Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce pleaca romanii din Romania?

romania diaspora schimbare destin

243 raspunsuri la acest subiect

#41
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 09:14

Collins, nu toti oamenii isi doresc sa treaca prin experienta asta, sa plece din tara.

 

In plus nu toti sunt nevoiti sa plece. Daca invarti afaceri dubioase, furi statul de rupi, scoti o avere dupa o nunta si-un botez, ai un spate asigurat, dai spaga pe unde ai trebuie n-ai nevoie sa pleci din Romania.

 

Problema e ca sunt din ce in ce mai putini oameni cinstiti si care sa gandeasca la interesul national.

Sau platitor de impozite si taxe corect, ca sa umflii buzunarele la toti parvenitii.



#42
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 12:36

In plus nu toti sunt nevoiti sa plece. Daca invarti afaceri dubioase, furi statul de rupi, scoti o avere dupa o nunta si-un botez, ai un spate asigurat, dai spaga pe unde ai trebuie n-ai nevoie sa pleci din Romania.

 

Problema e ca sunt din ce in ce mai putini oameni cinstiti si care sa gandeasca la interesul national.

Sau platitor de impozite si taxe corect, ca sa umflii buzunarele la toti parvenitii.

Adica eu daca nu am nevoie sa plec sunt toate alea?



#43
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 16:52

Nu, nu trebuie generalizat. Dar de cand sunt astia la putere plaga asta e tot mai mare, nesimtirea , needucatia, furtul, plagiatul, saracia, pomenile electorale, totul s-a extins. Gresesc ?



#44
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 20:10

Mie mi se pare că problema asta e mai veche decât actualii guvernanți . Eu îmi amintesc sigur, sigur din copilăria mea, oamenii în vârstă veneau mereu cu cate cevaâde pe la serviciu, aveau, nu aveau nevoie, dacă se putea lua, se lua. "Lasă că vedem noi ce facem cu el" .

Asta mi se pare adevărată mentalitate care a adus aici, și care este adânc înrădăcinată în mințile românilor. Ale.multora, nu generalizez, generațiile mai tinere sunt ceva mai mult diferite, dar nu au inca putere, majoritate și lider 



#45
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 20:12

Și poate nici interes pentru atâta muncă , că e de muncit la schimbarea acestor idei paguboase pentru societate civilizata



#46
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 20:13

De aceea cred că și pleacă unii români in afara. Unii pleaca după himere, dar alții fug pur și simplu de o lume în care nu își regăsesc propriile valori.



#47
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 septembrie 2018 - 11:20

Mie mi se pare că problema asta e mai veche decât actualii guvernanți . Eu îmi amintesc sigur, sigur din copilăria mea, oamenii în vârstă veneau mereu cu cate cevaâde pe la serviciu, aveau, nu aveau nevoie, dacă se putea lua, se lua. "Lasă că vedem noi ce facem cu el" .

Asta mi se pare adevărată mentalitate care a adus aici, și care este adânc înrădăcinată în mințile românilor. Ale.multora, nu generalizez, generațiile mai tinere sunt ceva mai mult diferite, dar nu au inca putere, majoritate și lider 

Da, asta e si parerea mea.

 

PSD-ul nu putea intoarce societatea pe dos in 2 ani daca nu era creata deja o baza pentru asta.



#48
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 25 septembrie 2018 - 13:58

Mie mi se pare că problema asta e mai veche decât actualii guvernanți . Eu îmi amintesc sigur, sigur din copilăria mea, oamenii în vârstă veneau mereu cu cate cevaâde pe la serviciu, aveau, nu aveau nevoie, dacă se putea lua, se lua. "Lasă că vedem noi ce facem cu el" .

Asta mi se pare adevărată mentalitate care a adus aici, și care este adânc înrădăcinată în mințile românilor. Ale.multora, nu generalizez, generațiile mai tinere sunt ceva mai mult diferite, dar nu au inca putere, majoritate și lider 

ai pus punctul pe i!!  erai considerat si  fraier daca nu faceai asa!  

 

generatiile mai tinere nu sunt diferite , fac exact ce au vazut in famile, puterea exemplului personal infrange educatia facute doar din vorbe.

 

sunt prea putini cei care au fost crescuti in ideea ca ce nu e al meu nu imi apartine.


Editat de a_alinta, 25 septembrie 2018 - 14:09 .


#49
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 25 septembrie 2018 - 21:03

 

PSD-ul nu putea intoarce societatea pe dos in 2 ani daca nu era creata deja o baza pentru asta.

 

 

De asta dupa revolutie, mineriade, intrarea in Europa , exista speranta ca se poate schimba ceva, dar psd a adus un regres enorm tarii. Stii proverbul : pestele de la cap de impute, f actual.



#50
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 27 septembrie 2018 - 01:38

Da, asta e si parerea mea.

 

PSD-ul nu putea intoarce societatea pe dos in 2 ani daca nu era creata deja o baza pentru asta.

psd -ul nu conduce de 2 ani.





Etichetat si cu romania, diaspora, schimbare, destin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -