Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2019

sarcina gravida mai 2019 bebe

90 raspunsuri la acest subiect

#31
AlyReeder30

AlyReeder30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 03 noiembrie 2018 - 12:53

Buna, mamici!

Ce ma bucur ca ne strangem mai multe! Eu miercuri intru in saptamana 10. Maine am control si sunt foarte nerabdatoare. Nu reusesc sa ma bucur de sarcina pentru ca imi este frica sa nu o pierd (am pierdut o sarcina in 12 saptamani in mai). Sunt tot timpul panicata, dar sper din tot sufletul sa primesc vesti bune maine. 

Voi cum va simtiti? De vreo saptamana am greturi dupa ce mananc si sunt foarte sensibila la mirosuri.

Va pup!

 

Ps: am un baietel de 10 ani si ne dorim foarte mult al doilea copil.

 

Buna!! Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, in iunie am pierdut o sarcina de 14 saptamani..si pana nu trec pragul ala parca nici nu ma pot bucura prea tare :( insa trebuie sa fim optimiste ca totul va fi bine! Si eu am greturi, nu prea mari am mai mult senzatia de “nod in gat” si cand ma gandesc la mancare nimic nu suna bine...Iti doresc o sarcina usoara! 



#32
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 07 noiembrie 2018 - 09:39

AlyReeder, imi pare rau ca a trebuit sa traiesti asa o experienta traumatizanta. Ma bucur totusi ca cineva intelege de ce sunt asa de nelinistita.

Luni aveam programare pentru morfologie, dar n am mai avut rabdare si am fost ieri la Medlife.

Sunt foarte fericita pentru ca l am vazut pe bebe super activ, iar toate masuratorile sunt in grafic. Doctorita a zis ca e probabil baietel. 

 

Merg si luni la doctorita mea, sa mi faca morfologia si dublu test. (Ea nu stie ca n am avut rabdare si am mers la medlife) :))

 

Aly, cand ai urmatoarea programare?

 

 



#33
Florina2782

Florina2782
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 noiembrie 2018 - 14:27

Buna fetelor !

Ma numesc Florina. Sunt insarcinata in 13 saptamani. Mai am un baiat in varsta de 8 ani. Acum nu stiu ce este. Am facut si eu dublu test la 12 sapt. Astept rezultatele de la sange.



#34
lily34

lily34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 07 noiembrie 2018 - 16:32

Buna seara. L-am vazut pe bebe activ si eu, doar ce am venit de la ecograf...recunosc ca si eu sunt cam nerăbdătoare sa aflu cum e bebe eu avand si o sarcina pierduta in trecut la 5-6 sapt. Acum avem 12 saptamani si putin. La sarcina aceasta fac tratament pt trombofilie de la testul pozitiv si totul pare sa meargă bine. Doamne ajuta in continuare... stiti ceva ecografiile dese in sarcina dăunează bebelusului?



#35
AlyReeder30

AlyReeder30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 08 noiembrie 2018 - 04:33

Urmaroarea programare o am pe 26 Noiembrie. Ar trebui sa am 13 saptamani si cateva zile. Au spus ca atunci imi vor recolta si sange pt Dublu Test. As vrea sa merg si separat dar aici daca mergi separat trebuie sa platesti si este exagerat de scump. De ex daca vreau sa fac dublul test la privat undeva trebuie sa platesc in jur de 1000-2000$...e bine totusi ca am asigurare buna la spital militar pt ca sotul meu este militar dar totusi...as vrea sa merg mai des! Si sa fac mai multe teste sa fiu sigura ca totul este ok de data asta...



#36
Florina2782

Florina2782
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 13:01

Buna lili34 ! Si eu am trombofilie. am PAI -1 , MTHFR A1298C si C677T. Medicul hematolog mi-a recomandat niste masuratori suplimentare la urmatoarea ecografie si analiza D-Dimeri. Acum iau aspenter dar mi-a zis ca nu scap de clexane. Tu ce tratament urmezi ?



#37
lily34

lily34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 09 noiembrie 2018 - 19:39

Buna Florina. Aceleasi le am si eu PAI si MTHFR fiecare din ele heterozigote. Fac tratament cu clexane 0,6 (am 75 kg), femibion si utrogestan vaginal. Clexane fac de la 5 săptămâni. Am 35 ani. Tu ai avut vreo sarcina pierduta in trecut? ce vârstă ai?

Am facut si eu analiza la Dimeri si este in limite, si am mai facut si Anti FXa recoltat la 4 ore dupa injectie, astept rezultatul pe săptămâna viitoare. Am inteles ca aceasta analiza este exact pt monitorizarea tratamentului cu heparină sau henoxaparina (clexane). 



#38
anemary16

anemary16
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 noiembrie 2018 - 04:13

Buna,mamici


#39
lily34

lily34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 10 noiembrie 2018 - 10:48

Bine ai venit anemary.



#40
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 11 noiembrie 2018 - 13:53

Si eu am trombofilie: pai 1 si factorul xiii heterozigote si MTHFR homozigot. Am mers la dr. Uscatescu si, in urma unor analize suplimentare, mi a recomabdat aspenter 75 mg. Trebuie sa ma intorc la control dupa morfologie si, daca este nevoie, imi ajusteaza tratamentul.

Alyreeder, ai aflat care este cauza pierderii?

Tin pumnii la analize tuturor mamicilor!

 





Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2019, bebe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -