Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Ghetarul la scoala


1018 raspunsuri la acest subiect

#1
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 14:16

cica n-a venit toamna inca... dar asa se simte pe malul marii. si suntem in trend cu topicul :)



#2
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 14:39

Copii si aici ce scriam dincolo:

 

Mie asta cu 80 min -100 min lectia mi se pare f util. Are timp si profesorul sa vorbeasca, si ei sa inteleaga, sa intrebe, sa discute. Normal ca nu prea mai e nevoie de teme pt acasa. 

 

De ex. azi ai mei au avut ore de la 8 la 14 (50 min ora, 10 min pauza dupa fiecare, o pauza de 15 minute la 11) .Au avut sport, franceza, matematica fizica, chimie si engleza.  Obiecte f multe pt care sa te pregatesti in fiecare zi, f diverse. Mi se pare f greu pt ei dupa o ora de fizica  de ex. sa fie capabili in 10 min. sa treaca la engleza , sa fie atenti si receptivi.

La 13 ani, in cl a 7-a au  : 4 ore de matematica, 4 ore de romana, 2 franceza, 2 engleza , 2 fizica, 2 biologie, 2 chimie , 2 sport, 1 geografie, 1 istorie, 1 ed civica, 1 ed tehnologica, 1 religie, 1 muzica, 1 desen, 1 informatica, 1 dirigentie.



#3
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 14:46

Laura, si mie mi se parea ca scoala in Ro e f grea. Mi-am schimbat radical parerea de cand am copii la scoala. Un copil de clasa a 5 are aici ore de la 8 la 4h30 cu pauza la pranz de 2h, unde tot acolo stau. Cand vin acasa au teme de facut, cam 2h.



#4
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 14:47

Citisem undeva ca la clasa a VI-a au 28-30 ore si inmultisem cu 60 min.....daca ii spun ca are mai multe ore decat in Ro iar o sa se oftice.  [:-)))]  E tare nemultumit ca are vacanta de vara mult mai mica.

In cele 80 de min ar trebui sa inceapa si la teme, sa vada daca au inteles lectia......asa ne-au spus cand au prezentat oferta educationala. Sa vedem daca se tin si de cuvant.



#5
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 14:47

Roxana, asa e, ai nostri stau in principiu mai putin la scoala (cel putin in primii 6 ani de scoala) , dar cred ca au mai multe de scris si invatat acasa (ceea ce de multe ori cade si in carca parintilor, care trebuie sa ajute, sa explice notiunile neintelese suficient la clasa). 

Mie de exemplu mi se pare aproape imposibil sa inveti cat de cat o limba straina noua (franceza sau germana)  pe care nici nu ai ocazia sa o auzi peste tot (cum e in cazul limbii engleze pe care o inveti si fara sa vrei),  in doar 2 ore de 50 min pe saptamana (in zile diferite, ca sa si apuci sa uiti ce ai auzit acu 2-3 zile clasa)  intr-o clasa cu inca 25-30 de copiii pe langa tine.  



#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 14:51

Laura, si mie mi se parea ca scoala in Ro e f grea. Mi-am schimbat radical parerea de cand am copii la scoala. Un copil de clasa a 5 are aici ore de la 8 la 4h30 cu pauza la pranz de 2h, unde tot acolo stau. Cand vin acasa au teme de facut, cam 2h.

 

Cate obiecte studiaza intr-o zi ? 



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 14:56

nu stiu daca exemplul limbii straine e cel mai bun. nici nu exista pretentia sa o invete la nivel de conversatie sustinuta in cativa ani. cine are tragere de inima si inclinatie merge la liceu cu profil umanist si apoi la facultate.

 

eu vad destul de ok impartirea orarul astfel incat materiile "grele" (mate, romana, fizica,chimie) sa fie despartite de cele care deconecteaza: sport, desen, muzica, etc.



#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 14:58

la noi in scoala orele la gimnaziu sunt de 50 de minute, toate pauzele de 10. incep la 12, termina la 18. mie intotdeauna mi-a placut sa invat dupa-amiaza. vad ca ai mei copii ma mostenesc. li se pare ca au mai mult timp asa, fractionat. in ideea ca fac teme seara, apoi se pot trezi putin mai tarziu dimineata si au din nou timp de invatat.



#9
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 14:59

Cate obiecte studiaza intr-o zi ? 

 

Laura, 4-5, depinde



#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 15:00

 

eu vad destul de ok impartirea orarul astfel incat materiile "grele" (mate, romana, fizica,chimie) sa fie despartite de cele care deconecteaza: sport, desen, muzica, etc.

 

Da, daca cel care face orarul isi da silinta sa faca orarul asa.  Dar de cele mai multe ori nu iese. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -