Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Undeva în lume trăiește un copil pe care l-am născut...

mama surogat

57 raspunsuri la acest subiect

#21
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 05 octombrie 2018 - 20:15

eu as vrea sa am copilul meu...in lupta mea,am citit si de clinica din Ucraina.nu era cazul meu,de mama surogat...10.000 de euro.dar...pt copilul meu,as fi dat oricat.as fi facut nspe FIV uri,as fi muncit inzecit,continuu,as fi vandut...pana la copilul meu...dar,din pacate,nu a mai fost cazul...

 

eu inteleg,as fi facut orice sa am copilul meu iubit ...si-atat.adoptia..da,eu iubesc orice copil,sunt cu ei zilnic.dar...iubirea mea,copilul meu,e ...totul....



#22
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 05 octombrie 2018 - 23:09

Pai bine, nu iti vinzi copilul nr 2, ca biologic/genetic nu e al tau. Tu ai asigurat doar mediul de dezvoltare. Cel mult poti spune ca-ti "inchiriezi" corpul, nu ca-ti vinzi copilul.

Nu-i usor pt nimeni...

La fel si mamele care nasc copii cu ovule donate? Ele nu sunt mamele copiilor purtati in pantecul lor 9 luni?

 

Mie mi se pare mult prea "tehnic" sa gandim asa. In organismul femeii se produc anumite schimbari, fie ele si induse medicamentos. I se activeaza instinctele materne...este foarte dureroasa despartirea de copilul pe care l-a nascut...

 

Recunosc, eu n-as putea apela la o mama surogat. Consider ca durerea provocata nu merita sa fie cumparata cu bani. Dar pentru cine poate, de ce nu?



#23
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 06 octombrie 2018 - 14:48

M-am gandit de multe ori la chestile astea, fiind constienta ca vorbesc din perspectiva unei persoane care nu a avut nicio problema de fertilitate, deci fara sa inteleg la prima mana durerea parintilor care nu pot avea copii.

 

Cred ca daca nu as fi putut avea copii usor, nu as fi apelat la proceduri, mame surogat, tratamente. E adevarat ca noi nu am fost disperati sa avem copii (sau poate nu am ajuns sa fim?), eu sunt sigura ca as fi avut o viata buna si daca nu as fi avut copii. Deci nu m-as fi supus la proceduri.

Daca as fi ajuns disperata probabil as fi adoptat, daca as fi putut. Procesul de adoptie mi se pare infiorator de greu.

 

Nu as dona niciodata ovocite, embrioni si nu as fi confortabila nici ca barbati-miu sa doneze. Nu as putea sa traiesc stiind ca un copil de-al nostru traieste undeva si nu il crestem noi. Mi se face rau numai imaginandu-mi asa ceva...

As purta o sarcina pentru frati-miu sau pentru fiica-mea, daca ei n-ar putea (dar cu materialul lor, nu al meu).

 

Nu cred ca putem sa judecam femeia respectiva, doar sa speram ca nu ajungem niciodata intr-o situatie atata de disperata incat sa ne inchiriem uterul pentru bani.



#24
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 06 octombrie 2018 - 22:01

Este foarte trist ca se poate intampla asa ceva.

 

Legatura mama copil din timpul sarcinii este clara si din toate punctele de vedere influenta e reciproca. 

 

 



#25
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 06 octombrie 2018 - 22:06

eu as vrea sa am copilul meu...in lupta mea,am citit si de clinica din Ucraina.nu era cazul meu,de mama surogat...10.000 de euro.dar...pt copilul meu,as fi dat oricat.as fi facut nspe FIV uri,as fi muncit inzecit,continuu,as fi vandut...pana la copilul meu...dar,din pacate,nu a mai fost cazul... eu inteleg,as fi facut orice sa am copilul meu iubit ...si-atat.adoptia..da,eu iubesc orice copil,sunt cu ei zilnic.dar...iubirea mea,copilul meu,e ...totul....

 

Eu nu inteleg nimic din mesajul asta. De ce nu incerci sa adopti daca nu ai copil dar iti doresti sau oare ai deja de spui ca "nu mai e cazull" 

 

Ce costa 10 000 de euro : FIV de care spui in Ucraina sau spui tot de banii dati la mama surogat. 

 



#26
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 06 octombrie 2018 - 22:11

mamicuta nici n-ai avea cum sa intelegi...nici nu ti-as fi dorit s-o faci...

 

nu,n-am copil,nu n-adopt,nu,nu mai e cazul...si nu pt ca am copil.

 

10.000 euro sa faci FIV continuu cu mama surogat pana reusesti...

 

mai greu sa intelegi cand copiii apar repede si spontan....stiu.


Editat de velvet, 06 octombrie 2018 - 22:14 .


#27
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 06 octombrie 2018 - 22:15

"ce-mi place" intrebarea-de ce nu adopti?  [smulgpar]

 

L.E. si am scris din pacate nu mai e cazul,nu din fericire... [zirea]


Editat de velvet, 06 octombrie 2018 - 22:24 .


#28
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 07 octombrie 2018 - 08:29

"ce-mi place" intrebarea-de ce nu adopti?  

 

 

Velvet, cred ca e o intrebare fireasca, oamenii sunt bine intentionati. [flo2] 

 

In viata, nu detinem tot timpul controlul si nu obtinem mereu ceea ce ne dorim. De ex., mie imi place tare mult de Teo si de fetita ei, mi se pare ca au o relatie speciala. Pe de alta parte si cu propriul copil poti sa ai necazuri sau neintelegeri. 

 

In rest, imi place ce a scris JG, cam asa gandesc si eu.



#29
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 07 octombrie 2018 - 09:50

Judoka or fi bine intentionati,dar eu,noi,oamenii cu probleme in a concepe,altfel o simtim...

 

cand obtii copiii fara efort,lupta,trecut prin iad,etc...altfel vezi lucrurile.



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 octombrie 2018 - 09:56

Judoka or fi bine intentionati,dar eu,noi,oamenii cu probleme in a concepe,altfel o simtim...

Cu siguranta, insa asta nu inseamna ca un dialog , trebuie imediat transformat intr-o acuza ,  sa simti asta ca pe o acuza.

 

Oamenii dialogheaza, nu au neaparat intentia de a rani.

 

Ma rog, revenind la subiect, nu as putea fi niciodata mama surogat, mama purtatoare.Nu cred ca as rezista psihic ideii de a aduce pe lume un copil, pentru altcineva.

 

Nu cunosc procedura, dar exista ceva teste psihologice la care mamele purtatoare sunt supuse?

 

Medicina e atit de inaintata in multe privinte, insa uneori "uita" ca sentimentele sunt ceva primitiv.


Editat de andacos, 07 octombrie 2018 - 16:29 .




Etichetat si cu mama surogat

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -