Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A crede sau a nu crede in Dumnezeu


350 raspunsuri la acest subiect

#341
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 14:23

in fiecare clipa pe planeta asta mor copii. copii mici, intre 0 si 7 ani (exemplu ales intentionat). sau li se intampla orori, de nu-mi vine sa le scriu. nici un dumnezeu nu intervine. nici crestin, nici musulman, nici de vreun alt fel. pai cata nevoie de suflete curate are si dumnezeul ala, frate?



#342
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 16:51

in fiecare clipa pe planeta asta mor copii. copii mici, intre 0 si 7 ani (exemplu ales intentionat). sau li se intampla orori, de nu-mi vine sa le scriu. nici un dumnezeu nu intervine. nici crestin, nici musulman, nici de vreun alt fel. pai cata nevoie de suflete curate are si dumnezeul ala, frate?

Ti se va raspunde ca Dumnezeu are planurile lui, noi muritorii nu putem judeca de ce face sau drege una sau alta. Si cu asta ti se va inghide gura! [:)]  [:)]  [:)]



#343
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 19:14

hmm...mie la intrebarea asta,de ce atatea mizerii la oamenii buni,boli,etc,mi se raspunde-pai,diavolul face asta,nu Dumnezeu.sau,da,Dumnezeu stie mai bine...

 

si celor care-mi spun ca diavolul face asta, le zic ca ce usor le e lor,ca nu se razvratesc! 

 

celorlalti...le intorc spatele,trista...

 

cred in Dumnezeu.nu stiu cum,cat,cum.dar atat.nu sunt pioasa,nu merg la biserica.cand simt nevoia,cand simt ca ma apleaca durerea prea rau,merg in locurile unde ma simt aproape de El,in anumite manastiri.dar...rarut...si-mi zic,Ii zic,ca poate mi-a dat asta sa duc cu un motiv...sa fie un motiv,atat ii cer,un motiv pt mai bine in viata mea,intr-o zi...



#344
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 noiembrie 2018 - 23:55

Ti se va raspunde ca Dumnezeu are planurile lui, noi muritorii nu putem judeca de ce face sau drege una sau alta. Si cu asta ti se va inghide gura! [:)]  [:)]  [:)]

 

stiu, de asta am si spus ca mie periculoase mi se par consecintele credintei. ajungi sa ai un raspuns pentru orice. chiar daca acel raspuns concureaza pentru "unul dintre cele mai idioate raspunsuri ale planetei" sau este chiar ofensator.



#345
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 noiembrie 2018 - 09:55

Un american în vârstă de 27 de ani a fost ucis de membrii unui trib primitiv, care refuză orice contact cu alţi oameni, ce locuiesc pe o insulă izolată din Oceanul Indian, informează site-ul postului BBC News.

 

Potrivit presei locale, americanul dorea să se întâlnească cu membrii tribului pentru a le predica creştinismul.

 

cand credinta iti anuleaza ratiunea.



#346
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 08:50

Mi se pare de unmare egoism gestul tanarului, oamenii aceia sunt protejati de lege in fata contactului cu restul civilizatiei, pentru ca cel mai probabil un simplu virus de raceala ii omoara pe toti, fiind izolati de foarte mult timp si neavand raspunsuri imunitare dezvoltate.

In numele a ce te duci peste ei si risti sa ii ucizi pe.toti, considerand, arogant, ca viata lor ar fimai buna daca te cunosc pe tine si ideile tale?!

Pacat ca a murit, se putea foarte simplu evita asta.



#347
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 24 noiembrie 2018 - 14:02

El s a dus desigur in numele Domnului, sa predice cuvantul Lui, asa cum au facut cu amerindienii cu secole in urma, de exemplu.

 

Din punctul de vedere al credintei, e un martir. Din cel al ratiunii, a fost inconstient si iresponsabil.

 

Chiar, mai are vreun sens in prezent misionarismul, nu doar cel crestin, al oricarei religii?



#348
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 23:47

El s a dus desigur in numele Domnului, sa predice cuvantul Lui, asa cum au facut cu amerindienii cu secole in urma, de exemplu.

 

Din punctul de vedere al credintei, e un martir. Din cel al ratiunii, a fost inconstient si iresponsabil.

 

Chiar, mai are vreun sens in prezent misionarismul, nu doar cel crestin, al oricarei religii?

atata timp cat va exista orice  credinta va exista obligativitatea de a face membri noi, in sensul de a -i acapara pe toti de alta credinte.   si cu cat exista mai multa rezistenta cu atat ii va face  sa creada ca sunt pe drumul cel bun.

 

inca traim in lumea religiilor , multiple, dar nu va mai dura mult pana cand vom intelege ca de fapt nu exista nicio religie in acest sens.   exista ceva mai presus de ce au inventat oamenii  pentru ca religia crestina nu a creat-o isus iar  islamul nu l-a facut mohamed. 

 

sunt tare curioasa cum marile puteri nu au  reusit sa  puna mana pe bucata aia de insula , oare pentru ca toti care au incercat au fost ucisi?  ca asta cu imunitatea mie mi se pare cam trasa de par. 



#349
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 26 noiembrie 2018 - 00:04

Crestinismul nu se bazeaza pe miracole si invataturile lui Isus, ele nu ar avea valoare fara  jertfa si inviere. 

 

te contrazici.  in primul rand  primul miracol este ca isus a fost nascut dintr-o fecioara si  pe asta s-a bazat  crestinismul iar in al doilea rand invataturile lui ar trebui sa fie litere de lege.  

 

referitor la jertfa si inviere este exact ce va tine intepeniti in a nu vedea  dumnezeirea.



#350
Eva54

Eva54
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 21:21

Cel mai dificil este să păstrezi credința în situații dificile atunci când se pare că Dumnezeu te-a părăsit, dar trebuie să crezi în continuare, până la urmă el te salvează și te ajută să trăiești.

 

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -