Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ati hotarat sa divortati?


28 raspunsuri la acest subiect

#1
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 04 august 2018 - 13:26

Stiti sigur ca nu mai merge. Nu ii place nimic din ce faci. Nu faceti nimic impreuna, nu mergeti nicaieri amandoi sau daca mergeti va certati. 

 Ca tata este destul de bun. Nu prea implicat dar copii il iubesc. 

  Intrebarea mea este cum ati ajuns la cea decizie. Scuze limbajul dar eu zic ceva de genul: cine v-a dat sutul in fund pentru a lua decizia? 



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 04 august 2018 - 15:33

Mie nu mi-a dat nimeni "niciun sut in fund2...de fapt si normal e ca decizia sa o iei de unul singur sau ,ideal, ca si cuplu.

 

Este foarte greu un divort-si eu am fost singura si la divort, este foarte stresant, iar viata de dupa nu e nici ea vreo mare fericire.Sigur te regasesti pe parcurs, insa-cel putin pentru mine, a fost destul de dificil.

 

Voi ca si cuplu sunteti supus unui stres foarte mare,datorita situatiei copiilor.

 

Ideal ar fi sa incercati sa va detasati putin, sa fiti doar voi doi...stiu ca e greu de realizat,insa ca sa mai dai o sansa sentimentelor, sa vezi daca mai sunt...poate merita sa incerci.



#3
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 august 2018 - 16:50

nu cine, ce. cate ce-uri ai in acest moment?



#4
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 04 august 2018 - 17:33

Of, Diana, imi pare rau ca pe langa toate problemele care le ai s-a mai adunat una, destul de mare. Sper sa iei decizia cea mai bunasi sa va fie bine, tie si copiilor.



#5
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 05 august 2018 - 07:41

De 3 ani suntem frate si sora(sper că înțelegeți) iar de 2 ani dormim în paturi separate. 

 Pana vreun an bea bere. Apoi a început bere+vin. Acum e bere, vin si ce mai gaseste. 

La copii eu le dau mâncare, eu baie, eu+ mama plimbare. El il ia si il duce pe cel mic la Grădinița. Este mai mult un spectator in casa. Am stat la mama mult timp si se obișnuise așa. Zicea ca sunt 2 femei in casa. El ce sa faca.

 Sunt multe de spus.



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 august 2018 - 08:03

Probabil nu se regaseste in nimic. Un barbat nu are psihologia si nici mentalitatea unei femei.
Cand raspunsul este :

 

- Sunt 2 femei in casa. El ce sa faca?(in casa)

Deja spune multe despre ce simte ca i se cere ca barbat si cum este vazut(perceput).

 

Posibil si de aici refugiul in bautura.

 

Probabil divortul este o varianta care va permite fiecaruia sa se regaseasca pe sine cum este in realitate si mai ales sa faca pentru el/ea ceva ce nu mai depinde de celalalt. Pare a fi mai cinstit fiecare fiind rezultatul exclusiv al propriilor actiuni.



#7
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 05 august 2018 - 11:00

De 2 ani stam singuri. In loc sa fie mai bine e mai rau. Locuim la Casa, la vreo 5-6 km de oras. Eu am luat permisul abia anul acesta așa că mergeam cu autobuzul sau ii spuneam lui ce cumpărături sa faca.

Lui i s-a parut prea mare responsabilitatea. Stiu ca este si vina mea pentru am vrut să nu fie stresat prea mult. Avea serviciul așa că eu mereu eram singura prin spitale sau cautam pe cineva care sa meargă cu noi la plimbare. 



#8
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 05 august 2018 - 11:06

Am incercat sa il scot din rutina asta si sa incercam sa mai facem altceva: sa mergem la sală sau plimbări. Mers in oras cu o alta familie. Imi spunea sa merg eu ca el e satul de oras. 

Cand am dat primaria in judecata in loc sa ma sustina a spus că mă  red eu deșteaptă si poate o să îmi ia si banii care mi se cuvin.

In ceea ce priveste familia sau ceva impreuna el e cu nu mereu. 

Si inca ceva frumos. Salariul lui e 30% lui. Restul in casa.  Asta am aflat-o destul de tarziu. A zis să mă duc la muncă si sa castig cat el. 

Mi-e frică de un nou început si ca o sa sufere copii.



#9
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 06 august 2018 - 14:07

Diana, baiatul tau are gradul 1 cu insotitor? Daca da , ai putea gasi pe cineva care sa aiba grija de el , pe cel mic il duci la camin si poate iti gasesti ceva de lucru. Nici nu stii cata libertate iti ofera un loc de munca, ai banii tai , intalnesti oameni noi , mai uiti de grijite de acasa, devii din nou om nu numai ingrijitoare a copiilor si sotului . Poate are dreptate , si ai putea sa te descurci si fara el .

Bravo pentru permis, iti poate aduce multe beneficii , iti da libertate de miscare si mai sunt si joburi unde e nevoie de permis

 

Din ce povestesti e posiibil sa sufere de depresie destul de accentuata. Faptul ca nu mai aveti nicio apropiere fizica se datoreaza depresiei sau faptului ca ii este frica sa nu mai aveti copii. 

Prin ce ati trecut si treceti cu copiiiv-au afectat atat de mult , si putini oameni mai raman " ca inainte" . Nu e vina nimanui.

Cu 30% salariul , e ok, nu poti oricum sa-l controlezi incat sa nu aiba nicin ban al lui si sa ceara cand are nevoie.


Editat de Collins20, 06 august 2018 - 16:30 .


#10
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 august 2018 - 17:54

Collins20, poate dyanaM va povesti despre ce inseamna sa fii mama de copil cu handicap gradul 1 in Romania - din punct de vedere legislativ.

 

eu sunt doar prietena de mama de copil cu handicap gradul 1 (si nu afectiunea de care sufera baiatul dyanei, care este nevindecabila) si este groaznic la ce le supune statul roman pe aceste mame, dpdv al birocratiei. nu garantez ca legislatia permite existenta acelui "cineva" de care pomenesti, pentru ca mama sa poata lucra in paralel.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -