Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A crede sau a nu crede in Dumnezeu


350 raspunsuri la acest subiect

#21
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 20 octombrie 2018 - 11:58

Corpuri? Doar sufletele (ce or fi însemnând ele) trec “dincolo”.  De unde corpuri? 



#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 octombrie 2018 - 12:17

Corpuri? Doar sufletele (ce or fi însemnând ele) trec “dincolo”.  De unde corpuri? 

Ne da altele.

Corpuri eterice.



#23
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 octombrie 2018 - 22:55

Budism, creştinism, hinduism, islamism, iudaism, toate duc spre acelasi Dumnezeu. Au acelasi Dumnezeu.

 

viviana, hinduismul este religie politeista, nu are cum sa duca catre un singur Dumnezeu.



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 00:55

viviana, hinduismul este religie politeista, nu are cum sa duca catre un singur Dumnezeu.

 

Brahma este omnipotent, omniprezent, atotstiutor, fiinta absoluta, sursa divina a intregii vieti - exact ca Dumnezeu. De aceea am spus  ca si hinduismul duce spre acelasi Dumnezeu. Nu spre un singur DumnezeuNu am vorbit de monoteism si politeism.

 

Dar daca tot ai deshis discutia, hinduismul este  considerat de multi (ma refer la cei care se ocupa cu studiul religiilor)   o religie monoteista. Zeitatile nu sunt decat diferite incarnari ale lui  Brahma. 

Brahma, Vishnu si Siva  reprezinta o trinitate unde Brahma e Creatorul.

 

Avem si noi Sfanta Treime, Sfanta Trinitate. Dumnezeu-fiul, Dumnezu-tatal, Dumnezeu-sfantul Duh.



#25
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 15:54

Mi-am petrecut destul de mult timp incercand sa aflu cat mai mult despre conditia umana ... pe scurt, concluziile mele suna cam asa:

 

oamenii nu sunt nimic mai mult decat o componenta a ecosistemului “pamant” parte din galaxie, parte din univers

 

ca atate este tributar unui ‘lifecycle ‘ la fel ca orice alta entitate compusa din materie organica. Decadem murim, ne descopunem  fara nici o semnificatie in plus fata de ciclul unii caine, peste, copac sau rama

 

gandurile si constiinta in orice fiinta, la orice nivel, isi au originea in creier. Sunt data de diverse modele de campuri electrice care se formeaza di se transmit prin reteaua neuronala.

 

reteaua neuronala odata inexistenta, constiinta inceteaza sa existe

 

existam si apoi nu mai existam, decat prin efectele actiunilor noastre. Our afterlife is therefore our legacy. Cum am influentat lumea din jurul nostru

 

raiul, iadul, divinitatile sunt proiectii ale unor minti mari, hranite cu putina informatie, caci  ceea ce se stia despre lume acum 2000 de ani este extrem de limitat fatza de ceea ce se stie acum

 

frica de moarte continua sa hraneasca aceste concepte, care sunt pe aceeasi treapta morala cu operatiile estetice odata cu imbatranirea sau cu orice physical enhancement/ alterations care sa amane moartea si despmpunerea. Din punctul meu de vedere

 

diferentirea intre rai si iad in viatza vesnica in opozotie cu o zona comuna este un rezultat al unei ato- perceptii de superioritate morala, morala fiind criteriul calificativ.

 

daca Kim Kardashian ar fi existat acu ‘ 2000 de ani si ar fi dus-o mintea sa imagineze an afterlife si criterii de separare, probabil am fi vorbit de o lume buna, idilica, rezervata celori estetici si o lume not so good pt cei mai inestetici dintre noi



#26
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 16:02

Scuze de typos ma chinui de pe mobil

 

ca sa continue: incerc sa rezist tentatiei de a demola teoriile si credintele persoanelor religioase ( desi e greu, data fiind agresivitatea lor) fiindca realizez ca a-mi impune filozofia mea ar fi sa fiu o michelle cu semn invers. Adica, printre altele, nu am invatat sa-mi si traiesc filozofia, doar sa o formulez constient

 

Consider insa ca am tot dreptul sa spun “stop” incercarilor altora de a-si impune valorile lor asupra valorilor mele

 

mi-am trimis copiii la o scoala catholic prntru a avea acces si la modelul crestin. Asta nu inseamna ca nu discutam acasa si alte modele. Nu vreau sa le impun valorile mele, le vor gasi pe ale lor. Insa sunt placut surprinsa sa descopat spiritul lor critic si natura curioasa care le dicteaza sa testeze, sa valideze, sa isi formuleze deja opinio proprii, nu doar sa inghita ceea ce li se seeveste


Editat de Aqai, 21 octombrie 2018 - 16:05 .


#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 17:52

viviana, vezi ca in hinduism mai exista si shakti. pentru echilibru. perechea masculin-feminin. crestinismul nu accepta asa ceva.



#28
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 18:14

viviana, vezi ca in hinduism mai exista si shakti. pentru echilibru. perechea masculin-feminin. crestinismul nu accepta asa ceva.

Of, una scriu eu si alta intelegi tu.

Am fost clara in ceea am spus. 

Nu mai continui discutia pe tema asta.



#29
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 21:14

pai, eu consider ca hinduismul este o religie politeista si ca nu-si are loc intr-o enumerare de religii monoteiste.

 

de asemenea, pentru mine, Dumnezeu e cel ce guverneaza crestinismul si punct.

 

"spre acelasi Dumnezeu" pot duce daca il consideram pe "dumnezeu" acea forta omni, de care ai pomenit si tu. ca altfel, fiecare cu calea sa - catre Dumnezeu, catre Allah, catre ce-o fi.



#30
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 21:30

fizica  arata  cum nimic nu se pierde,  totul se transforma, numai ca noi suntem educati  in asa fel incat sa nu ne aducem aminte.  fizica cuantica dovedeste ca totul se tranforma.

 

stiinta dovedeste deja ca exista o  singura "lege" dupa  ale carei principii functioneaza totul, careia oamenii i-au dat nume in functie de zonele in care s-au nascut. 

 

isus este unul dintre altii care a ne-a aratat asta inainte de vremea  tutoror de a intelege si noi l-am facut religie. in alta parte a lumii a aparut alta religie . 

 

dar noi studiem in continuare carti scrise de 2000 de ani in loc sa intelegem ca totul se intampla in prezent si ca trebuie sa fim exact ca cel pe care il slavim in convingerea  ca ne va aduce mantuirea. 

 

mantuirea este in noi, aici si acum!  daca intelegem ce scrie in acea carte scrisa cu mult timp in urma. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -