Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2019

sarcina gravida mai 2019 bebe

90 raspunsuri la acest subiect

#21
izabelajurcoane93@gmail.com

izabelajurcoane93@gmail.com
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 octombrie 2018 - 16:36

Buna sunt Izabela ... Mă alaturi si eu cu o cireașa de mai


#22
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 31 octombrie 2018 - 13:45

Bine ati venit noi burtici! Si-a facut careva morfologia de trimestrul 1?

Stie cineva cum se poate intra in concediu de risc maternal?

 

Sarcina usoara si bebelusi sanatosi!



#23
Maryamg

Maryamg
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 01 noiembrie 2018 - 22:08

Bine ati venit noi burtici! Si-a facut careva morfologia de trimestrul 1?

Stie cineva cum se poate intra in concediu de risc maternal?

 

Sarcina usoara si bebelusi sanatosi!

Eu am facut morfologia, astept rezultul la bitest. Legat de concediul de risc maternal daca ai un serviciu care implica riscuri pentru sarcina si nu pot face in asa fel incat sa iti asigure un mediu sigur sunt obligati sa iti acorde concediu de risc maternal. Trebuie sa anunti in mod oficial angajatorul ca esti insarcinata si sa duci acte doveditoare, o ecografie ar fi ok si o scrisoare medicala de la medicul ginecolog in care acesta sa solicite acordarea de concediu de risc maternal si probabil va trebui ssa faci si o cerere in privinta asta. Ei trimit solicitarea ta impreuna cu actele la medicul de medicina muncii si acesta iti va da un raport de evaluare a riscurilor cu care mergi la medicul de familie si acesta iti da concediul.



#24
lily34

lily34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 02 noiembrie 2018 - 12:34

Buna. Eu am facut analiza morfologică de trim 1. Valorile au ieșit ok,  risc scazut de trisomii. Eu am facut ecografia si recoltarea sângelui în aceeasi zi, la 11 sapt si 3 zile. O fi ok? Citisem acum undeva ca recoltarea se face in sapt 9-10 si ecografia in sapt 11-13. Acum eu zic ca e ok. Bebe la eco dadea din picioruse...❤ ma frământă altceva in schimb...ecografiile mai dese sunt nocive?  De regula dr cheamă pacienta la 2 sapt sau 1 luna eu am fost mai des si la alt dr in paralel pt ca aveam dureri cand si cand si asa stăteam cu stres oare cum e bebe...



#25
lily34

lily34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 03 noiembrie 2018 - 08:04

Buna. Fetelor voua in săptămâna 12 vi se cunoaste burtica? La mine nu prea...o simt eu mai umflată sus dar sigur e de la balonare, beau aproape numai apa minerală de vreo 3 sapt parca cea plata nu imi mai potolește setea... Am burtica moale si mica o fi de la grasime desi nu sunt foarte grasă ci doar un pic :)). La voi cum e burtica ? Se cunoaște? 



#26
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 03 noiembrie 2018 - 09:56

Eu am facut morfologia, astept rezultul la bitest. Legat de concediul de risc maternal daca ai un serviciu care implica riscuri pentru sarcina si nu pot face in asa fel incat sa iti asigure un mediu sigur sunt obligati sa iti acorde concediu de risc maternal. Trebuie sa anunti in mod oficial angajatorul ca esti insarcinata si sa duci acte doveditoare, o ecografie ar fi ok si o scrisoare medicala de la medicul ginecolog in care acesta sa solicite acordarea de concediu de risc maternal si probabil va trebui ssa faci si o cerere in privinta asta. Ei trimit solicitarea ta impreuna cu actele la medicul de medicina muncii si acesta iti va da un raport de evaluare a riscurilor cu care mergi la medicul de familie si acesta iti da concediul.

 

Multumesc mult, Mary! Nu stiu de unde ai informatiile, dar mi ai dat cel mai bun raspuns in legatura cu concediul. Eu am intrebat medicul de familie si pe cineva de la resurse umane si nu au stiut sa mi dea un raspuns clar. Lucrez in gradinita cu copii de grupa mare, dar am recomandare de repaus (sarcina cu risc, iminenta de avort).

Peste o saptamana merg la medic pentru morfologie si sper sa rezolv si cu scrisoarea medicala.



#27
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 03 noiembrie 2018 - 09:59

Buna. Fetelor voua in săptămâna 12 vi se cunoaste burtica? La mine nu prea...o simt eu mai umflată sus dar sigur e de la balonare, beau aproape numai apa minerală de vreo 3 sapt parca cea plata nu imi mai potolește setea... Am burtica moale si mica o fi de la grasime desi nu sunt foarte grasă ci doar un pic :)). La voi cum e burtica ? Se cunoaște?

 

Lily, esti la prima sarcina? La prima sarcina se vede mai greu burta. Eu eram in 22 de saptamani si abia aveam o galma. Acum la a doua sarcina deja mi se vede in 12 saptamani.



#28
Maryamg

Maryamg
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 03 noiembrie 2018 - 10:08

Multumesc mult, Mary! Nu stiu de unde ai informatiile, dar mi ai dat cel mai bun raspuns in legatura cu concediul. Eu am intrebat medicul de familie si pe cineva de la resurse umane si nu au stiut sa mi dea un raspuns clar. Lucrez in gradinita cu copii de grupa mare, dar am recomandare de repaus (sarcina cu risc, iminenta de avort).

Peste o saptamana merg la medic pentru morfologie si sper sa rezolv si cu scrisoarea medicala.

Cu mare placere, m-am lovit si eu de persoane care nu stiau nimic despre asta, inclusiv medicul de familie, dar am reusit intr-un final asa ca daca mai ai intrebari le astept.



#29
AlyReeder30

AlyReeder30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 03 noiembrie 2018 - 12:32

Buna tuturor! Si eu sunt insarcinata in 10 saptamani si am o teama constanta pana voi trece pragul de 14 saptamani pentru ca in iunie anul acesta am pierdut o sarcina...acasa un baietel de 5 anisori❤️ Si ne dorim foarte tare inca un bebe


#30
AlyReeder30

AlyReeder30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 03 noiembrie 2018 - 12:42

Buna. Eu am facut analiza morfologică de trim 1. Valorile au ieșit ok, risc scazut de trisomii. Eu am facut ecografia si recoltarea sângelui în aceeasi zi, la 11 sapt si 3 zile. O fi ok? Citisem acum undeva ca recoltarea se face in sapt 9-10 si ecografia in sapt 11-13. Acum eu zic ca e ok. Bebe la eco dadea din picioruse...❤ ma frământă altceva in schimb...ecografiile mai dese sunt nocive? De regula dr cheamă pacienta la 2 sapt sau 1 luna eu am fost mai des si la alt dr in paralel pt ca aveam dureri cand si cand si asa stăteam cu stres oare cum e bebe...
Buna! Recoltarea se poate face pana la 14 saptamani la fel si ecografia. Eu locuiesc in America si aici e diferit fata de noi si sunt programata la 13 saptamani si cateva zile pt analiza de sange si ecografie in aceeasi zi...aici nu se dau rezultatele decat dupa ambele probe de sange :( si o data pe luna te cheama pt ecografie.. si parerea mea personala e ca ecografiile nu dauneaza ca doar  nu faci zilnic. Iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos!



Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2019, bebe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -