Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Imaginatia primaritei FIREA


33 raspunsuri la acest subiect

#11
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 03 august 2018 - 23:23

Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma gandesc la imaginatia primaritei ma ia cu fiori.

 

Ultima gaselnita este trimiterea a 1000 de pensionari in tabara in Grecia.

 

Ei bine, eu nu sunt de acord ca 1000 de pensionari sa plece in Grecia pe banii mei. Nici sa dea zeci de milioane de lei la Catedrala ca tot veni vorba.

 

Daca e sa faca danii din banii mei da-i frate, la case de copii, doneaza-i la amaratii din alte judete care si-au pierdut casele in inundatii.

Dar stai! Copii nu voteaza! Nici amaratii din alte judete.

 

Voi ati fi de acord ca din banii vostri de taxe si impozite primaria din orasul vostru sa plateasca vacante pentru pensionari cand sunt altele mai arzatoare de facut? 

 

 

Cum ii triaza ,cine se califica pentru tabara? Sau e primul venit , primul servit. 

Eu cred ca e totusi o gluma , pensionarii au oricumposibilitatea sa mearga in statiuni la preturi foarte mici si chiar gratuit.



#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 august 2018 - 00:36

https://m.adevarul.r...82a2/index.html

 



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 august 2018 - 09:12

Cum ii triaza ,cine se califica pentru tabara? Sau e primul venit , primul servit. 

Eu cred ca e totusi o gluma , pensionarii au oricumposibilitatea sa mearga in statiuni la preturi foarte mici si chiar gratuit.

da...probabil vor sta la coada ca pe vremea lui Ceausescu, toata noaptea , sa prinda un loc un excursia asta.

 

Preturile alea mici din statiuni se datoreaza si contributiilor lor ,ani de zile la sistemul de pensii si sanatate.

 

Sunt foarte dezamagita de subiectul asta, nu cred ca atita ura ca la poporul roman , in  legatura cu pensionarii...am vazut undeva.

 

Mie mi s epare un gest frumos sa trimita niste pensionari ,care oricum nu -si permit mare lucru(nici macar gratuit sua cu compensatii cum se spune,sunt foaaarte multi care nu-si permit) intr-o asemenea excursie, pe care singuri nu si-ar permite-o niciodata.

 

Voi legati d epolitic ...poate,nu contrazic ca nu cunosc, ideea in sine e foarte frumoasa.


Editat de andacos, 04 august 2018 - 13:11 .


#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 august 2018 - 10:28

Andacos, eu sunt multumita de subiect - doar eu l-am deschis.  [:D]

Ura? Nici vorba este o interpretare care nu-si are locul si nici baza in realitate. Este foarte usor sa vii cu astfel de afirmatii fara sa intrebi: mai, care e substratul? de ce asa si nu asa.

 

Ca sa iti dai seama despre ce este vorba ar trebui sa traiesti zi de zi in Bucuresti, sa intelegi cum merg lucrurile in primaria capitalei si apoi sa te gandesti la ura.

Daca ai dispozitie poti citi si poate ai sa intelegi reactiile.

 

Primaria Bucuresti a desfiintat Administratiile (ca de exemplu Administratia strazilor, Administratia parcurilor etc) si si-a creat propriile companii Muncipale. In numar de 22.

Fostii angajati din Administratii au fost preluati de catre primarie sa lucreze in aceste Companii Municipale private ale primariei. 

Pentru celelalte companii Municipale s-au facut angajari cu salarii foarte mari.

 

Toate astea din banii nostri de taxe si impozite locale.

 

Acuma doamna Firea trebuie sa justifice salariile angajatilor si existenta acestor 22 de companii, banii care merg spre aceste companii.

 

Pentru ca bucurestenii sa taca si sa inchida ochii a inceput aceste campanii de daruire.

- s-au dat bani pentru 200.000 perechi de ochelari (cate 250 de lei/pensionar) numai o lentila costa atata.

- s-au dat vouchere de 2000 lei femeilor insarcinate pentru plata medicamente si servicii medicale care nu sunt compensate. Si banii astia nici nu ajung.

- s-au dat tichete in valoare 10.800  lei/tichet pentru FIv

- s-au dat vouchere pentru biciclete. 5800 de vouchere in valoare de 500 lei voucherul, total bani 626.500 euro. Care vouchere au ajuns de vanzare pe internet - dar asta e alta poveste

- se dau cele 1000 de locuri pt. excursii pensionari, dar ca sa fii eligibil trebuie sa ai minim 50 de ani si minim 1900 lei brut (adica salariul minim pe economie) in sistem primul venit primul servit.  Si alti pensionari indiferent de pensie. Trebuie sa justifice existenta Comapniei de turism.

- 5.000 de eco-vouchere în valoare de câte 9.000 de lei, pentru achiziţionarea unor maşini noi, cu nivel redus de emisii. Proiectul a fost aprobat cu amendamentul lui Firea privind şi achiziţia de electronice si electrocasnice. Beneficiarii pot fi persoane fizice sau juridice.

- si altele ca nu le stiu pe toate.

 

Pe aici s-au scurs milioane de euro. Milioane de euro care puteau fi folositi mai cu cap in alte scopuri nobile. Pentru ca printre acesti beneficiari sigur se afla si cei care au posibilitati financiare.

Primaria Bucuresti este unica primarie din tara cu propriile companii municipale si unica ce face astfel de danii.

 

Cheltuielile care se fac prin aceste companii sunt netransparente, noi habar nu avem ce se face cu banii, aceste companii detin monopol in piata - ceea ce nu este legal - achizitiile de bunuri si servicii se fac direct fara licitatie pentru ca se mentin la maximul de 30.000 euro/achizitie - conform legii la achzitii de pana in 30.000 euro nu se face licitatie.

Asa ca primarita poate face si 100 de achizitii/zi.

 

Toate aceste companii au liste de prieteni de unde isi fac achizitiile. Toate au cumparat laptopuri pentru angajati dar nu de la acelasi furnizor pentru a avea discount ci de la mai multi "prieteni".

 

Contextul este urmatorul: lasati-ne pe noi sa ne umplem de bani, sa ne batem joc si banii vostri sa intre direct in buzunarele noastre ca va dam si voua firimituri ca sa inchdeti ochii.

 

Cine are ochii deschisi si indrazneste sa deschida gura si sa vorbeasca de RISIPA e catalogat in diverse feluri. S-a vazut asta si aici.

 

si nu in ultimul rand habar nu avem ce salarii au zecile de angajati in aceste companii. Acolo sunt banii tuturor bucurestenilor.

 

Este doar o metoda de sifonare a banilor.

 



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 august 2018 - 11:09

Alt exemplu de cum functioneaza aceste Companii Municipale si ne vand nou servicii la suprapret.

(nici nu vreau sa  vorbesc de costurile cu sediile lor, logistica bagate in ele cu bani de la bugetul local.

 

Un exemplu oarecare: Mentenanta Semafoarelor.

 

Pana anul trecut mentenanta semafoarelor se facea printr-o companie privata UTI.

Acuma mentenanta se face prin Companiile Municipale.

In bugetul primariei este prevazuta suma de 4 milioane euro pentru servicii, revizii si reparatii, suma ce se da Companiei Municipale din banii nostri.

 

Suma este de 8 ori mai mare fata de suma platita in anii precedenti de contribuabili catre UTI.

UTI a pus la dispozitia consilierilor valorile contractelor cu primaria capitalei.

Dar, degeaba.

 

Primaria nu a mai cumparat serviciile de la UTI ci de la propria companie la suprapret.

 

=======================

 

Acuma revenind la cele 1000 de locuri in Grecia.

Cu ce pret vinde Compania Municipala de turism biletele astea catre primarie? Cati bani incaseaza aceasta companie de la bugetul primariei pentru cele 1000 de locuri.

450.000 euro pentru 8 zile la Paralia-Katerini + excursii. Asta inseamna 450 de euro/persoana.

 

Va spun din start ca pretul este umflat rau de tot. Cine a fost la Paralia-Katerini stie preturile de acolo si mai stie ca orice agentie de turism tour-operatoare ar fi fost ahtiata sa prinda 1000 turisti. Ar fi vandut un loc cu maxim 200 euro.

 

ah, de unde stiu? Pai am lucrat la o agentie de turism exact pe relatia cu Katerini. 

 



#16
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 04 august 2018 - 11:20

Intrebarire mele sunt foarte pertinente , am intrebat cum se face trierea , pentru ca e o adevarata cruzime sa pui niste oameni sa se bata pe la cozi , sa scoata acte doveditoare si  unii sa nu se califice . Sau poate ii trimite doar pe cei care au votatpsd.

 

Pe alta parte , pensionarii au posibilitatea sa mearga in statiuni . parintii mei merg si de doua ori pe an , au colindat toate statiunile , de la Herculane la VDornei.

 

nu ma indoiesc ca preturile mici in statiuni se datoreaza si contributiei lor la sistemul de pensii , e un lucru bun. Problema e ca multi nu stiu , nu au curajul sau nu vor sa mearga .

Si , da, my bad, am crezut ca e gluma  sa trimiti atatia pensionari in vacanta de la buget, am intalnit situatii dar erau trimisi de biserici sau sponsorizati de anumite companii sau persoane fizice.


Editat de Collins20, 04 august 2018 - 11:39 .


#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 august 2018 - 12:17

viviana...eu am priceput substratul, am inteles foarte bine ce vrei sa transmiti cu subiectul asta, insa initial te-ai oprit DOAR la pensionari ,abia apoi ai venit cu restul facilitatilor.

 

Cum spuneama, nu cunosc viata politica din Romania, nu am absolut niciun motiv sa nu te cred, insa lipsa de respect la adresa pensionarilor exista(eu ramin la ideea ca e ura, insa admit ca ma pot insela).



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 august 2018 - 12:53

viviana...eu am priceput substratul, am inteles foarte bine ce vrei sa transmiti cu subiectul asta, insa initial te-ai oprit DOAR la pensionari ,abia apoi ai venit cu restul facilitatilor.

 

Cum spuneama, nu cunosc viata politica din Romania, nu am absolut niciun motiv sa nu te cred, insa lipsa de respect la adresa pensionarilor exista(eu ramin la ideea ca e ura, insa admit ca ma pot insela).

Nu conteaza unde m-am oprit. Chiar nu conteaza. O discutie trebuie sa inceapa de undeva.

Intotdeauan exista picaturi care umplu paharele.

 

Dar oricum ar fi nu e Ok sa spui despre cineva care nu e de acord cu o facilitate ca-i uraste pe beneficiaarii ei.

Ca daca mama sau fii-mea imi cer 450 de euro pentru un sejur si eu nu le dau nu inseamna ca le urasc.

 

Si sa stii ca varsta minima pentru tabara asta e de 50 de ani. De ce le-a zis pensionari nu stiu. Poate ca sa impresioneze.



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 august 2018 - 13:08

Una noua!

 

Cadoul făcut de Gabriela Firea tinerilor între 18 și 35 de ani îi costă pe bucureșteni 8,8 milioane de euro, potrivit anunțului de achiziție postat pe site-ul oficial de licitații. E vorba despre o sumă pe care Centrul pentru Tineret, aflat în subordinea Primăriei București, o va plăti pentru cazarea, masa și cursurile predate tinerilor trimiși în vacanță la mare pe banii contribuabililor.

Până la acest moment nu a fost afișat numele câștigătorilor contractului de 8,8 milioane de lei, contract împărțit pe mai multe loturi (cazare în Neptun, Vama Veche, Costinești, Venus, Olimp).

Reamintim că Primăria Capitalei a lansat, prin Centrul pentru Tineret al Municipiului București, cea de-a doua ediție a programului ” Școala de Vară”, desfășurată în perioada 5 August -29 Septembrie 2018, prin care studenții și tinerii cu vârsta între 18 – 35 de ani pot petrece 7 zile pe litoralul românesc, având cazarea și 3 mese pe zi gratuite. Este ultima din șirul lung de pomeni date de Primăria București diferitelor categorii de alegători, în timp ce investițiile în infrastructura orașului întârzie.

 

 

Eu nu doresc ca acesti tineri sa mearga la mare pe banii mei si ai contribuabililor bucuresteni

E o chestiune de finante, de buget, daca e oportun sau nu.  Nu de alte sentimente



#20
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 august 2018 - 16:45

Collins20, trierea este primul venit, primul servit. Reportajul spune si ce include pachetul.

 

https://stirileprotv...sunt-verde.html


Editat de Pepco, 04 august 2018 - 16:47 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -