Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Secs mat la pinguin


921 raspunsuri la acest subiect

#221
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 20 octombrie 2018 - 15:30

Bună ziua și de la mine!

 

Viviana, sper să treceți cu bine peste tot! Socrul meu a avut și el o operație similară, dar a fost mai simplă (nu a avut fractură de șold, ci de femur). La vârsta lui foarte, foarte greu s-a recuperat. Bunicul meu însă a avut tot fractură de femur la 90 de ani și după ce s-a recuperat mergea cu bicicleta (bine, el mergea cu bicicleta și înainte de operație). 

 

Antmil, felicitări pentru noua poziție!

 

Referitor adolescenți, toți se cred cei mai grozavi :) (been there).

 

Mă duc că vreau să fac niște marmeladă de gutui, mi-a adus al meu niște gutui care încep să se strice și altceva nu am chef să fac din ele (pentru dulceață trebuie să le tai cubulețe sau să le dau prin răzătoare și nu am chef). 



#222
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 20 octombrie 2018 - 16:14

Mie-mi place compotul de gutui tare mult, sau sa le mănânc așa, crude. La noi sunt gutui din Turcia, foarte gustoase. Nu știam ca sunt așa populare. Am o cunoștința in Istanbul și a pus recent o poza cu un vânzător de gutui, le vindea din sac. 

 

Gata și săptămâna de lucru, plus plimbarea zilnică prin pădure cu Silvia și W. Ora noastră de povesti :). E ora mea preferata din zi. Pana vineri repetam asta și seara :). 

 

Merg la prietena mea imediat, am hotarat ca e o relaxare Pt mine.

 

Mâine vreau sa dorm pana târziu, sa gătesc și sa pun bulbi de lalele in grădina. La mine e plin de flori încă, gura leului, petunii, trandafiri, e înflorit totul. Am tot amânat cu bulbii ca nu am loc cât sunt încă atâtea plante verzi dar musai deja sa le pun. 

 

Cam atât de pe insula :). 

 



#223
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 octombrie 2018 - 16:38

Multumesc pentru  imbratisari si urari de sanatate.

 

M-am intors si pentru ca, nu stiu cum sa explic chestia asta, ii spun simplu sincronicitate.

 

Am venit suparata. Socrul era frusrat si rautacios. Le face viata amara asistentelor si infirmierelor. Imi spune ca dupa ce a muncit o viata intreaga copiii lui l-au aruncat ca pe ultima spita intr-un salon de spital.

 

Deci ajung acasa.

La nici doua minute suna la usa o vecina la vreo  65+ cu care am vorbit de 2 ori. 

Ma invita la opera.

 

La unul dintre cinematografele din Mall Baneasa se transmite in direct, de la Metropolitan, opera Samson si Dalila.

 

Foarte fericita sunt acuma. [pk]



#224
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 20 octombrie 2018 - 16:44

Mie nu-mi place nici un compot :). Poate doar cel de ananas, că rămâne fructul mai tare. În rest consistența aia moale de fruct fiert mi se pune în gât :). Deci big no-no pentru compot.

 

Am găsit și o rețetă de carne de membrillo (sau dulce de membrillo, cum am găsit prin alte părți):

 



#225
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 20 octombrie 2018 - 20:53

Viviana, imi pare tare rau pt socrul tau si pt voi ...

Vindecarea tine mult de el acum ....

 

Daniela, mie imi place ff mult "casul de gutui". Uite o reteta faina : https://savoriurbane...rulada-cu-nuci/

 

In rest am citit dar nu am retinut mare lcuru. Saptamana asta am avut o conferinta la lucru si sunt extrem de obosita: m-am culcat tarziu, am mancat mult, am vorbit in 3 limbi deodata.

 

acum sunt in vacanta cu fetele o saptamana. Sa vedem ce activitati putem face ... Azi am fost la cules. maine doreams a mergem in drumetie, dar si-au amintit ca e serbatoarea dovlecilor in parc, asa ca mergem acolo. Am in plac circ, niste muzee, turism prin oras :)).

 



#226
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 20 octombrie 2018 - 21:33

Mcoca, haha, chiar am primit rețeta de caș de gutui de la Rox :). Mulțumesc [flo2] !

 

Eu am terminat de curățat pereții de lângă aragaz (compoziția era groasă și a sărit într-o veselie, cum o lăsam puțin cum săreau stropi). Cred că iar am fiert prea mult la ea  [batcap]  [batcap]  [batcap] , dar al meu a zis că trebuie să iasă ca cea din copilărie, să o poți tăia cu cuțitul. Vedem mâine ce și cum.



#227
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 00:06

Samson si Dalila de Saint-Saens. The Met live in HD.

De  mai multi ani de zile Metropolitan Opera cu ajutorul sponsorului fondator familia Neubauer siBloomberg si Rolex isi transmite spectacolele live in Hd in mai bine de 70 de tari, in cinematografe.

 

Eu am urmarit Samson si Dalila in direct la Cinema Mall Baneasa, sala Epika. Sala era plina ochi. Si turisti straini. M-a intrigat media de varsta asa la vreo 60 de ani. Lume buna eleganta si parfumata. 

====

Imi este foarte greu sa descriu spectacolul fara sa apelez la banalele minunat, superb, doar va spun ca cele 4 ore au trecut fara sa simt. Epitetele le puneti voi.

 

Rareori mi-a fost dat sa ascult o operra cantata in franceza cu o dictie atat de perfecta.

 

Dalila a fost interpretata de Elina Garanca - mezzo-soprana letona de succes internatinal. Nu numai ca are o voce extraordinara dar e si frumoasa, cu joc actoricesc impecabil. nu respiri cand canta ea, te transpui fara sa vrei in personaj.

 

Samson a fost interpretat de Roberto Alagna - francez, tenoor, fostul sot al Angelei Gheorghiu. o voce foarte, foarte buna, totusi lipsita de caldura si amploarea tenorilor consacrati.

 

Pauzele dintre cele 3 acte au fost de 30 minute, timp in care pe ecran s-au derulat intervii luate live interpretilor, dirijorului, scenografilor.

 

M-a dezamagit putin sfarsitul, prea brusc, prea cum nu se intampla in povestea initiala.

Costumele putin prea mult, poate kitsch - dar probabil ca asa e mai aproape de cerintele de azi.



#228
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 00:36

Viviana și la noi la cinema văd ca este afișul, probabil au transmis azi, e același spectacol, cu aceeași soprana. Știi când mai au spectacol? La noi scrie ca “in curând” dar nu găsesc nicio data. 



#229
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 00:39

Asta e afișul 

 

Miniaturi atasate

  • F2B7D0B4-B083-4EE0-85B4-F981DB84CEB6.png


#230
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 octombrie 2018 - 01:06

Da, Mihaela, asta este spectacolul, acelasi afis, astazi a fost.

Dupa programul meu nu va mai fi.

 

Dar sunt altele (programul e acelasi in toate tarile) il gasesti aici: https://www.metopera...son/in-cinemas/

 

Numai ora de incepere difera de la tara la tara in functie de fus. In SUA incep la 12.55

 

Merita. Chiar merita. 

 

Am uitat sa spun ca este subtitrare in engleza. Se primesc programe...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -