Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce recomandati? Tableta, telefon... pt. persoana in varsta?


25 raspunsuri la acest subiect

#1
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 22 iulie 2018 - 02:06

Intreb pt. mama mea, total atehnica, ar vrea sa sa-si cumpere un..." ceva" simplu, de baza cu care sa ma vada / FaceTime, eventual, daca invata, sa deschida atasamente cu foto sau corespondeze.

 

Sincera sa fiu nici eu nu sunt la curent cu ce gaseste in Ro, ce are un pret moderat, pe ce ar citi mai bine literele, ce ar fi mai usor de tinut in mana (are artrita)... ma rog, nu vrea PC sau laptop, deci ceva mai mic, dar nici minuscul. 

 

Ce ziceti?



#2
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.634 mesaje

Postat 22 iulie 2018 - 17:34

Eu as merge pe varianta tableta. Are ecranul mai mare si e mai usor / mai intuitiv de folosit. 



#3
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 22 iulie 2018 - 21:49

Si eu tot tableta sugerez. Vreau sa-i cumpar si eu mamei una (cu un plan pe care sa-l platesc eu de aici). Frate-miu vrea sa ii dea un laptop folosit (de el), stricat si reparat dar nu cred ca este o solutie. Nu stiu cat de bine a fost "refurbished" si nu suntem aproape sa o ajutam. In plus nu stiu care este logistica (,) internetul, ce implica si cat ar costa... 



#4
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 07:40

Daca nu are nevoie sa sune eu as merge pe tableta. Si as merge pe un IPad si nu Android. Este mai intiutiva interfata la IOS. Si as lasa numai cateva icoane pe ecran restul le-as grupa intr-un folder sa nu le vada.

 

Inca ceva: daca nu are pe cineva aproape care sa-i reaminteasca cum sa faca diverse o sa fie greu fara cunostinte minime. La noi a fost asa:

- Mama apasa pe toate butoanele si a invatat incrredibil de mult: laptop, tableta, telefon. Mereu este in cautare de ceva nou.

- Tata, desi a fost foarte tehnic la viata lui, lipsa de contact total cu computerele i-a creat un mare handicap. Oricat am incercat sa-l invatam nu s-a prins nimic de el

- Soacra, desi nu aveam mari sperante dupa primele lectii este la nivelul sa citeasca un ziar online sau sa dea telefon pe Skype. Are insa ajutor daca nu se descurca.

 

Este greu de inteles pentru cei care s-au nascut in fata PC-ului, cu telefonul in mana, de ce parintii nu reusesc sa inteleaga nici macar cum sa apese pe X sa inchida o fereastra. Lucruri naturale si intuitive. Cand eram student, am predat cursuri de PC la o scoala privata din Romania. Aveam si multi oameni care ii luam de la zero. Nu apasasera niciodata pe o tastatura. Am concluzionat ca abilitatiile tehnice tin mult de intuitie si adaptabilitate, de curajul d a apasa o tasta chiar daca este cea gresita. Fameile cumva prindeau mult mai repede decat barbatii. Barbatii se rusinau daca apasau ceva gresit si ii inhiva foarte tare....

 

Regula de baza daca inveti pe cineva care nu intelege nimic este: RABDARE! Foarte multa rabdare.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 09:48

Confirm: rabdare, hartie si creion pentru notite si ceea ce ce e mai important sa citeasca mesajele pe care i le transmite softul, sa le inteleaga si sa nu se sperie ca fac ceva rau.

Si CREION special pentru touchscreen.



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 23:54

eu am încercat cu desktop, tableta android, dar nu a mers. Cu IPadul și FaceTime s-a descurcat foarte bine, deși tatăl meu era afon cind era vorba de computere. Și cum spunea Admin, cit mai putine icoane pe ecran. FaceTime și email-ul unde poate accesa poze. 



#7
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 24 iulie 2018 - 17:14

Multumesc tuturor, f. utile sfaturi!

 

 

Revin totusi la ce ai spus, Admin, in legatura cu sunatul... Ea are un telefon fix si unul mobil (cu Orange). Nu este nevoie sa ma sune pe mine aici, dar le foloseste in mod curent pt. intern calls.  

 

Deci ce optiuni ar avea? Intr-un singur device, sau doua? Cat mai simplu, pt. sunat Bucuresti/provincie, FaceTime, corespondenta, pret mai...OK daca se poate?:) 

 

Si oare faptul ca este client Orange ar ajuta-o cu ceva (ma refer la pret, abonament, pachete sau mai stiu eu ce...)?



#8
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 24 iulie 2018 - 17:46

ML, poate achiziționa un telefon / o tabletă de la Orange în schimbul prelungirii contractului. Caută pe site-ul lor. Ideea e că dacă va lua o tabletă poate să o folosească și pe post de telefon, dar va fi incomod de purtat în afara casei.

 

Telefonul fix din câte știu nu-l poți comasa cu tableta / telefonul mobil. Deci de acela nu scapă (doar dacă vrea să renunțe la el).



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 iulie 2018 - 22:23

Sa povestesc cum am procedat eu cu mama.

 

In primul rand si eu si mama avem abonament de mobil la Vodafone. Abonamentul nostru este cu convorbiri nelimitate si gratis cu SUA si Canada pe fix+mobil.

Telefonul fix l-am portat la providerul de tv si internet si are si el de asemenea inclus in abonament gratuitate nelimitata pentru SUa si Canada.

 

In al doilea rand am observat ca se descurca anevoios  cu tastatura de pe tableta sau telefonul mobil. Iconitele sunt mici, vederea nu mai e ca la 20 de ani, apasa cu degetele cate  2 taste, se incurca des.

 

Drept urmare am optat pentru laptop. I-a cumparat sora mea un HP refurbished, cu touchscreen si win 10.

Mie mi-a revenit sarcina sa-i dau lectii, sa-i explic notiuni de baza ale internetului,  de unde se inchide o feresatra, cum isi mareste scrisul, cum se micsoreaza fereastra daca vrea, inclusiv scurtaturile din taste si la ce folosesc F-urile. AM pus-o sa-si ia notite

I-am pus skype, i-am facut FB.

Pe bara de taskuri/favourites din google, i-am pus ziare, site-uri de filme, FB samd.

 

Pentru ca uneori apasa aiurea cu degetele pe iconitele mici (nu mi-am batut capul sa o invat cu mouse-ul sau mouse-padul) i-am cumparat un creionas special pentru touch screen.

 

Mama mea s-a descurcat mai bine cu un laptop cu touchscreen decat cu tableta sau telefonul.



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 iulie 2018 - 22:27

Continuare: Are un smartphone pe care il poarta in afara casei si la care nu foloseste internetul din abonament ca-si cam prinde urechile.

 

Dar ea are  internet in casa, modem wifi.




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Carti de citit in sarcina

    kiki_2024
    - Astăzi, 13:14

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -