Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Schimb de elevi Romania / Tari din vest


2 raspunsuri la acest subiect

#1
Rici64

Rici64
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 09:34

Buna,
 

am citit studiul privind "Valorile profesorilor din România"

https://www.hotnews....dental.htm#self

Mi se pare in mare un dezastru.

Dar interesant este :"Profesorii cred că învățământul din România este superior celui occidental"

Ma intreb de unde isi iau cadrele didactice din Romania informatiile care le permit aceasta parere?
Au iei de fapt contact cu cadre didactice din occident? Li se dau la indemana studii in aceasta privinta, sau este o parte a lipsei crunte de informare si de interes fata de ce se intampla de fapt.... Sub lozinca ca noi definim asta "Suntem cei mai buni" si gata.

Poate avem aici si cadre didctice.

Salutari din Nürnberg
Richard

 

 

 



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 10:07

Profesorii din Romania isi iau informatiile de acolo de unde si le iau si profesorii occidentali.

 

Cam jumatate dintre parinti glorifica un sistem de invatamant bazat pe "a invata pe dinafara" si a invata cat mai multe notiuni in timp scurt gandind ca altfel copiii lor vor fi mai destespti  castigand astfel teoria in defavoarea practicii.

 

Momentan este rezistenta in a schimba fata invatamantului din partea unor profesori, a unor parinti si a legiuitorului.



#3
Rici64

Rici64
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 17:28

In discutii avute cu profesori din ro am constatat ca cei mai multi sunt absolut renitenti in a se inspira de la sistemele scolare din vest. Chiar le-am propus sa ii ajut pt a face un schimb de elevi cu o scoala din germania de exemplu, dar pur si simplu nu exista nici un fel de interes din partea romanilor... Am asa un un pic impresia ca le e frica sa vada realitatea. Si realitatea le arata toate studiile actuale. Romania este codasa Europei in domeniu educatiei....
Daca ii intrebi de studiul PISA nici macar nu si-au facut lucrul de a citi o data acest studiu cu evaluarea a ceea ce fac ei de fapt.
I-a spus unei prietene decan la universitatea de agronomie si i-am facut propunerea sa vina la cel mai mare tirg de prezentare in domeniul agriculturii biologice  in Nürnberg ca poata sa invete multe lucruri de aici. Raspunsul ei a fost. "Noi astea deja le stim pe toate". Cu parere de rau, dar ca decan al facultatii de agronomie ar fi trebuit sa stie de acest tirg,  ce ar trebui sa fie obligatoriu, si in plus nu ai cum sa cunosti deja lucrurile de la targuri.... Acolo se expun noutatile din domeniu.... nu ai cum sa le stii...

Eu cred ca situatia in invatamantul ro este absolut dezastruasa...
 




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • 31 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 13:33

  • Carti de citit in sarcina

    kiki_2024
    - Astăzi, 13:14

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -