiască toată viaţa cu imaginea copilului ei chinuit de suferinţă, care cu ultimele puteri o strigă „mami, mami“, cu speranţa că cea care l-a adus pe lume va reuşi să-l şi salveze. Dar n-am putut… Pentru că noi, ca mai toţi care citiţi aceste rânduri scrise de mine, mama lui Alex, credem în medici şi în Dumnezeu pentru vindecare, pentru viaţă. Alex n-a avut probleme de sănătate. Era un pitic vioi, vesel, pe care ni l-am dorit tare mult. L-am avut la vârsta de 40 de ani, venit pe lume prin naştere naturală şi pe care încă îl alăptam. O singură dată am ajuns cu el de urgenţă la spital, pe când avea cinci săptămâni, ca urmare a unui episod de înec cu regurgitare. Pentru a elimina orice suspiciune, copilul a fost transferat atunci la Bucureşti unde i-au fost făcute investigaţii şi a fost găsit perfect sănătos. Şi aşa a fost cu excepţia răcelilor pe care le are orice micuţ. La începutul lunii septembrie, am mers la mare, iar aici, într-una din zile, Alex a făcut febră, puţin peste 38, dar care i-a cedat cu antitermice. Ulterior, având o stare generală bună, l-am pregătit pentru începerea grădiniţei. Am prezentat toate documentele solicitate, inclusiv adeverinţa de la medicul de familie că este apt pentru activităţi în colectivitate. Precizăm că la grădiniţa din Sinaia nu sunt solicitate, la începerea anului preşcolar, exudat şi probe de coprocultură. După o săptămână au început să fie înregistraţi mai mulţi copii răciţi sau cu alte afecţiuni. Unii au lipsit, alţii au fost readuşi de părinţi fără să fie vindecaţi complet şi primiţi de cadrele de la grădiniţă. Altora chiar le-a fost administrat tratamentul de către asistenta de la unitatea preşcolară. Nu am scăpat nici noi de problemele sezonului, motiv pentru care atât eu (n.r. –mama copilului), cât şi Alex am stat acasă, în intervalul 2-7 octombrie, unde am urmat un tratament cu antibiotic prescris de către medicul de familie, în urma consulaţiei. Luni şi marţi, 8-9 octombrie, Alex a fost la grădiniţă, iar asistenta de acolo nu a sesizat nimic schimbat în comportamentul lui. Marţi seara, după grădiniţă, cel mic a mâncat câteva felii de salam de la o rudă, aflată în vizită, iar seara a fost energic, vesel şi s-a jucat cu doi verişori. Totul până la ora 21.00, când am ajuns de urgenţă la secţia de Pediatrie a Spitalului din Sinaia din cauza vărsăturilor în jet ale copilului. De gardă a fost, în acea seară, dr. Evelina Şerban, care-mi este şi medic de familie şi care i-a administrat un tratament injectabil, despre care mi-a precizat că ar fi putut să i-l furnizeze şi prin perfuzie, dar cu acelaşi efect. Jumătate de oră mai târziu am plecat acasă fără alte investigaţii pentru că, la Sinaia, analizele pe secţii se fac doar dimineaţa. Singurele care se fac noaptea sunt urgenţele (adulţii) care ajung la CPU.

Continuarea aici ....



#2
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 14:01

Sfasietor!...



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 14:17

Cumplit...cuvintele sunt de prisos!!!

 

Chiar am vazut la TV un spot cu  vaccinarea contra meningitei...si exact la fel explica...in citeva orea viata se poate intoarce la 180°...cind ataca boala.



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 18:17

Mama copilului de un an şi 8 luni care a murit sâmbătă noapte la un spital privat din capitală acuză clinica în care victima a fost internată de incompetență și spune că a fost nevoită să sune la SMURD, pentru a salva viața copilului.

După ce copilului i s-a făcut rău, am fugit cu el la camera asistentelor, au început să acționeze haotic. Oxigenul din perete nu mergea, echipamente nu aveau, n-aveau absolut nimic, nu știau să le folosească. Nu știau pe cine să cheme mai repede, le tremurau mâinile, un haos general și atunci noi am intrat în panică și am sunat la SMURD pentru că nu mai aveam încredere în ce sunt ei în stare să facă. Deci când am văzut atâta incompetență, atâta prostie la acest spital, care poate are proceduri pe hârtie, dar nu știe să le aplice, personalul de acolo nu știe să acționeze într-o situație de urgență post operator, nu știu ce să facă. Au venit cei la SMURD care într-adevăr s-au luptat pentru viața copilului nostru, numai că s-au pierdut niște minute în care ei pur și simplu se uitau și dădeau din colț în colț. Nu aveau ce trebuie, nu aveau balonul de oxigen, nu aveau aparatul. Și atunci noi am chemat SMURD-ul, care a venit foarte repede și mulțumim celor de la SMURD că au luptat cu adevărat pentru viața copilului nostru”, susține mama copilului.

Femeia spune că personalul medical s-a implicat în procedurile medicale abia după ce au fost coordonați de cei de la SMURD.

 

Au continuat și ei, coordonați de cei de la SMURD”, spune aceasta.

Mama copilului acuză personalul medical de la spitalul privat de moartea copilului ei și spune că în urma incidentului, cei din spital au refuzat orice fel de dialog.

https://stirileprotv...at-copilul.html

E vorba de Sanador.



#5
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 19:23

Viviana, cred că sunt două cazuri diferite. În primul material e vorba de un copil internat la Marie Curie, nu la Sanador.

 

Oricum, groaznice ambele cazuri :(.



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 19:38

Viviana, cred că sunt două cazuri diferite. În primul material e vorba de un copil internat la Marie Curie, nu la Sanador.

 

Oricum, groaznice ambele cazuri :(.

Bineinteles ca sunt cazuri diferite. Am facut doar o informare asupra unui alt caz.

 

Durerea parintilor este aceeasi.



#7
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.292 mesaje

Postat 23 octombrie 2018 - 10:58

Tare trist  [:(]



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 octombrie 2018 - 21:31

Ambele sunt cazuri de malpraxis.

Baietelul ce a murit la Sanador a facut hemoragie interna in urma operatiei.

 

Este inacceptabil  si atat de dureros!



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 30 octombrie 2018 - 09:41

Intrebarea este: copilasul era vaccinat impotriva meningitei?



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 octombrie 2018 - 20:41

Vaccinul acesta s-a introdus în schema abia anul trecut.





Etichetat si cu meningita

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -