Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2019

sarcina gravida mai 2019 bebe

90 raspunsuri la acest subiect

#41
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 11 noiembrie 2018 - 13:55

Lily, nu cred ca ecografiile dauneaza. Doctorita mea, de fiecare data cand ma vede, imi dace eco. Cand am fost internata mi-a facut eco si la distanta  de cateva zile.



#42
AlyReeder30

AlyReeder30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 11 noiembrie 2018 - 19:47

Si eu am trombofilie: pai 1 si factorul xiii heterozigote si MTHFR homozigot. Am mers la dr. Uscatescu si, in urma unor analize suplimentare, mi a recomabdat aspenter 75 mg. Trebuie sa ma intorc la control dupa morfologie si, daca este nevoie, imi ajusteaza tratamentul. Alyreeder, ai aflat care este cauza pierderii? Tin pumnii la analize tuturor mamicilor!
Mi s-a spus ca a fost o problema cromozomiala..fatul nu se dezvolta normal si organismul meu l-a “atacat” si l-a respins. Au zis ca asa se intampla cand se pierde o sarcina asa inaintata.. Aveam 14 saptamani...au mai zis ca atunci cand exista o probleme cromozomiala se intampla ori cum mi s-a intamplat mie, ori cand nasteam era mort ori traia maxim 3 luni...si ca final fericit atunci cand problema cromoziala este nu exista..asta m-a ajutat intr-un fel sa trec peste aceasta trauma..AncaDiana28 La tine cum a fost? Care a fost problema? Sanatate multa la toate mamicile❤️

#43
lily34

lily34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 12 noiembrie 2018 - 11:38

Buna. AlyReeder ai facut si analize de trombofilie dupa pierderea sarcinii ?



#44
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 12 noiembrie 2018 - 16:54

AlyReeder, dupa pierdere am facut analizele pentru trombofilie. Doctorita zice ca din cauza trombofiliei s a oprit in evolutie. 

Azi am fost la morfologie, bebe e bine foarte activ, dar am placenta care se pare ca acopera colul. (Placenta previa). Revin la control in 2 saptamani cand primesc rezultatul la dublu test, pentru o noua ecografie. Doctorita a zis ca e de monitorizat cum evolueaza placenta si ca e risc mare de sangerare. Nu am voie sa fac nimic, trebuie sa stau super cuminte.



#45
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 12 noiembrie 2018 - 16:56

Ciudat e ca saptamana trecuta la eco, doctorita n-a vazut nimic in neregula cu placenta. 



#46
AlyReeder30

AlyReeder30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 12 noiembrie 2018 - 17:34

Lily34 Nu am facut analiza de trombofilie. Din cate stiu daca ai trombofilie fatul se opreste din evolutie ceea ce nu a fost cazul la mine caci eu cand am ajuns la urgente ca aveam dureri si sangeram primul lucru mi-au facut eco si fatul era bine..apoi au urmat 2 ore de dureri ingrozitoare apoi s-a intamplat..am vb cu o asistenta si mi-a zis ca daca aveam trombofile nu era posibil sa am primul copil..si de asta nu am insistat sa fac testul..



#47
lily34

lily34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 12 noiembrie 2018 - 20:39

AlyReeder sunt fete cu trombofilie genetică care au dus sarcina fara tratament si fara sa stie ca au asa ceva. Si plus de asta trombofilia poate fi de doua tipuri: dobândită sau genetică ( la mine e genetică ) alte femei au trombofilie dobândită (de exemplu chiar in urma unei sarcini anterioare, sau in urma tratamentelor cu anticonceptionale, sau din cauza inaintarii in vârstă,etc )...



#48
AlyReeder30

AlyReeder30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 13 noiembrie 2018 - 03:43

Lily34 m-ai pus pe ganduri...am sa cer sa mi se faca testul de trombofilie pe 26 cand merg la doctor. Pff stau asa ca pe ghimpi pana ma asigur ca e totul bine, nici nu am spus familiei. Decat eu, sotul si prietena mea cea mai buna stim. Multumesc pt mesaj



#49
lily34

lily34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 13 noiembrie 2018 - 07:03

AlyReeder nu ai pt ce, sa dea Dumnezeu sa fie bine la toate ..❤


Editat de lily34, 13 noiembrie 2018 - 07:04 .


#50
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 13 noiembrie 2018 - 15:05

AlyReeder, intr-adevar la trombofilie sarcina sa opreste in evolutie. Lily, si eu am trombofilie genetica si n am avut nicio problema la prima sarcina. Doamne ajuta toti bebelusii si toate mamicile! 





Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2019, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -