Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lacrimile din prima zi in care a plecat

despartire

191 raspunsuri la acest subiect

#151
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 20 septembrie 2018 - 16:38

Haha! Imi place coafura! Al meu nici nu a inceput scoala! Debi-a il duc simbata si apoi tot anul 1 are o saptamina de acomocare, numai ei sint in campus. Andrei cum de a inceput in august?



#152
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 20 septembrie 2018 - 16:46

Leti - in Olanda, studentii incep scoala oficial de la 3 septembrie - dar anul 1 incepe in ultima saptamana din august pentru petreceri si activitati de freshmen :)

 

Acum, deja are examene.



#153
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 20 septembrie 2018 - 16:54

WOW!!!! EXAMENE????? Jesus Christ!

 

Ma bucur ca au o saptamina in care sa se dezmeticeasca, foarte bine asa. Incepem si noi sa facem bagajele, sa mai vedem de ce mai are nevoie. Simbata la 9 am planuitm sa fim in campus.



#154
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2018 - 17:38

Ioana pleaca si ea pe 22. A avut 2 sapt de concediu. Are o gramada de invatat.



#155
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 septembrie 2018 - 19:44

Si fata mea a plecat astazi. Anul 2. Am dus-o la aeroport si desi mi-am propus sa nu plang, nu mi-a iesit. Urmeaza un an greu dar si frumos. Urez tuturor invataceilor un an scolar glorios!



#156
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 09:45

succes studentilor nostri!



#157
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 04 ianuarie 2019 - 08:59

Marius, ea e fan kpop (pop coreean) de mai bine de 2 ani...asa a devenit fan Coreea...am fost in Seoul anul trecut, mie mi-a placut (dar sincer nu as sta acolo)...ea insa a fost entuziasmata, inainte a citit mult despre coreeni (ghidul cu care am vizitat orasul a ramas placut surprins ca stie atat de multe)...s-a apucat singura sa invete limba, a facut si un curs de 6 luni...i-ar place sa se faca profesoara de engleza sau germana (coreenii nu prea vorbesc engleza) sau ghid pt turistii vorbitori de engleza si germana. Mai cocheta cu Japonia, dar i-am explicat cum e acolo (japonezii sunt destul de inchisi, greu te integrezi). E fascinata de fapt de Asia...asa ca i-ar place sa se mute acolo...Coreea e prioritatea 1. Sa vedem acum ce va face, dar cam asta ar vrea....si meseria pe care o invata acum o poate practica si acolo cu succes (avand si avantajul ca vorbeste germana si engleza).
La multi ani tuturor. Pana aici am ajunscu cititul . Ella un an pentru turism daca merge fiica bineinteles ca nu va mutati si voi. Nici nu se poate de altfel lua rezideta in Asia ca asa ne dorim . Michelle precizase ca se muta pentru facultatea fiului tot in USA deci e posibil . Profesoara de engleza sau germana cum spui tu necesita studii superioare si Lehre nu da drept de inscriere la facultate in Asia dupa cate stiu eu. Bineinteles ca este cu totul alta situatie. . Personal si eu cred ca e bine sa nu se stea cu parintii la facultate dar de asemeni stiu ca fiecare familie e diferita si poate ce cred eu ca e bine la noi nu se aplica si la altii. Eu am copil ce studiaza departe dar nu am nici un regret dar precizez ca nu am doar un copil Deci si asta cred ca e important.

Editat de mamica11, 04 ianuarie 2019 - 09:33 .


#158
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 04 ianuarie 2019 - 09:57

Patru.
( Raspunsul asta se referea la anul de plimbare dupa 12 clase ) Antmi eu acum sunt in ceata scuze, nici nu am mai deschisde cateva luni forumul dar din raspunsurile anterioare pricepusem ca ai ai copii ce sunt infacultate deja si intrati imediat dupa liceu Gresit am inteles? Au terminat , s-au plimbat un an si apoi au aplicat si au fost acceptati ? In vara ultimul subiect pe care il citisem pe aici tin minte ca spuneam ca nu cred sa fie acceptat cineva din America la facultate in Franta pe locuri pt. cerateni europeni cu scutire de ttaxachiar daca incropeste dubla cetatenie si nimeninu era de acord. Dar frate, sigur nu a trecut un an de atunci :) nici macar sabatic. Personal am vazut ca foarte mult conteaza ce a facut copilul an de an daca se vrea a aplica la o universitate top 500 sa zicem . Daca voi a-ti reusit cu un an liber, bravo. Eu stiu de exemplu " copii," care in Romania la26 deani stau inca in facultatea nr n pe banii lui babacu pt ca nu s --- au putut hotari ce le place. Multi ani sabatici :) Treaba lor dar sa nu imi spui ca asta e un plus daca va vrea sa faca vreodata master in America deexemplu :) Edit : am citit urmatoarea pagina si vad ca ai pprecizat dupa ca mai intai te accepta in universitate  si abia apoi te plimbi. Asta e cu totul altceva.

Editat de mamica11, 04 ianuarie 2019 - 10:28 .


#159
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 16:28

Mamica, depinde unde vrei sa predai. Eu am gasit o firma la care faci cursuri (daca le faci online, dureaza cam un an, daca mergi la scoala, cateva luni) si apoi poti preda in diferite tari, la scolile lor (Coreea de Sud e si ea pe lista). Varsta minima e de 21 ani si nu-ti trebuie studii pt asta. 

 

In Elvetia poti preda limbi straine fara sa ai studii superioare (studii se cer doar pt profesorii de la liceu, pt ceilalti nu). Eu daca vreau pot faca un curs de 1 an si apoi pot preda engleza, franceza si germana in scoala (dar nu la liceu). 



#160
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 18:48

Alta situatie ai tu care ai diploma de bacalaureat si studii superioare si cu totul alta situatie va avea fiica ta care nu va avea dupa Lehre nici macar drept la bacalaureat daramite studii universitare.

 

Daca tu ai gasit ca o persoana fara diploma de bac poate dupa cateva luni doar sa aiba drept de predare in Coreea ce sa zic. Macar sa fie asa. 

Dar sa nu cumva sa fie vorba de o certificare de limba ( C1, C2 de ex) care se adauga la diploma principala ceruta de un post. 

 


Editat de mamica11, 05 ianuarie 2019 - 18:51 .




Etichetat si cu despartire

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -