Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Serena, sportul si feminismul

serena feminis fair-play

40 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 09:43

Ma intreb de ce faza cu caricatura despre Simona a trecut asa de usor in ochii altora iar caricatura asta cu Serena face asa de multe valuri.



#22
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 09:47

Discriminarea nu a fost in acest meci (decât ceea ce zice rox) ci de-a lungul anilor. O lupta pe care noi nu avem cum sa știm cum a dus-o Serena și ce amprente a lăsat. 



#23
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 09:50

Mie de ex asta mi se pare un comentariu sexist si misogin.  Daca un jucator barbat urla la arbitru , se cearta, da cu racheta de pamant, sunt doar nervi. 

 

Nu e nici un comentariu sexist, m am referit la forma in care e, nu la reactia ei pe

 

Ea declara inainte de nastere ca vrea sa revina pe teren dupa trei luni. In plus a avut o nastere cu probleme, a facut embolie, a stat 6 sapt internata. Nerealist sa forteze sa joace la o asemena angergura. Si nici cei apropiati nu au sfatuit o altfel.

A facut o pt bani, pt glorie, ca juca acasa ? problema ei

 

Iar transformarile corpului depa nastere sunt o realitate, oricat am vrea sa le ignoram



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 10:26

Dar Serena are precedente, nu e prima oara cind baga in fata cartea discriminirii, a discriminarii sexuale, pentru a comenta ceva nu-i convine, pentru a nu se supune regulilor.

 

Si cu siguranta ca nu va fi ultima oara.

 

De fiecare data depinde insa de auditoriu , de data asta a facut_o prea lata ca sa fie 100% cosiderata victima.


Editat de andacos, 12 septembrie 2018 - 22:21 .


#25
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 10:35

Cred ca si hormonii iau jucat niste feste, nu pare refacuta dupa nastere, efortul depus e f mare. Nu putea sa mai stea acasa cateva luni ?

.....

Fix la asta m-am gandit si eu. NU m-am gandit ca e sexism sau ca nu-i pc.

Asta e realitatea, pentru unele nasterea provoaca furtuni la care oricum erau expuse sa le intampine mai incolo .... peste ceva ani, doar ca nasterea a grabit un pic lucrurile.

 

Partea taiata: am taiat deoarece nu mi se pare ca + x luni de stat pe langa i-ar fi adus mai mult calm sau ar fi fost mai linistita. Cred ca mai degraba ar trebui sa se obisnuiasca cu noul context al vietii sale profesionale si sa mearga mai departe. Inceputurile sunt desigur mai tulburi. 



#26
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 10:37

Mie de ex asta mi se pare un comentariu sexist si misogin.  Daca un jucator barbat urla la arbitru , se cearta, da cu racheta de pamant, sunt doar nervi. Daca o femeia face asta, probabil e de la hormoni, emotii si slabiuciuni legate de statutul ei de femeie. Daca mai e si  mama ..... eticheta cu "probleme hormonale" nu i-o mai dezlipeste nimeni!  

Cita vreme pedeapsa e aceeasi, nu mai conteaza motivul pentru care unul sau altul au spart racheta de pavaj. Daca barbatul nu ar fi fost pedepsit, atunci se poate spune ca Serena a fost discriminata.

 

McEnroe nu a fost pedepsit pentru toate iesirile pe care le avea?



#27
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 10:48

Nastase sigur a fost pedepsit cu puncte si game-uri. Dar asta a fost acum mult timp.

 

Nadal si Djokovic au primit si ei astfel de avertismente de la acelasi arbitru, urmate de amenzi banesti.



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 10:50


McEnroe nu a fost pedepsit pentru toate iesirile pe care le avea?

Oooo...Mc Enroe!!!!

 

Pai cica Serena ar fi varianta feminica a lui Mc.Enroe.Cit de sexist suna si asta!!! [:)]



#29
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 11:17

Cita vreme pedeapsa e aceeasi, nu mai conteaza motivul pentru care unul sau altul au spart racheta de pavaj. Daca barbatul nu ar fi fost pedepsit, atunci se poate spune ca Serena a fost discriminata.

 

McEnroe nu a fost pedepsit pentru toate iesirile pe care le avea?

 

Eu am comentat strict la cum mi s-a parut afirmatia Judokei, despre situatia de la finala US Open m-am exprimat pe prima pagina a subiectului.



#30
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 12:07

Nastase sigur a fost pedepsit cu puncte si game-uri. Dar asta a fost acum mult timp.

 

Nadal si Djokovic au primit si ei astfel de avertismente de la acelasi arbitru, urmate de amenzi banesti.

 

nu. Nadal sau Djoko (desi Nadal in viata lui nu a rupt vreo racheta de teren) - dar mai des - Kyrgios, Wawrinka - au primit maxim cate un punct penalizare si amenda. un punct dintr-un game, nu un game intreg.





Etichetat si cu serena, feminis, fair-play

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -