Sari la conținut

Sari la conținut


Uleiul de cocos - otrava pura

cocos ulei de cocos

39 raspunsuri la acest subiect

#11
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 16 octombrie 2018 - 21:22

Si in alimentatie e sanatos pt flora stomacului sa consumi iaurt, kefir, varza murata, etc.

 

Ce bine ar fi la noi dacă ar putea face la tv niste emisiuni interesante de informare si educare a oamenilor, dar asta e , cred ca cer prea mult. [alcool]



#12
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 octombrie 2018 - 21:22

Dar a zis ca foarte multe pe piața sunt reclame și atât. Nimic de care corpul sa beneficieze, mituri doar. Despre asta a vorbit doar. 



#13
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 16 octombrie 2018 - 21:32

interesant.multumesc, miha !



#14
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 octombrie 2018 - 21:42

Velvet cu plăcere! 

 

Judoka da, tot o suedeza :) a cercetat tot de curând, a scos o carte despre cum alimentele fermentate protejează flora intestinală și legătura pozitivă cu sănătatea creierului. Cartea oferă și rețele de kimchi și kombucha. Cartea se numeste chiar așa: Kimchi și kombucha. 

 

 



#15
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 octombrie 2018 - 21:47

Ah, mi-am mai amintit. Tipa a mai zis ca nu e recomandat sa mâncam mai mult de 500g carne roșie/săptămâna, in schimb e recomandat sa mâncam 500g fructe/legume proaspete pe zi. 



#16
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 16 octombrie 2018 - 22:06

eu carne nu prea mananc.adica rar carne de porc,cotlet,la cuptor...mai mananc dimineata  sunca feliata in crusta de piper de la lidl,am citit pe ea,nu e asa chimicoasa.

 

pui nu mai cumpar,pulpe sa nu mai vad de un an cel putin,doar piept de pui in snitele mai mananc cand merg la mama  [alcool]

 

legume mananc,in special frunze verzi in salate gata preparate,spalate...din pacate nu prea mai mananc fructe in ultimii 2 ani...mai deloc.incerc sa reiau.

 

peste mananc doar somon ,ca n-are oase  [batcap] si-mi place si gustul.tot de la lidl e cel mai bun,pt mine.

 

si mananc iaurt dimineata.mai mereu.cu miere si nuca cateodata.

 

sport nu prea fac,am probleme mari la coloana.dar incer sa reiau macar bicicleta de camera,abdomene,exercitiile pt spate datede kinetoterapeut.

 

as manca pizza si paste zilnic ,but nope  [alcool]  cu zaharul si dulciurile nu sunt...mai fac cate o exceptie cu calorii mai multe prin weekend ...

 

cam atat despre mine.



#17
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 17 octombrie 2018 - 08:21

Usor usor, revenim la obiceiurile bunicilor!
Cand eram copil, la noi se manca carne de 2-3 ori pe saptamana, legume cat mai multe, branza, lapte, iaurt facut in casa.Dulce, odata pe saptamana, duminica! Munca multa la greu=miscare!



#18
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 17 octombrie 2018 - 08:54

Valentina, omul de acum 2000 de ani, care mânca ccc carne când prindea câte o căprioară, care era toată ziua afara in mișcare, care făcea foame când era seceta sau inundații sau...orice, e același ca și azi. Omul ca Funcționalitate fiziologică nu s-a adaptat acestui secol, de asta suntem grași (corpul înmagazinează tot surplusul Pt o eventuala foamete), facem boli de stomac, coronariene, cancere, sistemul imunitar e cam praf. E normal sa ne întoarcem la ceea ce e normal corpului. 

 

O persoana care sta 8-10 ore pe scaun la serviciu, care vine acasa, mănâncă cina se se pune pe canapea apoi se culca și o ia de la început a doua zi, e un sedentar. In primul rând aceștia au nevoie de mișcare in cele 8 ore, și după. De ex. in loc sa ia mașina, autobuz, etc, sa se plimbe pana sau de la job, sa ia bicicleta. Daca e imposibil, sa facă o plimbare între stații. Sa lase mașina intr-o parcare mai departe de job ca sa se plimbe, etc. Soluții sunt, depinde de fiecare cum se mobilizează. 

 

Am citit ca sunt persoane care in loc sa meargă la prânz sau cina Pt discuții, ședințe, merg la o plimbare :). 

 

 



#19
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 17 octombrie 2018 - 09:36

D'aia am renuntat eu la autobuz, cand vin la serviciu! De 7 ani aproape, merg exclusiv pe jos, dimineata si seara, nu conteaza ca e vant, ploaie, zapada! Sunt rare ocaziile cand iau autobuzul, daca intarzii rau la serviciu sau am drum mai lung!
 



#20
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 17 octombrie 2018 - 09:52

Am avut un coleg, e pensionar de câțiva ani, venea la serviciu cu rolele, când se putea :). Avea peste 60 atunci. 

 





Etichetat si cu cocos, ulei de cocos

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -