Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reinnoire Pasaport Romanesc


223 raspunsuri la acest subiect

#1
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 16 august 2018 - 15:22

As vrea sa imi reinnoiesc pasaportul romanesc. Scopul pe terman mai lung este de a obtine certificate de nastere romanesti pentru copii. Problema este spinoasa pentru ca eu nu le-am facut la nastere (ambii sint nascuti in New York) si deja unul are 20 de ani si celalat implineste 18 in noiembrie. Asta e partea doua a problemei...nu despre asta intreb acum.

 

Eu am un pasaport romanesc (cu numele meu de casatorie, nu cu numele de fata) expirat din 1999. Acel pasaport a fost eliberat ca fiind cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Ca acte originale romanesti am certificatul de nastere si primul meu buletin scos la 14 ani (deci in anul 1989 - pre-revolutie). Nu am avut niciodata cod numeric personal. Pentru ca am plecat la 16 ani din Romania, nu am un buletin reinnoit.

 

M-am uitat pe site-ul consulatului si ma lovesc de o problema...pentru a-mi scoate pasaport nou, imi trebuie "clarificarea cetateniei"...ma lovesc de punctul b din lista de mai jos. Nu pot suna la consulat sa intreb (nu raspunde nimeni), iar la ghiseu ma primesc doar daca am toate actele (cap, zid, bang). Cum pot face clarificarea daca toate documentele mele sint expirate???

 

Clarificarea se solicită pentru toţi cetăţenii români care au acte româneşti de identitate (paşaport, buletin de identitate sau carte de identitate) expirate de foarte mult timp, care nu au acte de identitate româneşti, sau care intenţionează să solicite redobândirea cetăţeniei române. 

În urma îndeplinirii procedurii de clarificare a cetăţeniei, persoanelor respective li se vor elibera dovezi de cetăţenie româna, în conditiile Legii cetăţeniei române nr.21/1991 republicată.

 

Acte necesare:

  1. Cererea pentru clarificarea cetăţeniei române completatã si semnatã (se regăsește la capitolul Formulare consulare)
  2. copia unui document de identitate valabil (carte de identitate, buletin de identitate, paşaport);
  3. copia oricărui act sau document care poate ajuta la clarificarea statutului solicitantului (ultimul paşaport românesc sau ultima carte de identitate româneasca, certificat de naştere românesc etc); 
  4. taxa consularã. 

Editat de antmil, 16 august 2018 - 15:23 .


#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 august 2018 - 15:46

Antmil, cred ca la punctul 2 e vorba de un act de identificare strain care sa fie in perioada de valabilitate. Vezi aici https://berlin.mae.ro/node/262



#3
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 16 august 2018 - 16:01

Antmil, cred ca la punctul 2 e vorba de un act de identificare strain care sa fie in perioada de valabilitate. Vezi aici https://berlin.mae.ro/node/262

 

Ahhhhh...s-a facut lumina!!!! Multumesc.

Acuma sa ma apuc de vraful de hartii!



#4
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 16 august 2018 - 16:13

Ant, parerea mea e ca tu nu vei avea nicio problema. Cod numeric personal ai pe certificatul de nastere. Va tb sa ai un certificat de casatorie si o dovada a faptului ca locuiesti in US, la noi a mers sa aratam pasaportul suedez. Te duci cu buletinul expirat, Tu nu ai renuntat la cetatenia romaneasca, deci nu ai ce sa clarifici. Cel mai greu va fi sa iti ridici pasaportul peste 14 zile, pt ca va tb sa il ridici personal sau sa faci o procura cuiva, lucru pe care nu il poti face pt ca nu ai al buletin valid. Sau sa intrebi de taxa de urgenta.



#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 16 august 2018 - 16:20

Înțeleg ca ant își face pașaportul in SUA, de ce sa ii fie greu sa îl ridice? Durează max 90 de zile. In Suedia ti-l trimite pe posta dacă dorești, dar trebuie sa prezinți un plic autoadresat și timbrat. 

 

Chiar de 30 min m-am uitat și eu cum se procedeaza, vreau sa îmi fac și eu pasaport cu domiciliul in străinătate. 

 



#6
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 16 august 2018 - 16:21

Anja, eu incerc sa fac pasaportul prin consulatul romanesc din New York (cel mai aproape de mine), nu merg in Romania. Certificatul meu e nastere e din 1900 toamna (glumesc...din 1975) e o chestiune mica mica din hartie scrisa de mana...exista cod numeric personal de atunci? Adica eu nu imi amintesc. 



#7
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 16 august 2018 - 16:23

Ant ai număr personal pe certificatul de naștere, nu? 



#8
Carolyne

Carolyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 16 august 2018 - 16:26

Consulatul din Chicago ni le-a trimis acasă cu FedEx ( am plătit noi o extra taxa). Culmea ca ne-au cerut sa scriem pe un formular de ce vrem sa vina prin posta ....

Le-am  răspuns frumos :)  ( pierd o zi întreaga sa ma duc in downtown și sa aștept la cozi etc ). Iar dacă am avut întrebări le-am scris email . Nu au răspuns de prima data așa ca am retrimis mesajul și după vreo săptămâna mi-au răspuns la nelămurire .

Inca sunt multe probleme organizatorice dar le dau credit ca trimit pașaportul acasă. Și sunt valabile numai 5 ani. 



#9
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 august 2018 - 16:29

Ant, verifică certificatul de naștere. Al meu e din aceeași perioadă și are CNP-ul trecut pe el (l-au ștampilat pe spate și au completat acolo CNP-ul).



#10
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 16 august 2018 - 16:29

Carolyne, da, au un program extrem de lejer cu publicul (sa ii zic asa)

[:)]  [:)]  [:)]

 

Lucrez in Manhattan (cu toate ca este intr-o directie total opusa) asa ca nu mi-e chiar foarte greu sa ma deplasez la ei. Programul e infernal, adica imi trebuie categoric liber de la servici! Oh well, cauza nobila!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -