Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reinnoire Pasaport Romanesc


223 raspunsuri la acest subiect

#81
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 18 august 2018 - 22:40

Hmmm...stau sa-mi amintesc la ce ne-.a trebuit noua, dar stiu ca ne-a trebuit undeva(cind am depus actele de casatorie?...nu mai stiu exact)

 

 

 

Mda, ma gindeam eu ca numai la asa ceva mi-a mai putea trebui.... N-am in plan sa ma mai mărit in viața asta, dar știi cum e, never Say never!  [:-)))] Bun și așa ceva la casa omului!



#82
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 18 august 2018 - 22:42

Apoi vei depune cerere pentru obtinerea cetateniei romane a copiilor, care oricum o au prin nastere,insa as ava fi oficial in catastifele romanesti. Nu ma i stiu daca e valabule,ins apina la un an de la nasterea copiilor inregistrat´rea ca cetatean roman s eface fara costuri suplimentare. Dupa un an al copilului, se plateste aceasta inregistrare.

 

Nu mai e valabil, in sensul ca inregistrarea certificatului de nastere NU se mai plateste indiferent de varsta copilului. Este o reglementare recenta.



#83
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 18 august 2018 - 23:06

Hmmm...stau sa-mi amintesc la ce ne-.a trebuit noua, dar stiu ca ne-a trebuit undeva(cind am depus actele de casatorie?...nu mai stiu exact) Ideea este ca fara tipul asta de certificat nu-zi face pasaport cu dom in strainate... Lui fii mio i-a trebuit cind am depus actele d ecetatenie,parca asa imi amintesc!!!

 

Fara ce tip de certificat nu îți face pasaport cu domiciliu in străinătate? Certificat internațional? Nu e posibil sa fie așa, ai nevoie de certificat de naștere la ambasada sau la poliție, deci in romană! 

 

Certificatul celei mici a mele, născuta in 2003 in Ro, e și in engleză. Și certificatul nostru de căsătorie este. 

 



#84
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 18 august 2018 - 23:40

Ultima data m-am măritat in 2000 și certificatul e numai in romană.



#85
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 18 august 2018 - 23:58

Eu in 2004. M-am uitat acum pe el, nu e numai in engleză, ci și in franceza! Așa e și certificatul de naștere a fetei. 



#86
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 august 2018 - 09:05

Fara ce tip de certificat nu îți face pasaport cu domiciliu in străinătate? Certificat internațional? Nu e posibil sa fie așa, ai nevoie de certificat de naștere la ambasada sau la poliție, deci in romană! 

 

Certificatul celei mici a mele, născuta in 2003 in Ro, e și in engleză. Și certificatul nostru de căsătorie este. 

Certificatul de nastere international este in romana,engleza si franceza!Parca si in franceza...cind o sa am timp ma uit...



#87
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 august 2018 - 10:02

Certificatul de nastere international este in romana,engleza si franceza!Parca si in franceza...cind o sa am timp ma uit...

 

Tocmai am scris mai sus, așa sunt certificatul de naștere a fetei mele mici și certificatul nostru de căsătorie. Sunt certificatele emise din Ro, nu eram in străinătate atunci. De ce le spune internaționale? N-am auzit de termenul asta. Și tu spui ca fără acest fel de certificat nu pot sa îmi fac pasaport cu domiciliu in străinătate? Pe site-ul ambasadei nu scrie așa ceva! Ar fi culmea, ma duc la romani sa îmi fac pasaport nu la străini. 



#88
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 19 august 2018 - 12:15

Letitia, parca tu ai scris despre romanii din afara ce ar trebui pedepsiti daca nu depun buletinul. Scuze daca era altcineva . Daca cititi articolul pe care l-am pus insa o sa vedeti ca unora le este imposibil sa urmeze calea asta inventata de vreun destept cu functii si inexistenta in alte parti.

Scrie acolo clar: daca un roman locuieste intr o insula a Spaniei de exemplu si vrea sa mearga in concediu in China de ex . sau in orice tara ce cere viza

se duce omul pe continent la ambasada tarii respective si lasa pasaportul pt viza. Cum se intoarce pe insula? In nici un avion sau ferry nu urci fara act .

Sau : expira minunea de pasaport fara cnp ( nu cred ca mai exista asa ceva prin alte parti in europa intre noi fie vorba) cum il lasa la ambasada romana sa il schimbe? 

Situatia asta cu pasaportul expirat e valabila pentru oricine chiar daca locuieste pe aceeasi strada cu ambasada romana. Cum conduce cat lasa inventia datorita careia  i s-a luat buletinul  pentre schimb ? 

Cum conduce masina pt a merge la serviciu de exemplu?  Fara nici un act valabil? 

Politia Romana nu se dezice , creier nu mai trebuie daca ai grad.

 

Vorbind din perspectiva romanului ce are deja alta cetatenie pare in regula. Daca insa gandesti din perspectiva multora ce nu au acte in alta tara atunci obligativitatea de a depune actul ID romanesc este de proces cu statul la Haga in nici un caz de pedeapsa data cetateanului ale carui drepturi de fapt esti obligat sa le protejezi oriunde in lume ar fi el. Dar de, cine se ia cu statul roman.

 

 

 


Editat de mamica11, 19 august 2018 - 12:50 .


#89
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 august 2018 - 13:00

In România nu poți conduce fără buletin???? 



#90
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 august 2018 - 13:03

Aici la mine dacă las pașaportul la ambasada Chinei ma pot legitima cu carnetul de conducere de exemplu, însă foarte rar trebuie sa te legitimezi. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -