Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

GEM de nuci verzi!?

nuci verzi dulceata gem

8 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 13 iunie 2018 - 12:59

Hello dragi bucatarese pricepute :)

Voi ati facut sau ati mancat gem de nuci verzi? NU dulceata cu nuci intregi, asta stiu... Ideea este ca imi place fff mult dulceata DAR vreau sa o si fac mai usor de mancat, sa o pun in clatite etc, ceva de genul, s-apoi nu pot pune nuca intreaga in clatita. Si m-am gandit sa fac cumva un gem de nuci verzi (sa le mixez cumva spre final...)... si zic ia sa va intreb si pe voi: ati facut? ati mancat? iese ceva? 

 

O zi faina! :)



#2
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 13 iunie 2018 - 13:10

si l-am gasit online, exista, dar imi trebuie o reteta... http://www.noahsfruechte.de/Walnut-jam



#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 13 iunie 2018 - 13:38

eu nu as strica nucile cu gemul. banui ca odata ce ai facut dulceata poti baga blenderul vertical sa o omogenizezi, dar nu mai am fructele intregi, mie imi place sa le musc :)



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 iunie 2018 - 14:05

Nu strica asemenea delicatete...cu "sfarimatul"fructului.

 

As gusta si eu niste dulceata de nuci, cred ca sunt 20 de ani de cind nu am mai mincat.



#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 13 iunie 2018 - 14:49

Care e diferenta intre dulceata si gem? In dulceata se pun fructe intregi si in gem, maruntite? Ca "gusta" la fel, nu? La toata urma poti marunti un pic nucile inainte de a le pune in clatite.



#6
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 13 iunie 2018 - 15:29

da, si eu ador nucile asa intregi, sa musc din ele :) dar uneori mi-ar fi mai usor sa deschid un borcan si sa intind putin pe paine  sa ii dau la pici cu ceai dimineata, sau pe o clatita, etc. 

 

"Gusta" la fel Letitia :), da, pai in dulceata gasesti fructe intregi, eu l-as vrea asa mai spreadable :)) 

 

 

pana la urma cred ca fac o parte dulceata, si o parte de test o blenduies :))) nu ma las



#7
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 13 iunie 2018 - 19:07

Cand am sunat-o luni pe mama imi spune ca a curatat 700 de nuci , m-am mirat ce face cu atata miez si de ce le-a numarat , dar erau pentru dulceata . Eu stiu ca dulceata de nuci e ceva care se serveste la " chisea" sa zic asa , nu am incercat niciodata cu clatite sau pe paine , o mananc cu lingurita . Dar mai stiu ca nucile daca nu sunt mancate in stare naturala nu au niciun aport , doar pentru gustul deosebit . 

Noi avem o ivada mare de nuci ca mosie asa ca parintii imi trimit mereu nuci, rara le folosesc la prajituri , le mancam ca si snack.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 iunie 2018 - 19:20

Care e diferenta intre dulceata si gem? In dulceata se pun fructe intregi si in gem, maruntite? Ca "gusta" la fel, nu? La toata urma poti marunti un pic nucile inainte de a le pune in clatite.

este diferenta intre dulceata si gem, nu e unul si acelasi produs ca nu ar avea nume diferite.

 

Nu stiu o definitie exacta( a la wiki [:D] [:D])insa dulceata se prepara cu sirop de zahar, fructele trebuie sa fie tari,are si alt timp de fierbere decit gemul.

 

La dulceata-din ce imi amintesc raportul este cam egal intre fructe si zahar(ma rog...cred ca putine lume mai face astazi dulceata tocmai datorita cantitatii d ezahar), in general nu se astepta sa lase fructele siropul propriu ca la gem.

 

La gem, se pot lasa fructele amestecate cu zahar si peste noapte,cantitatea sau raportul de zahar/fruct este inegal si fructele sunt in general foarte coapte.Se fierbe mai mult ca dulceata,de aici si consistenta diferita.


Editat de andacos, 13 iunie 2018 - 22:32 .


#9
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 13 iunie 2018 - 19:33

o sa fie interesant ce o sa iasa... cel putin un borcanel o sa fac asa "gem" pentru test :) restul dulceata




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -