Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Investitiile in pasiunile copilului

pasiune talent investitie

20 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 iunie 2018 - 10:27

Fac parte din marea categorie de parinti care fac diverse eforturi pentru a-si vedea copilul fericit. Asa ca multi altii, petru mine, zambetul fericit al copilului meu este cea mai frumoasa recompensa pe care mi-o poate da oricarezi - indiferent de alte detalii.

 

Cu siguranta asa au facut si parintii Simonei Halep, campioana tenisului mondial - iar repeziciunea cu care Simona a escaladat tribuna pentru a-si imbratisa parintii spune absolut tot cee ste de spus/ e clar ca si parintii eu au stiut sa investeasca in pasiunea fetei lor. Iar in acea zi, Simona traia, dupa spusele ei - cea mai fericita zi din viata ei.

Auzeam de la un comentator sportiv cum la un moment dat parintii Simonei au facut un credit de 30,000 euro pentru a sustine pasiunea SIminei. Tenisul nu este un sport ieftin iar participarea la competitii internationale costa.

 

Cand eram mai mic, pasiunea copilului meu a fost LEGO - si vazand cat de fericit este atunci cand finalizeaza o constructie sofisticata de LEGO - am cumparat probabil toata colectia Lego. Am investit cu drag - si nu intotdeauna usor - in pasiunea lui pentru Lego.

Acum, adolescentul meu este pasionat de muzica. Compune si produce muzica. Si am invesit in pasiunea lui: incepand de la pian digital, la boxe performante, softuri, laptopuri performante, mixere si tot felul de instrumente cu multe butoane care clipesc cand el compune mzica si si-o intrumenteaza.

 

E vorba de - nu putini bani - insa in aceasta lume competiva in care copiii isi pierd de prea multe ori   prea mult timp pe - stat degeaba in Media Sociala, pasiunile reale trebuiesc incurajate.
Pentru ca la orizontul pasiunii sta intotdeauna fericirea.

 

voi ce credeti?



#2
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 15 iunie 2018 - 11:00

joc in aceeasi liga si nu imi este deloc usor. uneori imi este chiar foarte greu. credit bancar nu am facut (inca), dar am facut altele. pe langa bani, este vorba si de timp, si de putere, forta fizica. nu e deloc usor sa te tot plimbi cu copilul ici, colo, mai ales daca folosesti mijloacele de transport in comun, ca mine.

 

la noi este vorba de o activitate sportiva, orice parinte care vrea mai mult decat sport de intretinere sau hobby stie ce inseamna asta.



#3
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 15 iunie 2018 - 11:31

Majoritatea parintilor investeste in viitorul si pasiunile copiilor, in putine cazuri aceste investitii se concretizeaza in asteptari. Mi-e frica sa spun ca uneori copiii sunt impinsi la extrema doar pentru ca parintii vor sa vada rezultate . Unde pasiunea intalneste presiunea se produc dezechilibre .



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 iunie 2018 - 11:38

Collins, din punctul meu de vedere unui copil trebuie sa i se ofere alternative la stat degeaba. Iar daca are o pasiune pentru sport, e si mai bine sa faca sport decat sa fie cartof de canapea pe tableta ...

 

Sunt multe mamici care confunda ""presiune" cu "suportul" si care isi justifica lipsa suportului cu teoria ... lasa sa nu punem presiune. De ce? Pentru ca e mai comod. In mod evident, acesti parinti sunt si sustinatorii teoriei ca un copil e mult ma fericit daca NU face nimic.  [flo2]

 

Parerea mea este ca succesul unui copil depinde mult de suportul pe care i-l acorda parintii. Traim intr-o lume competiva si daca nu esti un parinte super rich ... se pune problema unui venit mai tarziu .. e mai bine sa il ajuti sa aiba o viata care ii ofera niste satisfactii decat sa il lasi sa lancezeasca in nestire pe Snapchat.



#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 15 iunie 2018 - 11:49

Pai da, eu ar trebui sa am o coronita pentru cat am umblat si umblu cu copilul pe la activitati, sporturi , bani cheltuiti pe tot felul de creioane scumpe si materiale pentru arta,etc, etc.
Si btw, a mea nu are inca nici un fel de social media sau cum ii mai spune . Nimic.

#6
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 15 iunie 2018 - 11:51

[quote name="redactor" post="8588031" timesta
 
 
Parerea mea este ca succesul unui copil depinde mult de suportul pe care i-l acorda parintii. Traim intr-o lume competiva si daca nu esti un parinte super rich ... se pune problema unui venit mai tarziu .. e mai bine sa il ajuti sa aiba o viata care ii ofera niste satisfactii decat sa il lasi sa lancezeasca in nestire pe Snapcha

 

 

 

 

 

t.Da , asta spuneam , nu trebuie sa fii bogat , trebuie sa vrei sa te misti din loc.


Editat de Collins20, 15 iunie 2018 - 11:55 .


#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 15 iunie 2018 - 12:41

Scumpa pasiunea cu muzica Mirela. Foarte scumpa. Dar copilul are si rezultate, stiu ca l-am ascultat si face toti banii! [flo2]



#8
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 15 iunie 2018 - 12:45

majoritatea copiilor de conditie materiala cel putin medie din jurul nostru au cel putin o activitate extrascolara.

 

sunt si activitati gratuite, unde iar sunt o gramada de copii.

 

trebuie sa vrei sa te misti din loc si mai trebuie si sa poti sa te misti din loc. daca as dispune de sume generoase, as angaja pe cineva sa ma mai inlocuiasca cu drumurile. foarte mult timp pierd cu drumurile astea. ce sa mai zic de oboseala.

 

daarrr... fara ele simt ca mi-ar lipsi ceva pretios.


Editat de Pepco, 15 iunie 2018 - 12:46 .


#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 15 iunie 2018 - 15:37

Asta cu mai multe activitati si alergatul e pina mai cresc si se canalizeaza pe o singura pasiune, maxim doua si treaba se mai simplifica. 



#10
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 15 iunie 2018 - 19:02

Exact, cand sunt mici dorim sa incerce cat mai multe activitati, sa vedem ce ii place si pe ce se va canaliza mai tarziu.

Noi facem cate doua sporturi pe sezon, treptat vom ajunge la unul probabil. Nu a descoperit inca o adevarata pasiune, dar e inca  mic, 6 ani.





Etichetat si cu pasiune, talent, investitie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -