Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sunt căsătorit și singur


5 raspunsuri la acest subiect

#1
romeoB005

romeoB005
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 august 2018 - 20:39

          Bună ziua, as dori să am niște idei sau soluții pentru problema mea. 

      Sunt căsătorit de 5 ani deja, avem o fetiță împreună în vârstă de 3 ani jumate, iar relația noastră nu mai merge de aproximativ 6 luni, totul este rece între noi. Să vă precizez că nu sunt căsătorit cu o româncă ci cu o marocană, eu trăind și lucrând în Maroc de 10 ani aproape. Până acum am locuit singuri în chirie, iar ultimele 8-9 luni am locuit la părinții ei căci am avut nevoie sa strangem mai repede o sumă de bani că să cumpărăm apartamentul pe care nu l-am dorim. L-am cumpărat în luna mai al acestui an, și neamn mutat in el în luna august . Am incercat sa am discuții cu ea ce are care este problema de ce este așa rece, dar nimic tot timpul îmi zicea că așteaptă să se mute și să revenim la vechiul stil, in care suntem singuri fara alți ochi. După ce ne-am mutat sa răcit și mai mult și mă simt că locuiesc cu un colocatar, nici măcar cu o prietenă. 

Ce este dificil în relația noastră este că eu lucrez pe timp de noapte iar ea pe timp de zi, dar eu am 3 zile libere pe săptămână din care suntem împreună, lucru pe care îl știa din secunda 1 a relației noastre.

Problema banilor nu sa pus niciodată, căci am un salariu destul de bun, nu avem niciun credit bancar, deci nu avem lipsa a nimic, a vrut ceva in minutul 2 îl are fără probleme. 

Vă spun sincer că m-am sacrificat mult pentru familie, căci este un schimb de cultură, este dificil căci pe zi eu vreau sa stau cu fata, din 7 zile 5 zile eu fac de mâncare și menaj. Sexual nu am uitat o niciodată și tot timpul am avut o atracție sexuală și un libidou destul de mare, dar de 6 luni nu am mai avut nici un contact. Am incercat sa vorbim, dar ori mă refuza ori găsește motive sa refuze. 

Eu m-am gândit să mă mut pentru o lună două să vedem care este treaba, poate se trezește din tot ce are, dar cel mai greu este sa îmi las fata.

Niște soluții sau idei de discuții dacă aveți.

Vă mulțumesc



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 august 2018 - 20:53

Ce iti reproseaza sotia?



#3
romeoB005

romeoB005
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 august 2018 - 21:16

Tocmai asta este că nu îmi reproșează nimic, decât că ne vedem rar, cum v-am spus pe timpul săptămânii nu este posibil ea lucrează ziua iar eu seară, dar pe weekend suntem împreună.

Mie îmi este teamă că se vede cu altcineva, și nu știu cum o sa reactionez in cazul asta. 



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 august 2018 - 22:08

Daca are o alta relatie, inseamna ca ai pierdut-o undeva pe drum demult. Indiferenta ei spune multe. Si daca nu are alta relatie tot nu se schimba problema. Nu asta este esential daca are sau nu o relatie, ci faptul ca ai pierdut-o pe drum de o bucata de timp. 
SI chiar daca tu spui ca de 6 luni nu mai merge, in realitate cel mai probabil nu mai merge demult mai mult timp. Ca nu ai observat, sau ai observat dar ai ignorat, sau nu ai ignorat dar ai asteptat sa se intample ceva doar tu poti sa stii.

Insa ceva s-a rupt acolo de ceva vreme si cel mai clar raspuns este acea indferenta. O femeie cand crede, lupta, dar cand devine indiferenta, fara sa vreau sa fiu crud cu tine, inseamna ca nu mai crede si e semn de drum "one way ticket".
Daca as fi in locul tau as intreba-o ce isi doreste pentru viitor la modul sincer si fara resentimente. 

Ma pune pe ganduri faptul ca nu stii cum vei reactiona in terte situatii. 

 

Un sfat.

 

Controleaza-te la modul cel mai serios spunandu-ti ca nici tu, nici ea nu sunteti proprietatile unul altuia, nu aveti ascendent unul fata de celalalt, sunteti doua persoane independente care azi sunteti intr-o relatie oficiala si aveti un copil. Atat. 
Maine poate veti mai fi sau nu, dar oricare ar fi raspunsul amandoi (deci si tu) trebuie sa dati dovada de maturitate si sa acceptati amandoi un raspuns oricare ar fi acela.

 

Iar cel mai important lucru din punctul meu de vedere nu esti nici tu si nici ea, ci copilul vostru pe care aveti obligatia sa il tineti pe drumul lui impreuna ca si parinti nu neaparat ca sot si sotie daca viata va fi de asa maniera incat sa nu mai fie.
Poate veti fi impreuna, poate nu, dar parinti veti ramane atata timp cat veti trai, iar copilul vostru va vedea intotdeauna o mama si un tata, nu un sot si o sotie.

 

Capul sus, fii calm, discuta sincer cu sotia ta si accepta faptul ca poate sa existe orice raspuns chiar daca poate nu va fi cel dorit de tine sau de ea.



#5
romeoB005

romeoB005
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 august 2018 - 22:19

@marius , îți mulțumesc pentru răspuns, chiar ma ajutat să mă trezesc din iluzia pe care mi-am făcut-o, și întradevăr pe primul plan este copilul meu și nu am cum sa uit din orice punct de vedere, căsătorit sau divortat



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 august 2018 - 11:32

Poate faptul ca ati stat la parintii ei , un anumit interval de timp, a fost pentru ea o sursa de stress, mai mare decit a crezut ea insasi.Plus stresul financiar.

 

Da, faptul ca proveniti din culturi atit de diferite, ati locuit la familia ei care poate e mai traditionalista, a fost poate o sursa foarte mare de stress, care poate influienta in toate domeniile, incluiv viata sexuala.

 

Discuta cu ea , spune-i temerile tale(nu ca te gindesti ca ar avea pe altcineva...) si dati-va putin timp sa reveniti la viata vpastra de familie in trei, sub propriul acoperis.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -