Sari la conținut

Sari la conținut


Dublu test


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Mariamaria13

Mariamaria13
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 08:10

Buna ziua .. de cateva zile sunt foarte speriata saptamana trecuta am facut dublu test si mia iesit hcg marit la 126 si facand calculul de risc la trisomia 21 a iesit rezultatul 1:438  scazand de la 1 :840 precizez ca am 27 de ani si alte probleme nu au aparut decat aceasta ... doctora a spus ca este posibil sa am un bebelus mare peste 4 kg dar voi face si testul Veracity pentru o exactitate mai mare ... nu stiu daca este foarte grav dar sunt foarte speriata


#2
Andie008

Andie008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 11:24

Cate sapt de sarcina ai? Doctorul ti-a dat motive de ingrijorare? testele astea din ce stiu eu, arata o probabilitate, niciodata o certitudine, deci oricate teste faci, indica doar ca e o probabilitate mai scazuta sau mai crescuta ca bebe sa aiba probleme genetice, dar niciodata nu e 100% sigur ca asa e. Si probabil la copiii mai mari, indicatorii sunt putin altfel - de ex la mine la dublu test, un indicator era usor marit (nu mai stiu cat exact ca nu am dosarul la mine acum), ecografia a iesit ok in schimb, iar copilul e perfect normal, nici urma de sindrom Down sau altceva. Totul e ok. A avut in schimb 4 kg la nastere. Asa ca nu stiu daca e ceva atat de grav.

Oricum daca as mai avea o alta sarcina, nu as mai face acest test pentru ca mi se pare ca numai motive de ingrijoarare da, care niciodata nu voi stii daca sunt reale sau nu.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 11:26

Dublul Test (sau Screening prenatal de trimestru I), este un test screening de acuratete mare care permite depistarea riscului crescut pentru anomalii cromozomiale si genetice.

Se numeste “Dublu Test” tocmai din cauza ca presupune doua investigaţii in aceeasi zi (sau la o distanta de maxim 24h unul fata de celalalt), si anume: o ecografie morfologica fetala si o analiza de sange - aici toate detaliile.



#4
Mariamaria13

Mariamaria13
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 23 octombrie 2018 - 00:21

Am 14 sapt si 2 zile altceva modificat nu a mai iesit ... doctora a spus ca este un copil sanatos si inca nu este risc foarte mare de asa ceva ... acum nu stiu ce sa spun se poate modifica pe parcurs? Pe 2 noiembrie merg la control probabil daca este vreo problema se va vedea la ecografie ma gandesc 



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 23 octombrie 2018 - 10:14

Pai daca doctorita ti-a spus ca e un copil sanatos, de ce esti speriata?



#6
Andie008

Andie008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 23 octombrie 2018 - 10:45

Am verificat intre timp si la mine era 1:232 si copilul nu are nimic. Deci, cum a zis si persoana de mai sus, nu cred ca ai motive de ingrijorare, in special daca si medicul a zis ca e ok.

Bucura-te de sarcina si de copil!  [:)]



#7
Maryamg

Maryamg
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 07 noiembrie 2018 - 19:13

 

Buna ziua .. de cateva zile sunt foarte speriata saptamana trecuta am facut dublu test si mia iesit hcg marit la 126 si facand calculul de risc la trisomia 21 a iesit rezultatul 1:438  scazand de la 1 :840 precizez ca am 27 de ani si alte probleme nu au aparut decat aceasta ... doctora a spus ca este posibil sa am un bebelus mare peste 4 kg dar voi face si testul Veracity pentru o exactitate mai mare ... nu stiu daca este foarte grav dar sunt foarte speriata

Buna, ai mai facut veracity, cum a iesit?




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -