Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cuvinte ce bat la poarta limbii romane


24 raspunsuri la acest subiect

#11
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 august 2018 - 13:59

Stiu de DEX, dar eu verific fiecare cuvant gasit acolo si in dictionarele tiparite sub egida Institutului de lingvistica. Cu toate ca dexonline este foarte bine pus la punct.

 

Inteleg. 

 

Pt mine DEX online e singura sursa de...DEX. 



#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 26 august 2018 - 14:10

Scuze, am scris în grabă mai sus. Am verificat adineauri și kimono e adoptat în română cu grafia adaptată: chimono.

 

Bokeh încă nu apare în dicționare, dar este în uz (dacă citiți reviste / siteuri de fotografie, îl veți găsi; de exemplu un articol aici).

 

Letitia, adidas era jargon pentru că deși era folosit în vorbirea curentă, nu intrase în dicționare. Este un exemplu bun pentru împrumuturile din altă limbă de care vorbește Viviana. De exemplu xerox era în DEX-ul din 98, adidas încă nu, a intrat mai târziu. Probabil specialiștii l-au considerat un soi de barbarism până când uzul extins a determinat includerea lui în dicționar.

 

Viviana, astăzi a accesa e folosit și în alte domenii, nu doar cel cibernetic. De exemplu a accesa fonduri guvernamentale / europene.

 

Și o mică completare: Limbile vorbite sunt tot timpul în evoluție. Anumite cuvinte ies din uz sau sunt folosite din ce în ce mai rar și apar altele noi: împrumutate, adaptate, inventate.

 

Poate fiindcă sa zicea la copite de porc adidas? Ca altfel nu-mi explic de ce sa fie jargon, sau mai barbarism decit e xerox. Habar nu am!



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 august 2018 - 15:49

Poate fiindcă sa zicea la copite de porc adidas? Ca altfel nu-mi explic de ce sa fie jargon, sau mai barbarism decit e xerox. Habar nu am!

Poate pentru ca faci confuzie intre jargon si argou?



#14
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 august 2018 - 16:06

Știe cineva care sunt criteriile prin care un cuvânt este inclus in DEX? 

 



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 august 2018 - 16:16

Am  vorbit despre unele in prima pagina.

 

si in afara de asta mai este unul esential. Cand un anumit cuvant incepe sa fie folosit de mai toata lumea, il auzi in emisiuni tv, il citesti in magazine, in ziare, in camere de hotel ce ofera diverse servicii,  acel cuvant trebuie explicat pentru ca toti doritorii sa stie ce inseamna, cum se scrie si de unde provine.

 

Iti dau cateva exemple:

 

ROOM-SÉRVICE s. n. Serviciu asigurat de un hotel, prin care clienților li se poate aduce masa sau băutura în cameră. [Pr.rum-sérvis] – Cuv. engl.

 

XÉROX®, xeroxuri, s. n. Aparat de reprodus și de multiplicat, bazat pe xerografie. ♦ P. restr. Copie obținută cu un astfel de aparat. – Denumire comercială.



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 august 2018 - 16:31

Uite un exemplu de intrebari puse pe pagina de consultanata a Institutului de lingvistica, care te poate lamuri:

Subiect: neologisme asimilate sau nu

 Întrebare:

Aş dori să ştiu de ce două neologisme relativ recente, maus şi bip, sunt tratate diferit de DOOM 2005. La primul avem varianta originală recomandată, mouse, iar la al doilea dimpotrivă, nu beep, ci bip. În aceeaşi notă, de ce s-a renunţat la randevu, intrat în limbă şi-n... DEX ca atare, pentru a ne întoarce la rendez-vous-ul original.

 Răspuns:

Cuvintele străine au perioade de asimilare în limba română şi evoluţii diferite, deci ele pot păstra sau nu grafia originală. De pildă, bip a fost asimilat mai repede pe fondul existenţei onomatopeei româneşti omofone, iar mouse a fost menţinut pentru că în domeniul informatic sunt folosite foarte multe anglicisme. Poate este util de ştiut că uzul joacă un rol foarte important în stabilirea normei lingvistice, de aceea se poate întâmpla să existe reveniri la forme abandonate o vreme, existând astfel fluctuaţii ale preferinţei vorbitorilor pentru o formă sau alta.

 



#17
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 august 2018 - 16:40

Mulțumesc Viviana!

 

In prima postare ai spus foarte pe scurt. Ma interesa criterii, reguli. Pt ca ma gândeam la cuvântul adidas, îl știu și eu de copil, din anii ‘80. Și totuși a fost inclus in DEX după 30-35 de ani.

 

Room-service e tot din 2009 introdus (bănuiesc ca se introduc cuvinte noi la fiecare noua apariție DEX? Cât de des se face asta?).

 

Iar xerox in găsesc din 1986, cu adăugări, Pt ca de la aparat s-a ajuns și la copie :).

https://dexonline.ro/definitie/xerox

 

 

Foarte interesant subiect!


Editat de mihaela_s, 26 august 2018 - 16:42 .


#18
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 26 august 2018 - 16:51

Dacă doriți să revedeți  [:)] :

 

Când a apărut cuvântul ”adidas”?



#19
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 august 2018 - 16:54

Adăugări sau adăugiri? ;) 



#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 august 2018 - 17:15

Tot pe site-ul lor citesc despre resursele lingvistice:

"Corpusul ZiareRom

Corpusul ZiareRom este un corpus de texte culese din variantele on-line ale unor ziare românești din perioada 2004-2007.
Textele articolelor sunt distribuite ierarhic (pe directoare și subdirectoare) pe ani, luni, zile și ziare.
Ziarele inspectate sunt Adevărulonline, BBC-Romanian, Bursa, Capital-RO, Cotidianul, Crainou, Euractiv-ro, Evenimentul Zilei, Jurnalul, Libertatea, Ziarul de Iași, Ziua, 7Plus.
Corpusul  însumează peste 86 de milioane de cuvinte (în 2004: 11 mil., în 2005: 20 mil., în 2006: 17 mil., în 2007: 38 mil.)."

 

Ce explicatie am gasit eu despre Corpus:

Corpusul este o colectie de texte caracterizata prin:

  • dimensiune mare - cel putin 1 milion de cuvinte
  • posibilitate de prelucrare electronica si stabilire de concordante, care poate gasi, lista sau clasifica diverse contexte lingvistice, care poate numara ocurentze sau sunt de tip lematizator prin intermediul caruia se poate adauga o lema, o intrare in dictionar fiecarei ocurentze
  • sunt destinate analizei lingvistice fiind construite astfel incat sa fie reprezentative conform teoriei socio-linvistice de variatie a limbii astfel incat datele de limba sa fie un esantion reprezentatv pentru limba respectiva.

=======================

OCURÉNȚĂ, ocurențe, s. f. 1. (Rar) Împrejurare, circumstanță, întâmplare, conjunctură. 2. Prezență a unei unități lingvistice într-un text3. Mod de prezentare a unui mineral sau a unei roci într-un zăcământ. – Din fr. occurrence.

LÉMĂ s.f. 1. (Mat.) Teoremă preliminară a cărei demonstrare servește demonstrării teoremei următoare. 2. Cuvânt explicat într-un vocabular; element lexical. [< fr. lemme, it. lemma, cf. lat., gr. lemma].




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -