Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lacrimile din prima zi in care a plecat

despartire

191 raspunsuri la acest subiect

#21
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 02 septembrie 2018 - 15:36

Eu niciodată nu m-am gindit la copilul meu ca fiind “obiectul muncii”mele, este in continuare “obiectul “ griji mele, dar nu al muncii! Poate de aia nu simt tristetea despărțiri i așa cum o simt alte mame. Simt excitement nu Tristețe !

te contrazic aici, nici macar nu ai griji,  daca ai incredere in el nu exista griji. 


Editat de a_alinta, 02 septembrie 2018 - 15:39 .


#22
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 15:09

Chestie de obisnuinta. De mici le-am tot trimis ba in stanga, ba in dreapta si au fost plecate. 
Singura mea grija este sa stiu ca sunt OK. Daca sunt in  regula, restul tine de viata fiecaruia si intra la capitolul detalii.

Cand au drum, chef, oportunitate sa ne vedem, ne vedem. 
Cum se zice: sunt usor de gasit! [:)]



#23
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 15:18

A mea n-a plecat la facultate. Dar s-a mutat de acasa la aproape 19 ani. Ma recunosc cu intratul in camera ei, cu așteptatul sa vina acasa...au trecut doi ani pana am putut intra in camera ei (a fost musai, am făcut modificări in casa și am remodelat și camera ei) sa strâng lucrurile ei, sa golesc biroul, sa ma uit prin ce a strâns...

 

Dar altfel sunt exact ca Marius. Ea a fost plecată de acasa, își petrecea vacantele in Ro, era bine când o știam Ok. Ne vizitam, întâlnim, scriem, vorbim. Suntem mai mult ca doua prietene, dar ma simt mama de multe ori, e prima mea născuta și are încă nevoie de mine. 

 

Sunt Ok Pt ca o știu puternica și sănătoasă. Și știu ca e un adult cu capul pe umeri și picioarele in pământ. Și sunt mândra, foarte mândra de ea. 

 



#24
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 15:32

Chestie de obisnuinta. De mici le-am tot trimis ba in stanga, ba in dreapta si au fost plecate. 
Singura mea grija este sa stiu ca sunt OK. Daca sunt in  regula, restul tine de viata fiecaruia si intra la capitolul detalii.

Cand au drum, chef, oportunitate sa ne vedem, ne vedem. 
Cum se zice: sunt usor de gasit! [:)]

Din punctul tau de vedere.

Este interesant de stiut si ce simte mama fetelor tale. Spun asta deoarece mereu am sustinut ideea unei legaturi speciale intre mama si copilul ei, legatura care de foarte putine ori se realizeaza si cu alt membru al familiei.

Si la noi se apropie momentul plecarii. Eu spun ca n-am sa plang, dar nu pot sti exact. Ce stiu acum e ca sunt agitata, stresata chiar. Ma surprind deseori pe parcursul zilei gandindu-ma la ce trebuie sa-i mai spun sau la ce trebuie sa-i mai cumpar. Probabil ca dupa ce o voi sti instalata in noul apartament voi fi mai linistita.



#25
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 15:42

Din punctul tau de vedere.

Este interesant de stiut si ce simte mama fetelor tale. Spun asta deoarece mereu am sustinut ideea unei legaturi speciale intre mama si copilul ei, legatura care de foarte putine ori se realizeaza si cu alt membru al familiei.

Si la noi se apropie momentul plecarii. Eu spun ca n-am sa plang, dar nu pot sti exact. Ce stiu acum e ca sunt agitata, stresata chiar. Ma surprind deseori pe parcursul zilei gandindu-ma la ce trebuie sa-i mai spun sau la ce trebuie sa-i mai cumpar. Probabil ca dupa ce o voi sti instalata in noul apartament voi fi mai linistita.

Dap si noi sintem la faza asta, caci nu vreau sa ii iau prea multe, dar nici sa vad ca ii lipseste ceva, desi cineva spunea ca doar nu ii lasam pe luna! E ditai orasul din care isi poate cumpara/comanda tot ce are nevoie. Al meu va sta la camin, in campus, camerele sint mici, dar cu tot ce trebuie, WC, dus, chiuveta si va minca la cantina. E singur in camera. Problema e ca la craciun si pasti trebuie sa il mut cu tot calabalicul acasa, iar apoi sa il mut din nou cind incepe scoala. Deci se muta de vreo 4 ori pe an. [batcap]  [batcap]  [batcap]



#26
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 16:14

Letitia - studentii trebuie sa plece din campus de Pasti si Craciun in UK?

Ma bucur ca asta nu e cazul in Olanda.

 

Si al meu sta singur in camera - camera e foarte frumoasa si mare - are baia si bucatarie comune cu alte 2 camere. Andrei are 2 colegi cu care gateste uneori - celelalte 2 camere sunt ocupate de un indian si un australian. Deja gatesc impreauna - au o bucatarie super fain utilata.



#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 16:28

Letitia - studentii trebuie sa plece din campus de Pasti si Craciun in UK?

Ma bucur ca asta nu e cazul in Olanda.

 

Si al meu sta singur in camera - camera e foarte frumoasa si mare - are baia si bucatarie comune cu alte 2 camere. Andrei are 2 colegi cu care gateste uneori - celelalte 2 camere sunt ocupate de un indian si un australian. Deja gatesc impreauna - au o bucatarie super fain utilata.

Nu, nu e o regula generala. Uneori anumite camere se inchiriaza pe durata vacantei de iarna si primavara si atunci trebuie sa iei TOTUL si le aduci inapoi cind incepe trimestrul urmator! Din pacate e cazul nostru. De aia nu vreau sa umplu camera cu tot felul de lucruri care poate nici nu le foloseste. Camera e mica, dar are baie cu tot ce trebuie si frigider. Bucatarie nu are, insa are cantina in aceiasi cladire. Nici nu prea stie el ce se face in bucatorie anyway....De la anul va sta la gazda cu un coleg doi, sper pina atunci sa se imprieteneasca cu bucataria. Oricum chestii basic stie sa faca.



#28
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 19:13

Din punctul tau de vedere.

Ar putea fi altfel daca mi-as exprima opinia?  [:)]



#29
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 20:19

Ar putea fi altfel daca mi-as exprima opinia?  [:)]

Nu prea inteleg unde bati.

 

Ti-ai exprimat opinia in legatura cu subiectul si am inteles. Trebuie oare explicatii suplimentare in legatura cu afirmatia mea? Ce ai inteles gresit?



#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 23:02

Nu prea inteleg unde bati.

 

Ti-ai exprimat opinia in legatura cu subiectul si am inteles. Trebuie oare explicatii suplimentare in legatura cu afirmatia mea? Ce ai inteles gresit?

Nu am inteles nimic gresit. M-a facut sa zambesc afirmatia ta.  [:)]





Etichetat si cu despartire

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -