Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lacrimile din prima zi in care a plecat

despartire

191 raspunsuri la acest subiect

#141
maria2016

maria2016

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 14:50

Ioana am exact aceeasi parere despre liceu. Lasa copilul sa se bucure de ei 



#142
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 14:52

Eu muncesc de la 16 ani. Am muncit in liceu și am muncit in facultate. Nu am făcut pauza de munca niciodată și încă ma uit la cel puțin încă 25-30 de ani de munca. Imi place ceea ce fac, mi-ar place și altele...am făcut o droaie de cursuri in timpul serviciului pentru perfecționare, pentru schimbare de direcție, etc. As fi eu mult mai fericita in propriul restaurat??? De o mie de ori da însă am responsabilități care imi împiedica realizarea visului...pina una, alta trebuie sa imi plătesc casa și doua facultăți ... și ma uit in continuare la graduate schools pentru ei.

 

Ce înseamnă cu adevarat pierdere de vreme? Cind îți permiți cu adevărat sa te auto-descoperi? Cind ești împresurat de griji si responsabilități? De ce împingem sa iasă cât mai repede într-un servici? 

 

Eu nu înțeleg cum un copil își pierde deprinderea de a studia...asta înseamnă ca nu a studiat niciodată de plăcere ci doar împins, împins, împins. 

 

 



#143
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 15:03

Pai tocmai, de ce sa ii impingem sa mearga intru-un servici de la 15 ani? Toate la timpul lor, eu cred.



#144
maria2016

maria2016

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 15:08

Pai tocmai, de ce sa ii impingem sa mearga intru-un servici de la 15 ani? Toate la timpul lor, eu cred.

 

Exact



#145
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 22:53

nu stiu ce sa spun de gap year, nu inteleg cit de efectiv  si necesar este….mie nu-mi da cu + in America unde e f mult acompetitie si sa ai o diploma e must.

 

-in primul rind nu toata lumea isi permite o asa calatorie pe linga cei 5+ani de facultate care vor urma

 

-nu se stie daca vor gasi ce cauta, unii nu se maturizeaza si nu se decid la profesie nici la 40 de ani..dar mai ales intr-un an.

 

-lumea nu mai e asa de safe ca pe vremuri, mai ales pt fete de 18-19 ani sa umble singure prin lume...pe nu stiu ce coclauri...sincer, nu pot sa inteleg riscul. 

 

-nu stiu ce cita experienta de viata poate acumula in acest an , incit sa

merite...experienta se acumuleaza in timp si intr-un fel gindim si o aprofundam la 18 ani...in altfel la 25+...

 

-poate doar daca e intr-un program de voluntariat, ceva organizat, intership ceva important sa merite...dar sa plece cu rucsacul in spate sa vada lumea si sa isi gaseasca menirea NU as fi de accord.

 

-oare accepta universitatile cadidati cu gap year?

 

- sau idea ca sa munceasca inainte de facultate...pt ce, pt citiva dolari pe ora?

mai bine termina facultatea cu 1 an mai devreme si isi ia gap year dupa, si  daca se angajeaza imediat dupa facultate cistiga poate dublu decit in gap year facut inainte de facultate.


Editat de michelle-usa, 11 septembrie 2018 - 22:54 .


#146
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 07:53

-lumea nu mai e asa de safe ca pe vremuri, mai ales pt fete de 18-19 ani sa umble singure prin lume...pe nu stiu ce coclauri...sincer, nu pot sa inteleg riscul.

 

Care sunt vremurile alea cand lumea era safe? Sau, mai safe ca acum? [:)]



#147
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 12:42

ziua buna, 

 

va citesc topicul cu interes, ca de altfel toate subiectele despre educatie, desi mai avem ceva pana la facultate ...

 

cem mare abia incepe clasa a 8 a. trebuie sa ne decidem pt liceu lunile astea... de fapt ne-am decis. va continua cu liceul catolic din zona noastra. e unul din liceele bune din oras, are expunere la programe atat teoretice cat si "hand on..." mi-as dori sa fie acceptat la clasa pre-AP la math cel putin. am putin emotii pentru ca e nevoie de recomandare de la un teacher, ori anul asta ca un facut jumatete din teacherii din scoala + directoarea au plecat. El are acum un teacher nou in scoala, azi mergem sa il cunoastem.

 

din toamna asta le-am luat amandurora tutor la math, lucreaza cu un doctorand la nano-tehnologie (el are doctorat din tara lui si a predat in universitate in ... bangladesh), scopul e sa exerseze cat mai mult pt concursuri matemamtice anul asta, tocmai in scopul pre- AP.

 

el nu prea stie ce vrea sa faca, dar e bun la mate, pricepe f repede.... la programare vad la fel, taica-su ii da tot soiul de taskuri sa ii modeleze diverse pt 3-d printing, le face rapid, asa ca deocamdata tinem linia asta. apoi, om mai vedea ...



#148
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 12:57

ziua buna, 

 

va citesc topicul cu interes, ca de altfel toate subiectele despre educatie, desi mai avem ceva pana la facultate ...

 

cem mare abia incepe clasa a 8 a. trebuie sa ne decidem pt liceu lunile astea... de fapt ne-am decis. va continua cu liceul catolic din zona noastra. e unul din liceele bune din oras, are expunere la programe atat teoretice cat si "hand on..." mi-as dori sa fie acceptat la clasa pre-AP la math cel putin. am putin emotii pentru ca e nevoie de recomandare de la un teacher, ori anul asta ca un facut jumatete din teacherii din scoala + directoarea au plecat. El are acum un teacher nou in scoala, azi mergem sa il cunoastem.

 

din toamna asta le-am luat amandurora tutor la math, lucreaza cu un doctorand la nano-tehnologie (el are doctorat din tara lui si a predat in universitate in ... bangladesh), scopul e sa exerseze cat mai mult pt concursuri matemamtice anul asta, tocmai in scopul pre- AP.

 

el nu prea stie ce vrea sa faca, dar e bun la mate, pricepe f repede.... la programare vad la fel, taica-su ii da tot soiul de taskuri sa ii modeleze diverse pt 3-d printing, le face rapid, asa ca deocamdata tinem linia asta. apoi, om mai vedea ...

Foarte buna decizie. Oricit de buni ar fi parintii la unele obiecte, un tutor altfel explica, are alta credibilitate in fata copilului, alta metoda, copilul prinde mult mai repede.



#149
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 17:15

Patru. 

cinci.



#150
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 20 septembrie 2018 - 15:47

De cand a plecat puiul meu, a trecut o luna si cateva zile ...

Sunt mai putin trista si am reusit sa ma obisnuiesc cu ideea ca de acum suntem doi cuci singuri in casa. Ceea ce prezinta si niste mici avantaje, de pilda nu mai gatesc decat salate, mancaruri usoare, mancam mult la restaurante ...

Imi lipseste insa mult rutina cea mai frumaosa a zilei - cand venea de la scoala si ne povestea ce s-a mai intamplat, mici barfe si peripetii ...

 

Iata o poza de azi - furata de pe instamomentul lui ... din care vedeti studentul meu drag. De notat ca si-a pus un stiker cu numele de artist, pe laptop.... [:-)))]

 

andy.jpg





Etichetat si cu despartire

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -