Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Referendum familia traditionala


670 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 10:34

Iata ca a venit si timpul ca in curand sa mergem la vot. Pentru familia traditionala.

 

"Senatul a adoptat, marti, in calitate de for decizional, initiativa cetateneasca de revizuire a Constitutiei potrivit careia familia se intemeiaza pe casatoria intre un barbat si o femeie, nu pe cea consimtita intre soti."

 

Familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre un barbat si o femeie pe egalitatea acestora si pe dreptul si indatorirea parintilor de a asigura cresterea, educatia si instruirea copiilor", prevede modificarea adusa artidolului 48 din Constitutia Romaniei.

======

 

Mi se pare un referendum inutil, o cheltuire de bani fara rost.

 

Sper ca si initiativa cetateneasca "fara penali" sa benefcieze de acelasi drept.

 

Cum veti vota si de ce?



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 10:41

Comentand chestiunea asta= care NU este deloc prioritatea acestei tari ravasite de coruptie \,fara autrostrazi, cu spitale fara medicamente si doctori, cu penali la putere... sa nu ignoram sa discutam familia traditionala a lui Dragnea (cu amanta mai tanara decat fata lui) si familia traditionala a lui Tariceanu (spus si inima zburdalnica pentru ca a SPUS DA la cinci neveste ... ) 

 

 

ha - ha - ha  [:-)))]



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 10:43

si daca tot fac referendumul asta sa mai puna o intrebare acolo in hartie: vor romanii sa ii conduca penalii?



#4
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 10:48

Cred că vor profita de această inițiativă pentru a modifica și alte lucruri prin Constituție. Din ce îmi aduc aminte la referendumul precedent pentru modificarea Constituției ne-au întrebat dacă suntem de acord cu Legea pentru modificarea Constituției, nu am răspuns da/nu pentru fiecare modificare, nu?

 

Ei, așa cred că va fi și acum. Vom avea o Lege de modificare a Constituției în care una dintre modificări va fi cea cu familia și uite cum va fi votată de mulți.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 11:02

eu voi vota ca NU sunt de acord cu modificarea propusa. nu am eu dreptul sa decid sau sa impiedic persoanele de acelasi sex sa se casatoreasca legal, sa-si intemeieze o familie, sa aiba copii, sa fie fericiti si impliniti.

 

vorba lui redactor : era totul rezolvat in tara asta, mai ramasese chestiunea cu familia de lamurit si pus la punct...bleah...daca as fi mai tanara, si maine as emigra...



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 11:02

Mie termenul asta de familie traditionala mi se pare scarbos.

 

Mi se pare ca ne intoarcem in vremurile in care barbatul domina in familie doar prin simpla lui titulatura de barbat.

Am reusit sa castigam egalitate economica, sociala, profesionala....

 

Ce fel de femeie ar putea sustine reintoarcerea la "traditia" aia oribila?

Ce fel de om ar putea sustine un referendum prin care sa inhibe drepturilor altor oameni de a se asocia cum vor? Prin Constitutie.

 

Atentie, in conditiile in care exista LEGE-LEGI prin care casatoriile persoanelor de acelasi sex nu sunt recunoscute si sunt si interzise.

 

Atunci de ce acest Referendum? Cui foloseste? 



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 11:08

Oare nimeni nu-si da seama ca atunci cand cade un drept, toate celelalte alte drepturi sunt in pericol?

Nu avem nimic, nu ni se ofera nimic, nu tu manuale, nu tu scoli ca lumea, spitale vai de mama lor, dar votam sa luam drepturile altora! Care oricum nu sunt date prin lege.



#8
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.634 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 11:31

Nu intentionez sa votez (ar fi prima data cand am dreptul si nu votez) , mi se pare o porcarie fara sens si nu vreau sa iau parte la validarea ei. 



#9
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 11:45

Deci, e cum spuneam. Nu vom vota pentru familia tradițională sau împotriva ei, nu asta va fi întrebarea:

 

Legea referendumului. Legea nr. 3/2000 actualizată 2018
 
SECŢIUNEA 1
Referendumul privind revizuirea Constituţiei
Art. 7
 
(1) Cetăţenii care participă la referendum au dreptul să se pronunţe prin „DA“ sau „NU“ la următoarea întrebare înscrisă pe buletinul de vot: „Sunteţi de acord cu legea de revizuire a Constituţiei României în forma aprobată de Parlament?“

 

În acest context apare foarte clară miza mobilizării unui număr cât mai mare de votanți pentru modificarea constituției.



#10
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 11:47

Nu intentionez sa votez (ar fi prima data cand am dreptul si nu votez) , mi se pare o porcarie fara sens si nu vreau sa iau parte la validarea ei. 

 

Dacă nu te duci e ca și cum votezi ca majoritatea (referendumul trece cu majoritatea voturilor valabil exprimate).




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -