Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rezultate la BAC 2018, Firea vs. Boc, Johanis vs Dragnea


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 12 iulie 2018 - 10:55

Titlul este evident o metafora alegand reprezentant din diverse judete. Ideea de fond este cum sunt ratele de promovare in diverse zone / judete ale tarii la BAC:

 

Județul cu cele mai bune rezultate la BAC 2018 este Cluj (promovabilitate realizată - 81,14%).

Procente ridicate de promovare s-au înregistrat și în judeţele Iaşi (80,27%), Bacău (77,26%), Brăila (77,13%), Sibiu (75,67%),  județe unde rata de promovare e mai bună decât în Capitală (72,86%).

Între județele cu rată de promovare slabă se află Teleorman (47,3 la sută) și Giurgiu (47,4 la sută), dar de departe, la coada clasamentului și la diferență mare față de restul țării este județul Ilfov, cu o rată a promovării de numai 34 la sută.

 

Clusjul confirma inca o data avantul social, economic pe care il are.

Teleormanul confirma inca o data ca este "coada tarii" afectat de o saracie crunta in ciuda faptului ca ofera multi ministri in guvern si este pe val la conducerea politica a Romaniei.

 

NjgmemM9MSZoYXNoPWZmMzc3MjVkNmNkMjIwMjgy



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 12 iulie 2018 - 13:34

Dar de ce o fi Clujul asa avansat in comparatie cu restul tarii? Nu mai spun ca e o adevarata moda sa mergi la faculate la Cluj. De ce?



#3
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 12 iulie 2018 - 13:45

Dar de ce o fi Clujul asa avansat in comparatie cu restul tarii? Nu mai spun ca e o adevarata moda sa mergi la faculate la Cluj. De ce?

 

 

Oamenii, primarul, educatia, seriozitatea. Lista poate continua. Anul acesta o sa merg iar la Untold. Al 3-lea an consecutiv la Cluj. Eu personal sunt impresionat de oras si mai ales de oamenii de acolo. Cred ca cel mai bine mergi si locuiesti o saptamana in Cluj si o sa simti despre ce vorbesc!



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 12 iulie 2018 - 14:24

Asta mi-au spus toti ce au fost acolo! Mama mea in ultimii ani de viata mergea si facea tratament acolo la o clinica privata. Noroc de clinica aia, ca o pierdeam mai devreme decit am pierdut-o. Si ai mei stateau cite o saptamina acolo fiecare 2 luni si numai cuvinte de lauda aveau. 

 

Oare Clujul primeste mai mult ajutor din strainatate? De ce nu pot luat modelul si celelalte orase? Daca Clujul a putut, de ce nu pot si altii? E frustrant.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 iulie 2018 - 08:54

Nu e vorba ca Clujul sau Oradea (Bihor), Bacau, Braila  sau, sau... primesc mai mult ajutor din strainatate. Ca ajutorul asta nu vine cu elicopterul.

E vorba de primarii, de prefectii judetelor oameni care au inteles rolul educatiei, persoane bune in management care au stiut si au vrut sa acceseze diverse fonduri europene fara furtisaguri. 

Conducatori care au stiut cum anume si pentru ce sa imparta banii primiti de la guvern. Care au fost in stare sa atraga profesori buni.

 

Teleorman - e saracie acolo. Saracie. Au desfiintat tot ce se putea desfiinta in materie de locuri de munca. Am fost in zona, am stat de vorba cu oamenii asa ca stiu despre ce vorbesc. Oamenii astia nu sunt interesati de educatie ci de painea zilei de maine. Asta a facut Dragnea din judetul asta. L-a terminat. NU e atractiv pentru investitii.

Sa nu uitam ca am fost in Rosorii de Vede cu Black pentru o campanie umanitara DC.

O saptamana nu am fost om. Ni s-a povestit cum se fura banii copiilor. Cum de ziua lor primesc o suma minuscula de la stat pentru tort, suma care se opreste in buzunarele supraveghetorilor. Ni s-a atras atentia ca ajutoarele care vin de la noi nu trebuie sa ajunga in depozitele Casei de Copii ca se fura. Asa ca au ajuns la acel preot extraordinar (care a construit pentru ei o bisericuta) si de acolo direct la ei.

Abia acuma de cand cu condamnarea lui Dragnea mi-am dat seama ca oamenii aia care imi povesteau de cum se fura au avut dreptate 100% si ca condamnaea lui nu e pe degeaba.

 

Ilfov - aici nu stiu ce sa spun. Majoritatea copiilor buni din Ilfov  si bineinteles cu posibilitati materiale vin la licee in Bucuresti.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -