Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebe la 10 luni


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Meme29

Meme29
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 29 iunie 2018 - 15:58

Buna ziua! Sunt mamica unei fetite minunate de 10 luni si as vrea sa vorbesc cu mamici cu copii de aproximativ aceeasi varsta sa impartasim

experiente; mai exact ma intereseaza ce fac bebelusii vostri la varsta aceasta? Ma intereseaza dezvoltarea lor intrucat de ceva vreme ma tot apuca toate gandurile pt mi se pare ca fetita mea nu face suficiente, neavand nici nu cine sa compar. Ma rog, stiu ca nu se compara copiii intre ei, dar aproximativ...multumesc! 



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 29 iunie 2018 - 19:31

La 10 luni bebelușul este preocupat de descoperirea propriului corp și a mediului apropiat. Adică exersează mișcări și răsuciri, apuca obiecte apropiate, le baga in guriță, este atras de mișcare, zgomot și culoare, dar obosește repede in prezenta stimulilor puternici.

Învață să mestece dar mai mult morfoleste in guriță. Este reticent la gusturi sau texturi noi.

Întinde mana sau tipa după obiecte colorate, zdrăngănitoare (chei și altele).

Încă nu are un program de somn compact pe timpul zilei, ba chiar nici noaptea.

Îl distrează băița. 

Îi cresc dinți și este morocănos in perioadele acelea.

Exersează sunete sau silabe. Îl distrează zgomote sau strambaturi. Întoarce capul în direcția vocilor , recunoaște vocile părinților și zâmbește/rade.

 

Tu ce așteptări ai de la bebelușul tău de 10 luni? Sa nu cazi in capcana suprastimularii, obosește repede și se maraie. 



#3
Meme29

Meme29
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 29 iunie 2018 - 22:40

Multumesc pt raspuns. Va spun si de unde vine grija mea- fetita a fost dintotdeauna genul de copil “ cuminte” ; e foarte linistita in public, “ pe modul observare” , nu e atrasa de copii, de la o vreme este exagerat de dependenta de mine,toata ziua ma calareste la propriu,nu face nimic decat sa se urce pe mine, nu e atrasa de jucarii mai mult de cateva secunde de fiecare, nu e foarte vocala ,nu zice mama, nu e amuzata de jocuri precum cucu bau si gandurile m-au coplesit cand am vazut ca isi flutura mainile de cateva zile. Ceilalti copii din jur la care vad mai multe sunt si mai mari ce-i drept, si tot ma intreb daca deja la aceasta varsta ar trebui sa arate cu degetul lucruri ,sa imite gesturi, sunete, sa rasp la comenzi.... In schimb extrem de vigilenta la orice zgomot, la orice obiect nou aparut in jurul ei,e ffff atenta la ce zic dau fac si atat-nu repeta, aplauda cand zic “ bravo”, stie sus-jos, bate palma, rade si se joaca un anumit joc in 3 cu mami si tati seara, daca are ceva in mana si spun sa mi dea imi da, stie ca nu e clar ceva ce e interzis etc... probabil e doar un copil mai retras si mai putin vorbaret....  de la 7 l merge de a busilea si se ridica in picioare non stop pe

orice , in fractiune de secunda, merge pe langa pat de o luna si ceva , rostogoliri si scheme de toate felurile... fizic nu am simtit vreodata ingrijorare pt ceva. Probabil sunt paranoia dar in parc de ex vad bebelusii ca zambesc stanga dreapta, sunt f “ incantati” cand ii bagi in seama, in schimb a mea e foarte rezervata.



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 01 iulie 2018 - 17:21

Pai poate unii spun mama deja, dar nu e obligatoriu. După un an apar primele cuvinte cu sens, adică chiar sa te strige, deocamdată ei bombăne ceva dar nu prea are sens, chiar daca iese mama, nu e cu sensul de "mama, vino, am nevoie de tine" 

 



#5
Meme29

Meme29
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 01 iulie 2018 - 18:17

Ea a spus o singura data “ mama” clar si zic eu cu directie. Era inainte de somnul de noapte, deci deja pe maraiala, am plecat la baie si a inceput sa planga in brate la tati, uitandu-se dupa mine si a spus asa cu patos “ ma-ma”. Dar atat! 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -