Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Referendum familia traditionala


670 raspunsuri la acest subiect

#141
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 septembrie 2018 - 08:37

nu prin dex , prin codul civil care este o lege.

Daca in Constitutie nu este explicat  un anumit termen/cuvant se ia sensul lui DEX.



#142
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 23 septembrie 2018 - 09:42

de catre cine?

 

de către puterea legislativă.

 

Constitutia se schimba numai prin referendum.


Editat de mihaela_s, 23 septembrie 2018 - 10:51 .


#143
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 septembrie 2018 - 09:50

Nu este cazul de fata. Constitutita actuala NU precizeaza in mod explicit deci permite variante. Dar vine legea actuala care este constitutionala si care precizeaza in mod absolut termenii de barbat si femeie. Nu exista nici un dubiu s in baza ambelor dispozitii si in mod special al Codului Civil in Romania in prezent nu se pot oficializa decat cf legii adica barbat si femeie.
Insa Codul Civil poate fi modificat daca nu contravine Constitutiei si sa admita. Sau remodificat sa nu mai admita sau orice alta combinatie atata timp cat NU contravine Constitutiei.
De aceea este inversunarea actuala din partea unora ca sa se modifice Constitutia in sensul in care de la forma actuala care admite ambele posibiitati sa fie unilaterala adica sa admita doar si numa doar intre un barbat si o femeie. 
Este o solicitare care este in mod explicit indreptata asupra relatiilor homosexuale dintre indivizi nici o legatura cu familia sau copiii pentru ca dn text rezulta ca aceste relatii sa nu fie recunoscute oficial de societate.
Asta este observatia mea cel putin.



#144
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 02:20

de către puterea legislativă.

 

Constitutia se schimba numai prin referendum.

constitutia nu trebuie sa se schimbe, inseamna ca mai are si alte articole gresite. si cand incepi sa schimbi ajungi sa nu mai ai nicio lege valabila.

 

puterea legislativa in romania nu va accepta schimbarea, deci despre ce vorbim la acest referendum?



#145
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 02:45

Apropo de Constituție și de constituția Americii, faptul ca se garantează dreptul la arma prin Constituție face ca interzicerea accesului la arme sa fie imposibil de făcut prin legi, trebuie schimbată constituția. 

 

Concluzia mea: dacă in Constituție va scrie ca familia e formată dintr-un bărbat și o femeie, nu văd cum va putea veni o lege sa spună ca se accepta căsătoriile între parteneri de același sex, fără sa schimbe in Constituție. 

 

De asta nu înțeleg când acel judecător din articolul Danielei spune ca nu are valoare juridică.


Editat de a_alinta, 24 septembrie 2018 - 02:50 .


#146
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 02:46

Apropo de Constituție și de constituția Americii, faptul ca se garantează dreptul la arma prin Constituție face ca interzicerea accesului la arme sa fie imposibil de făcut prin legi, trebuie schimbată constituția. 

 

Concluzia mea: dacă in Constituție va scrie ca familia e formată dintr-un bărbat și o femeie, nu văd cum va putea veni o lege sa spună ca se accepta căsătoriile între parteneri de același sex, fără sa schimbe in Constituție. 

 

De asta nu înțeleg când acel judecător din articolul Danielei spune ca nu are valoare juridică. 

nu scrie asa ceva in constutie.  ai dreptul de a te apara nu scrie ca trebuie sa ai arme, cei care se bucura de banii astia au ametit lumea.



#147
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 06:30

constitutia nu trebuie sa se schimbe, inseamna ca mai are si alte articole gresite. si cand incepi sa schimbi ajungi sa nu mai ai nicio lege valabila. puterea legislativa in romania nu va accepta schimbarea, deci despre ce vorbim la acest referendum?

 

Vorbim despre drobul de sare...dacă peste 100 de ani legea va spune altfel? 

 

Sa nu ma înțelegi greșit, eu nu sunt pro familie tradiționala, încerc doar sa îmi explic ce vor ei.



#148
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 06:35

nu scrie asa ceva in constutie. ai dreptul de a te apara nu scrie ca trebuie sa ai arme, cei care se bucura de banii astia au ametit lumea.

 

Al doilea amendament in constitutia SUA spune așa: “

 

A well regulated militia, being necessary to the security of a free state, the right of the people to keep and bear arms, shall not be infringed.”

 

edit sursa: https://www.law.corn...econd_amendment

 


Editat de mihaela_s, 24 septembrie 2018 - 07:22 .


#149
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 07:14

Eu am o nelamurire. Nu am citit toate aceste pagini, nici cu stirile nu prea sunt la curent dar ce modificari se aduc la Constitutie si se includ in acest referendum in afara de de cea cu familia? Ca intrebarea pe buletinele de vot va fi "Sunteti de acord cu modificarile la Constitutie in forma adoptata de guvern?" Care-s alea? 



#150
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 07:57

Eu am o nelamurire. Nu am citit toate aceste pagini, nici cu stirile nu prea sunt la curent dar ce modificari se aduc la Constitutie si se includ in acest referendum in afara de de cea cu familia? Ca intrebarea pe buletinele de vot va fi "Sunteti de acord cu modificarile la Constitutie in forma adoptata de guvern?" Care-s alea? 

Doar cea cu familia. Restul sunt speculatii.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -