Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Marsul Diasporei


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 26 iunie 2018 - 02:38

Pe 10 si 11 August se organizeaza la Bucuresti "Marsul Diasporei".

Exista un grup oficial pe Facabook,de vreti mai multe detalii.

Se doreste ca cel putin 1 milion sa fim acolo,sa participam,caci dupa cum se stie,multi romani isi petrec vacanta de vara in Ro.

Poate multi nu veti merge,dar poate aveti rude,prieteni din Ro.care va pot reprezenta,oricum noi,cei din Diaspora,nu avem o stea in frunte,ca sa stie PSDul daca suntem sau nu plecati din tara,sau am venit de la piata de legume.

Important e sa fim acolo,sa ne facem auziti,caci,daca,unora le merge bine afara,celor mai multi Nu,si nici copiilor abandonati ,de nevoie,sau nu, in tara.

Plang nu numai copiii,dar si mamele,tatii,rudele,prietenii apropiati.
Chiar si eu,caci vreau vacanta la racoare (nu inchisoare,acolo e locul lui Dragnea si celor care fura,jecmanesc tara), nu la 46 pana la 52 de grade,cat sunt in toiul verii,aici,in Emirate.



#2
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 26 iunie 2018 - 12:32

Eu vin, voi fi in tara atunci. 



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 27 iunie 2018 - 13:03

DA - si eu voi fi acolo. SI imi fac si pancarde.



#4
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 28 iunie 2018 - 02:21

Poate ne intalnim!

 

Si noi venim in vacanta in August,dar inca nu stiu daca nu putin mai tarziu.

Oricum, merg la Ambasada din Dubai,sigur mai gasesc persoane interesate,desi aici sunt interzise protestele.Nu de romani,ci de Emirate,poti fii chiar deportat pentru instigare la violenta.

Nici nu ma  gandesc la galagie,razmerita,doar doua-trei lozinci gen: Vrem acasa! Jos cu sobolanii! Vize ! (nu pentru noi,dar pentru medicii care s-au format in Ro.si li se refuza viza de vizita,desi merg cu acte exact,de ar cere viza pt.SUA),,,



#5
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 29 iunie 2018 - 06:07

Din pacate Mihai Sora,la cei 104 de ani ai lui este la terapie intensiva!

Sa speram ca va trece cu bine ,si il vom gasi protestand impreuna cu noi,impotriva "sobolanilor".cum ii numeste pe cei de la actuala conducere.

A fost prezent la toate protestele de pana acum,fiind o adevarata inspiratie,cel putin,pentru mine.

Sa ne rugam pentru insanatosirea lui grabnica!



#6
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 15 iulie 2018 - 02:19

Multumita lui Dumnezeu Domnul Sora si-a revenit,insa nu stiu daca mai are puterea de a continua !

E clar ca Romania e pe un drum gresit,nu de ieri,de azi,ci de la Iliescu incoace,cu o revenire,de cand avem un alt nume la Presedentie.

Recunosc ca m-a lasat de doua ori masca si pe mine,cu doua aparitii spectaculoase,cel cu sacoul alb si cel recent,cu ochelarii de soare la Bruxelles.

Ca imagine si diplomatie e bine,caci are cei 7 ani de acasa,insa zodia in care s-a nascut nu-l avantajeaza ca Presedinte,pentru ca Gemenii sunt impredictibili si usor lasa totul balta si merg la o partida de tenis,sau in cazul lui Donald Trump,cand se supara,tipa si urla,si da din picioare,intocmai ca un copil de gradinita!

Oricum sunt sigura ca Ascendentul nu e comun,caci nu ii putem pune in aceeasi oala.Sunt sigur ca de-ar fi invitat la un ceai de Regina Mama ,nu ne-ar face de ras,desi vestimentatia tinereasca a Doamnei Johannis,cu fustite nefiresc de scurte pentru o femeie de 50 de ani ar putea fi o problema.



#7
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 15 iulie 2018 - 02:29

Dar sa ma intorc la subiect,vreau sa spun ca am observat o adevarata debandada in ceea ce priveste Diaspora!

Unii zic ca vin,altii ca nu,un alt grup ar merge ,dar nu stie pentru ce?

Unii se chinuie sa inventeze un imn,desi avem unul perfect si altul si mai bun,chiar superb,desi nu stiu cine il canta.

Oricum,in general,e un haos general,care se resimte si la Guvernul Romaniei caci lumea,in felul ei,isi spune oful,ba la TV,ba la radio,direct la sursa,pe sleau,pe paginile de socializare ale politicienilor care nici ei,nu mai inteleg cine cu cine si care vine,si care pleaca!

Chiar ieri, am inteles ca insusi domnul Tariceanu crede,ca forte "oculte" din strainatate inflameaza viata politica,deja super tumultoasa a vietii politice romanesti!

Cred ca se referea la Harta Astrala a Romaniei,si de planetele care dezavantajeaza calmul celor aflati la putere.

Karma ,sau mai pe romaneste " Ce sadesti,aia culegi !",isi spune cuvantul,iar cei nedreptatiti la soarta isi cer dreptul,chiar daca sunt decedati!



#8
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 15 iulie 2018 - 02:41

De vii,nu mai vorbim! Suparare generala,grupuri-grupulete,insa nici unul in directia corecta!

Cred ca sunt sustinatori ai Casei Regale,care nu se exprima asa de virulent ca altii,stau in umbra si asteapta insa asteptarea a luat sfarsit!

Echinoctiul de Soare din dimineata zilei de 13 Iulie,m-a convins si pe mine pe 14 ca trebuie sa ne cerem dreptul la o Regina la conducerea tarii,dupa ce am vazut la stiri ce ospitaliera a fost Regina Mama a Angliei,cu presedintele Americii,desi eu speram in taina,ca omul sa nu fie invitat la ceai.

Dar nu a fost sa fie,Regina e mereu Regina si isi trateaza bine musafirii,desi vai de capul lui de musafir,a uitat de varsta Dansei si era sa o doboare,nemai vorbind ca un gentleman(barbat adevarat)nu paseste in fata unei doamne,daramite in fata Reginei Angliei!

Cred ca toata lumea stie ,ca omul e nemanierat,si se vede clar ca nu are studii de Protocol si Diplomatie,de 7 ani de acasa,nici atat!

Ma intreb de mai bine de doi ani incoace,cum de se face ca a iesit Presedinte?!

Nu pot spune cu certitudine ,deci ma abtin,insa noroc cu sacul are,bani la fel,de postarile de pe Twitter enervante,jignitoare la adresa oricui si oricand ,nu mai vorbesc!


Editat de Luna75, 15 iulie 2018 - 02:43 .


#9
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 15 iulie 2018 - 02:50

Revenind la oile noastre,ma gandeam sa analizam impreuna pe posibila Regina a Romaniei,Custodele Actual al Coroanei!

Recunosc,ca nu am tangenta cu Casa Regala a Romaniei,nici nu am fost sustinatoare a Regelui Mihai,pentru ca ,in tineretea mea,aveam alte preocupari si numai la inmormantarea Dansului am aflat ca de fapt,el este eroul nostru national si chiar si din umbra,a incercat sa puna Romania pe harta!

La inmormantare ,am fost foarte impresionata de atitudinea fiicei mai mare,care intr-adevar era profund indurerata si mai apoi,urmarind cateva reportaje,mi-am dat seama ca ar putea fi o alegere corecta!

Apoi ,normal,un Parlament si Guvern ales de cetateni dintre partidele care sunt si care posibil,vor mai aparea caci lumii ii place sa migreze si daca nu isi gaseste cuibul potrivit,isi face unul singur.



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 iulie 2018 - 08:29

1. Nu exista echinoctii de soare, numai de primavara si toamna. Poate te referi la eclipsa de soare.

2. disapora, daca vine la mars trebuie sa sustina formarea unui nou guvern, demitera de la conducerea camerei deputatilor, a lui Dragnea, de la senat a lui Tariceanu, independenta justitiei.

3. a cere acum schimbarea formei de guvernamant a tarii si implicit a Constitutiei e o mare tampenie.

4. daca se face asta tot marsul diasporei va capata aspect de adunatura dezaxata si nu vor avea parte decat de batjoccorirea intentiilor de catre cei care ne conduc azi. vor da apa la moara celor care pentru a-si apara libertatea vor sa clatine statul de drept.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -