Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Frici de sarcina

sarcina gravida insarcinata frica temeri

28 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 21 august 2018 - 09:53

Buna dragi mamici gravidute :)

 

Stim ca perioada sarcinii este una plina de emotii si hormoni. Devenim mult mai sensibile si uneori (unele dintre noi) mai panicoase. Mi-aduc si acum aminte, dupa aproape 4 ani, ca imi umblau gandurile te miri unde si la un moment dat nu mai puteam sa adorm noaptea din cauza lor: oare bebe e bine acolo in burtica? se dezvolta corect? se va naste sanatos? dar DE CE nu mai misca asa de des? voi reusi sa nasc natural? si muulte muuulte alte intrebari ma macinau

 

Voi ce frici / temeri aveti in timpul sarcinii? La ca va poarta gandul si de ce anume va este frica?

 

Multe imbratisari si ganduri bune din partea intregii echipe desprecopii   [flo2]  [flo2]  [flo2]

P.S. asteptam cu mare drag si interes raspunsurile voastre  [biz]



#2
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 24 august 2018 - 14:39

Sa inteleg ca nici o graviduta nu are temeri!?  [:)] 

Sau doar nu indrazneste nimeni sa recunoasca  [flor]



#3
AndreeaNechita

AndreeaNechita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 28 august 2018 - 23:56

Aoleu,cum sa nu avem temeri?!Cu siguranta toate viitoarele mamici au chiar daca nu recunosc,cunosc o groaza de femei care si la a doua sarcina aveau o groaza de temeri.

Eu am temeri ca nu voi sti ce trebuie sa fac cu bebe dupa ce vine pe lume,ca voi lua prea multe kg in plus si nu va fi usor sa le dau jos dupa pentru ca de fel sunt mai gurmanda si mai durdulie,am 16+1 astazi si vreo 6 kg luate deja ,temeri de nasterea propriu zisa si frica de a putea duce sarcina pana la capat cu bine,dupa alte 2 pierderi frica mereu va fi acolo desi sunt pozitiva si simpt ca va fi totul bine...lista poate continua pana maine


#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 29 august 2018 - 10:29

cand eram insarcinata - imi aduc aminte ca adeam doua frici majore: ca bebe sa fie sanatos si sa nu fac ceva care ii poate afecta sanatatea si ... mai era frica de nastere. Care imi dadea cosmaruri noaptea. 

 

dar fricile din sarcina sunt absolut normale  [flo2]



#5
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 29 august 2018 - 15:03

si eu imi aduc aminte ca mi-era frica de ce pot ascunde produsele cumparate si folosite pe piele, astfel ajungeam ori sa nu mai cumpar nimic ori sa stau sa citesc articole peste articole despre cat de daunatoare pot fi unele...

apoi... de fiecare data cand bebe nu misca la "program" (cum eram obisnuita)...ma gandeam la multe si nevrute :))

..imi era frica de o nastere prematura avand placenta joasa

..dar si de inceperea travaliului in miez de noapte asta fiindca urma sa nasc la o distanta de 3 ore mers cu masina - de care nu am scapat :)) 

oo si mai erau dar acum astea mi-au venit in minte :)

 

acum... cine urmeaza si cu ce temeri !? :)



#6
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 29 august 2018 - 19:44

Buna,

 

Teama mea este legată de alăptat. Sper sa reușesc sa pot alapta copilul măcar 6 luni. Nu o sa ma las pana nu reușesc. Am auzit/citit tot felul de povesti și m am hotărât sa ascult doar de consultantul in alăptare.

O alta teama sau mai bine zis un gand pe care îl am in minte de câteva este este faptul ca greul începe după ce ma întorc la munca. Copilul ma va lua de buna seara când ne vom reuni cu totii acasă și simt ca nu va ajunge timpul. 

Cred și sper ca o sa fie totul bine in final și toate ne vom descurca. 



#7
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 31 august 2018 - 21:52

Buna,

 

Teama mea este legată de alăptat. Sper sa reușesc sa pot alapta copilul măcar 6 luni. Nu o sa ma las pana nu reușesc. Am auzit/citit tot felul de povesti și m am hotărât sa ascult doar de consultantul in alăptare.

O alta teama sau mai bine zis un gand pe care îl am in minte de câteva este este faptul ca greul începe după ce ma întorc la munca. Copilul ma va lua de buna seara când ne vom reuni cu totii acasă și simt ca nu va ajunge timpul. 

Cred și sper ca o sa fie totul bine in final și toate ne vom descurca. 

Ruxi, bucura-te de moment si asculta-ti instinctul.

P.S. Un lucru important: sa nu crezi ca nu vei avea lapte sau ca bebe nu se va satura! Nastere usoara!

 

Mai avem mamici/gravidute ce vor sa ne impartaseasca din temeri!? :)



#8
myxdana

myxdana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 21:04

Ruxi, bucura-te de moment si asculta-ti instinctul. P.S. Un lucru important: sa nu crezi ca nu vei avea lapte sau ca bebe nu se va satura! Nastere usoara! Mai avem mamici/gravidute ce vor sa ne impartaseasca din temeri!? :)

 

Temeri cred ca toate avem, desi sunt la a doua sarcina imi e groaznic de frica de nastere oricum ar fi ea (prima a fost naturala), si ma stresez maxim cand ma gandesc la bebe, il vreau sanatos acasa.

Sarcina usoara si sanatate fetelor. 



#9
Blueberry25

Blueberry25
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 septembrie 2018 - 15:47

Oooho! Temeri sunt o groaza :) dda cel mai tare ma tem ca nu pot sa duc sarcina la

bun sfarsit, din cauza diabetului gestational, sau ca bebe sa nu aiba vreo problema fizica sau de sanatate. Sunt nopti in care nu pot dormi si incerc sa ma gandesc cum va fi momentul nasterii, daca voi avea probleme sau cum se vor purta cadrele medicale, etc. Mi-e teama ca nu voi putea alapta sau ca bebe nu ma va placea. Sper sa fie doar inchipuiri si totul sa fie bine la final


#10
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 25 septembrie 2018 - 19:32

[:)] cum sa nu!? devenim chiar paranoice unele [fri]  [fri]   [:)] nu pune mana acolo,nu folosi nu stiu ce,nu manca orice.. [smulgpar] etc etc! in concluzie ,frica cea mai mare este sa nu facem ceva gresit care sa dauneze! sa fie sanatos! [il]  [il]  [biz]





Etichetat si cu sarcina, gravida, insarcinata, frica, temeri

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -