Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Modele gresite ale societatii romanesti

societate principii morala coruptie

45 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 30 august 2018 - 11:56

Am ramas cu un gust ultra amar cand am aflat ca pe coperta revistei Viva - troneaza Elena Udrea, gravida.

 

Asta este o bataie de joc la adresa oamenilor constiti din Romania. DIn pacate acesta este modelul pe care o parte a presei il ofera publicului...

Nu exista principii, morala sau atitudine - si asta este exact oglinda societatii romanesti.



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 august 2018 - 12:16

"traieste in exil".....

nu stiam ca si viva a devenit tabloid.



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 august 2018 - 14:49

Avem modele cum sa nu!

 

Tariceanu care vorbeste de profilul moral al urmatorului procurorului general, in timp ce el are atasat propriului profil moral 5 neveste si 3 partide.

 

Tot el nu vede nicio problema in faptul ca Giuliani a fost platit sa scrie acea scrisoare. si ce e daca a fost platit?

 

Dragnea care are profil moral impreuna cu noua lui iubita cu 30 de ani mai mare.

 

Modelele astea chiar sunt modele pentru o buna bucata a societatii care nu vede nimic rau in ele.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 30 august 2018 - 15:49

Intr-adevar ... asa e Viviana,

 

E clar ca electoratul pesede e asa de dus cu pluta sa creada ce spun ei ...

 

Imi place ce a scris Plesu azi:

 

Ai încă multe de citit, mai ai, poate, şi cîteva proiecte, dar te laşi bătut de toate vînturile unui cotidian în acelaşi timp nătîng, ridicol şi, vai, periculos. Vrei, nu vrei, dai cu nasul, clipă de clipă, de tot soiul de „românaşi“ mîndri, ajunşi la putere fără nici o „împuternicire“ interioară, fără nici o „vrednicie“, fără nici o performanţă profesională consistentă. Ba inarticulatul Andruşcă, ba insuficient şcolitul Popa, ba năucul trist Pop, ba palida secretară de la Videle (Carmen Dan), ba zglobiul metafizician Daea, ba papagalul şef de pluton Tudorel Toader, ba – cireaşa de pe tort! – Viorica Dăncilă, rătăcită prin gramatică, hărţi, instituţii, sarcini greu de înţeles, vorbe greu de pronunţat etc. Dar mai e şi hamletianul Dragnea, sfîşiat între „a fi sau a nu fi“ asasinat de vreo patru străini, înarmaţi – pe bani grei – cu priviri duşmănoase de calibru maxim, mai e şi plutonierul euforic Codrin, şi crîncenul Nicolicea, şi şturlubaticul jurist de buzunar Şerban Nicolae etc. Nu mai vorbesc de vajnica urbanistă Firea sau de vesela subretă de Craiova Olguţa. Şi tocmai Olguţa a pus, de curînd, punctul pe „i“. Preşedintele Iohannis a condamnat atacul cu gaze lacrimogene din 10 august pentru că e „neamţ“, adică fascist, adică expert în gazare. Se dovedeşte, aşadar, încă o dată, că toate relele ne vin de la venetici. Dacă am rămîne între noi, ne-am îneca în lapte şi miere, în dor şi jale, în ii înflorite şi opinci Clarks… Am vorbit, în mai multe rînduri, despre victimizare prin xenofobie în mult încercata noastră patrie. Dar, pentru minţile lichefiate, sufletele de lemn şi educaţia de colhoz a categoriei „Olguţa“, nu obosesc să mă repet. Mai jos, cîteva fragmente scrise acum doi ani, cînd lui Dacian Cioloş i se spunea, „la mişto“ „Julien“ (plus că „Cioloş“ are şi ceva din „Soros“) şi lui Iohannis – „Werner“. Adică amîndoi nişte „străini“ răi, puşi să ne nenorocească. Iată un inventar reparator despre cultura germană şi cultura română, ca şi despre alţi „infiltraţi“ prestigioşi din istoria autohtonă.

de aici



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 august 2018 - 16:04

Redactor, dar  chiar crezi că electoratul PSD e dus cu pluta? Interesant... Și restul, normali la cap, ce au făcut până acum? Sau cum de s-au lăsat conduși de dușii cu pluta? Cum de nu au ridicat nivelul, nu au dezvăluit, nu au promovat adevăratele valori? 

Răspunsul, pentru mine, e simplu : 90% din oricare alt electorat este la fel de hoțoman, incult și rau. Ce sa ne mai ascundem după deget...nu sunt străinii care au dus tara de râpă, sunt psdistii.... Nu, suntem de fapt noi toți.



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 august 2018 - 16:12

Și exemple din perimetrul blocului meu: vecinii din cartier își plimbă câinii și nu strâng în urma lor, mamele mănâncă semințe in parc, vecinii de la 4 își aruncă laturile pe geam (lene sa coboare până la pubele), s-au găsit mașinile zgâriate intenționat in parcare, nimeni nu vrea sa se implice în tunderea gardului viu din fata blocului (care e adăpost pentru insecte și șobolani), venind de la piata era să calc pe un șoarece, mămică își plimbă bebelușul in cărucior și aruncă ambalajul acolo unde termina de mâncat cornul, oricât de aproape ar fi coșul de gunoi, locul de joaca este devastat, vecin sta de vorba cu prietenii și aruncă pachetul gol de țigări sub mașina (așa nu se va vedea), tinerii urla și tipa unii la alții de la parter la etajele superioare, un băiat și-a chemat în ajutor tatăl să bată o fata care îl jignise pe fb, instructorii de școală de șoferi parchează in moduri inimaginabile...etc etc, astea doar așa, observate cat am fumat o țigare pe balcon.

Și culmea, zona e cotata că destul de buna, în în niciun caz periferie ... Așa că nu Olguța ne aduce tara la sapa de lemn, noi, oamenii obișnuiți cu lenea, nepăsarea, lipsa bunului simt si altele la fel de bine cotate la bursa defectelor civice.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 30 august 2018 - 16:15

andaghe - sper ca intrebarile tale sunt laconice.

 

Un raspuns ar fi insa: Pentru ca e multi - de asta...



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 august 2018 - 16:16

Eu nu mai vad nicio soluție, nici cu schimbarea guvernului.... Soluție de prosperitate și civilizare mă refer. 



#9
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 30 august 2018 - 18:12

andaghe - sper ca intrebarile tale sunt laconice.

 

Un raspuns ar fi insa: Pentru ca e multi - de asta...

 

poate retorice



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 31 august 2018 - 09:22

da - retorice. Insa si laconice pentru ca ascund ceva.





Etichetat si cu societate, principii, morala, coruptie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -