Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Guvernul cumpără 1.200 de dicționare și gramatici ale limbii romane


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 29 iunie 2018 - 13:03

Nu este gluma, este de pe Hotnews:

 

Guvernul a cumpărat joi, prin sistemul SEAP, 400 de pachete ce conțin, fiecare, un dicționar explicativ al limbii române, un dicționar ortografic, ortoepic și morfologic și o gramatică de bază a limbii române. Contractul a fost acordat firmei Univers Enciclopedic Books SRL și este în valoare de 52.400 de lei.

 

 

Intrebare: cat de important este pentru un politician sau un membru al guvernului sa stapaneasca perfect limba romana? 

 

PRO SI CONTRA:

- un membru al guvernului trebuie judecat dupa profesionalism, dupa ce face si nu dupa calitatea limbii romane

- premierul Islandei este dislexic si se decurca foarte bine

- calitatea limbii materne este o garantie pentru calitatea si stofa unui politician

- un politician trebuie sa fie un exemplu



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 iunie 2018 - 13:42

[:D]  Degeaba.

 

Mai bine le lua abecedare si carti de gramatica pentru clasele V-VIII.

Apoi trebuie sa-i invete cineva cum se pun accentele in limba romana, ce e aia o cratima si cum sa rasfoiasca un dictionar.

 

Poate si un ghid al manierelor. Nu al manierelor elegante. Simplu al manierelor. Ca eleganta nu e de unde oricat s-ar stradui.

------------------------------

- Un membru al guvernului trebuie judecat dupa profesionalism si dupa calitatea limbii romane pe care o vorbeste.  Nu merg una fara alta. Daca nu cunosti bine limba romana inseamna ca nu stii nici intelesul cuvintelor pe care le rostesti, nu stii sa pui accentele si iese alta dandana. Dar atentie, profesionalismul si inteligenta nu au de a face cu faptul de a fi sau bun orator.

 

- Da, este o garantie limba vorbita corect pentru oricine. Arata ca nu ai trecut degeaba prin scoala, arata mediul social din care faci parte, capacitatea intelectuala etc

 

- Prim-ministrul Islandei e o doamna de 46 de ani cu 3 baieti. Katrin Jakobsdottir.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 iunie 2018 - 14:01

eh, mai trebuiau spalati niste bani / platite niste favoruri si epuizasera toate variantele disponibile...



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 iunie 2018 - 14:54

Intrebare:

 

Le si folosesc? 



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 iunie 2018 - 15:12

da, cu siguranta. dau bine in raftul unei biblioteci din biroul de ales al neamului.



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 iunie 2018 - 15:45

Intrebare:

 

Le si folosesc? 

Sigur DOOM-ul nu il folosesc. Ca nu este dictionar explicativ si nu au ce face cu el. Multora le lipseste baza.

 

Nu o vad pe Olgutza sau pe Veorica sau pe Carmen Dan rasfoindu-l ca sa afle normele ortografice actuale. 

 

Gramatica aia are 922 de pagini.  Nu cred ca trec de primele 3.



#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 29 iunie 2018 - 23:19

Cine mai cumpara dictionare  si alte carti din astea  cand se gaseste totul online? Tare mie ca sunt bani aruncati, ori e altceva cu “investitia” asta. 



#8
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 30 iunie 2018 - 00:32

Cine mai cumpara dictionare  si alte carti din astea  cand se gaseste totul online? Tare mie ca sunt bani aruncati, ori e altceva cu “investitia” asta. 

 

Eu cumpar. Mie chiar mi se pare o investitie, am de toate , de la Thesaurus, la dictionare de antonime si sinonime, dictionare Oxford, dictionar  Shakespreare, Latin , Fr-eng, Spanish-eng, , dictionar de matematica, etc

Voi nu mai cumparati carti si dictionare?



#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 30 iunie 2018 - 02:08

Eu cumpar. Mie chiar mi se pare o investitie, am de toate , de la Thesaurus, la dictionare de antonime si sinonime, dictionare Oxford, dictionar Shakespreare, Latin , Fr-eng, Spanish-eng, , dictionar de matematica, etc Voi nu mai cumparati carti si dictionare?
Eu nu am mai cumparat de la magazine de ani de zile . Electronic  mi se pare mai folositor. Am multe vechi cumparate de la targuri de carti cu $1-2 carti autori preferati in engleza si romanesti(aduse de tata), citeva dictionare, atlase, de bucate, biblii +comentarii, 2-3 gramatica, dar f rar le rasfoim preferam variante electronice, dictionare online. Inchiriez f mult de la bibliotheca... citesc mult si imi place sa rasfoiesc si chiar mirosul de carte. La servici fol intodeauna internetul. Nu as da pret intreg $20-30 / carte. Ma indoiesc ca acesti oameni nu aveau dictionare sau carti de gramatica acasa sau  ca acum daca le au, le vor folosi. 

#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 iunie 2018 - 10:29

Michelle, sunt convinsa ca oamenii astia nu au dictionare acasa - de ani de zile interesele lor sunt cu totul altele.

 

In Romania nu exista dictionare sau gramatica online publicate sub egida Academiei Romane. Sau cel putin eu nu stiu sa existe asa ceva.

Acel dexonline este un proiect civic, intretinut de voluntari.

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -