Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Miros de vechi


17 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 iulie 2018 - 11:36

eu as proceda asa:

 

1. solutie ulei de masline + lamaie sau otet. Prefer otetul. Este singurul care ma scoate din belele atunci cand miroase ceva urat.

 

2. lasat la aer sa se usuce

 

3. boabe de cafea in sertare. 

 

4. sters cu solutie speciala bio din nuci de sapun.



#12
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 09 iulie 2018 - 11:48

mi se pare ca si bicarbonatul de sodiu e util atunci cand e vorba despre scapat de mirosuri impregnate.



#13
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 09 iulie 2018 - 12:03

geuta, incearca sa pulverizezi interiorul sertarelor cu o solutie antibacteriana, gen sanytol sau igienol, poate reusesti sa scapi de acel miros impregnat in lemn.

cred ca merge sa dai pe lemn (pe interiorul sertarelor) si cu ulei esential (ce aroma preferi tu), depinde insa ce ai de gand sa pui in acele sertare, sa nu se pateze.

mai exista saculeti parfumati sau hartie parfumata, special pentru a fi pusa in sertare sau pe rafturile sifonierelor.

 

geuta, parca esti din ploiesti, am retinut eu corect ? atunci poti gasi hartie parfumata la magazinul british gallery:

https://britishgalle...te-pentru-dulap

aici coordonatele magazinului din ploiesti :

Ploiesti str. Anul 1907, nr. 59, telefon 0723 197 605

Luni 11.00 - 19.00 Marti 11.00 - 19.00 Miercuri 11.00 - 19.00 Joi 11.00 - 19.00 Vineri 11.00 - 19.00 Sambata 11.00 - 17.00 Duminica - Inchis

 

gasesti si in jumbo tot felul de saculeti si plicuri parfumate pentru a fi puse in dulapuri/sertare.

 

 

Total de acord cu mesajul acesta , despre hartia parfumata ma gandeam si eu sa scriu , desi eu nu am folosit din cauza sensibilitatii copilului. 

 

Despre ce a zis Viviana, cu uleiul de masline. Am facut la fel cu o cutie pentru pastrat painea luaa de la Ikea , am tratat-o conform instructiunilor , si desi am incercat multe trucuri miroase neplacut de la combinatia ulei-lemn . Nu stiu cum sa fac , pentru ca in prezent o folosesc la depozitat lucruri , nicidecum pt paine , din cauza mirosului , si e destul de incapatoare.

cred ca voi incerca cu suc de lamaie sau bicarbonat, cafea , ceai , mi-ar placea sa o folosesc .



#14
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 09 iulie 2018 - 12:27

Uleiul vegetal râncezește. Există ulei mineral cu care se poate unge lemnul, de ex. aici.



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 09 iulie 2018 - 12:27

collins, trebuia sa folosesti uleiul special, il gasesti tot in ikea, este pentru impermeabilizat lemnul tocatoarelor de bambus si/sau altor unelte/accesorii de bucatarie confectionate din lemn.

https://www.ikea.com...ducts/00046786/

 

daca as fi in locul tau, as incerca sa folosesc un degresant puternic pentru a elimina cat mai mult din uleiul impregnat in lemn. poate gasesti un produs de curatare eco/bio ?



#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 iulie 2018 - 13:16

collins, trebuia sa folosesti uleiul special, il gasesti tot in ikea, este pentru impermeabilizat lemnul tocatoarelor de bambus si/sau altor unelte/accesorii de bucatarie confectionate din lemn.

https://www.ikea.com...ducts/00046786/

 

 

Nu numai,eu "ung"si masa,am masa din lemn masiv de stejar, am zis sa "ung" si mobila(tot din lemn masiv)insa cumva nu am avut timp pentru asta.

 

Uleiul asta "hraneste"lemnul,il hidrateaza pe linga restul calitatilor care il are.

 

Eu as pune piinea in sac de pinza sau iuta si apoi in cutia de lemn.



#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 09 iulie 2018 - 13:54

eu folosesc pentru cutia de paine (confectionata tot din lemn) un suport sau nu stiu cum sa-i zic, cred ca este cos pentru paine de fapt, cumparat tot din ikea.

arata ca un suport din acela de pus pe masa, sub farfurie, este facut din benzi de material plastic impletite, in colturi are niste capse pe care daca le inchizi formeaza o margine inaltata.

nu-l gasesc deloc in catalogul ikea.

l-am cumparat din doua motive :

1. anumite sortimente de paine au ulei/grasime pe fund si mi se pata lemnul cutiei, si riscam sa prinda miros de ranced

2. ma scoteau din sarite firimiturile care ramaneau in cutia de paine, trebuia sa le adun mereu.

 

cu ajutorul acestui suport-cos, am scapat de ambele probleme, il spal periodic si cand se aduna cateva firimituri, il scot din cutie si-l scutur la cosul de gunoi sau in chiuveta.



#18
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 09 iulie 2018 - 14:42

Multumesc mult pentru raspunsuri. [flo2]

Corina, da sunt din Ploiesti.

Pana la hartie as incerca sa scot mirosul din toate laturile ca sa zic asa si abia apoi sa pun hartie, daca mai e cazul.

O sa testez variantele si promit sa revin cu feed back.

Multumesc din nou!




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -