Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Referendum familia traditionala


670 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 11:56

asta e singurul lucru care le-a mai ramas - urmeaza ca popii sa ii spele la creier pe cei care merg la biserica si sa ii indemne sa mearga la acest referendum de cacao  - inca o perdea de fum care sa mascheze problema penalilor si a mafiotului sef papusar.



#12
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 11:57

Sincer, sper sa nu se atinga acel prag de 30%  (care mi se pare ridicol. De ce 30% pot stabili ce se va intampla ca si cand ar fi majoritatea?! ) 



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 12:13

Daniela, referendumul va fi valabil doar daca la vot se prezinta minim 30% dintre alegatori.

 

Este validat doar daca optiunile DA reprezinta 25% din numarul total al alegatorilor. Nu din numarul celor prezenti la vot.

 

Autoritatea electorala centrala a anuntat ca sunt 18,9 milioane cu drept de vot dintre care 18,2 in tara.



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 12:21

31% prezenta la vot  = 5,859,000 cetateni si referendumul e valabil.

 

Din astia 4,725,000 trebuie sa voteze DA si Referendumul e validat. Coalitia pentru familie a strans 3,000,000 voturi.

 

Deci ce e mai bine?

Mergem sau nu mergem la vot?



#15
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 13:30

Viviana, da, ai dreptate. am sărit eu o etapă. Deci prima etapă e referendum pentru definirea acestei familii. Apoi se face o lege pentru modificarea constituției. Care lege e aprobată sau nu printr-un alt referendum. (Va fi interesant de văzut dacă în acea lege va intra și scăderea numărului de parlamentari la 300 și pentru parlament unicameral, până la urmă avem un referendum care a fost declarat valid și care e obligatoriu).

 

Dar miza este la legea pentru modificarea constituției, acolo au nevoie de un vehicul puternic pentru a o trece. 

 

Întrebare: de ce ai calculat 31%? Eu știu că pentru atingerea unui prag e suficient X% (cât e pragul) + 1 (nu +1%). Deci ar fi 5.670.001 alegători. 



#16
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 13:48

ha ha ha. bun subiect. bun pentru ca am avut nevoie sa iau fisa medicala a baiatului de la cabinetul scolar si am descoperit cu stupoare ca:

 

- numele meu nu apare la rubrica "mama", apare doar numele tatalui

- este trecut statutul meu marital - si nici macar nu este trecut corect (nu era valabil la data intocmirii fisei), in plus, rubrica este ambigua, nu intelegi exact ce trebuie scris acolo

 

hm...



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 13:50

Daniela, am calculat, groso-modo. Era doar un exemplu.



#18
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 16:06

Mi se pare absolut revoltator ca s-au gasit 3 milioane de romani carora le pasa in ce fel este definita nevasta vecinului, si care sunt de acord sa se chetuie bani pt a vota aberatia asta, si abia 1 milion de oameni carora le pasa ca cei de la guvernare isi dau legi care sa ii scape de puscarie...

Mi se pare incredibil ca atunci primarille au stiut cum sa prelucreze aceste liste ca sa ajunga la parlament ca propunere, dar nu au stiut ce sa faca cu cele 1 mil de semnaturi "fara penali"...

Chiar credeti ca mai exista vreo speranta? Nu m-ar mira ca referendumul sa fie ajustat in asa fel incat sa aiba rezultatul pe care il vor ei,,,,



#19
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 16:09

Din pacate nici nu cred ca va fi nevoie de ajustare. O sa fie atatia “pastratori ai valorilor traditionale ortodoxe” .....



#20
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 16:18

Mi se pare absolut revoltator ca s-au gasit 3 milioane de romani carora le pasa in ce fel este definita nevasta vecinului, si care sunt de acord sa se chetuie bani pt a vota aberatia asta, si abia 1 milion de oameni carora le pasa ca cei de la guvernare isi dau legi care sa ii scape de puscarie...

Mi se pare incredibil ca atunci primarille au stiut cum sa prelucreze aceste liste ca sa ajunga la parlament ca propunere, dar nu au stiut ce sa faca cu cele 1 mil de semnaturi "fara penali"...

Chiar credeti ca mai exista vreo speranta? Nu m-ar mira ca referendumul sa fie ajustat in asa fel incat sa aiba rezultatul pe care il vor ei,,,,

anya, ceea ce se intampla in fiecare zi in ROmania - e o dovada a faptului ca cei care sunt la putere  - stiu ca se poate.

 

Da - referendumul va fi aprobat din pix. Vor vota mortii, babele, puscariasii, bugetarii bugeti ...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -