Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Angela si copilul mofturos, Trump


1890 raspunsuri la acest subiect

#1761
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 14 august 2018 - 01:12

Ma scutesti cu "atitudini xenofobe, rasiste si homofobe " ? "Suferinzlor" astora li se dau continuu tot ce le trece prin cap doat ca urla urgent "atitudini xenofobe, rasiste si homofobe " cum li se refuza ceva. Cine sufera cu adevarat nu acuza continuu. Madanic, citeste de unde a inceput discutia cu asa zisii "suferinzi" cu lobby

 

E foarte interesant cum intorci mesajul. Faptul ca refolosesti un termen mentionat in discutie de altcineva in alt context nu "explica" faptul ca tu l-ai folosit in fraza pe care ti-am citat-o eu. La fel cum nu argumenteaza mesajele anterioare cu "dictatura PC-ului", "pumnul in gura majoritatii" si tot asa. 

 

Vorbeam intr-un mesaj anterior de raspunsul emotional si cum ne orbeste cu privire la adevaratele cauze.

Tu ai o problema cu romii pe care ii vezi ca fiind raul societatii si nu intelegi cum de restul lumii nu e de aceeasi parere cu tine. Altii pe aici considera ca raul societatii sunt gay-i, afro-americanii, hispanicii, emigrantii (legali sau ilegali), crestinii, sau musulmanii si tot asa. 

Realitatea e ca problema sunt profitorii, dar nu doar profitorii care sunt de o anumita rasa, etnie, religie ci toti profitorii. Si problema nu se rezolva aruncand doar categoria aia pe care o percepi ca fiind un pericol in mizerie, si luandu-le toate drepturile. Problema se rezolva schimband legislatia in asa fel incat sa acorde ajutor doar acolo unde e necesar si eliminand accesul tuturor profitorilor. Altfel e frectie la piciorul de lemn.



#1762
ChloeD

ChloeD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 14 august 2018 - 01:32

Ma scutesti cu "atitudini xenofobe, rasiste si homofobe " ? "Suferinzlor" astora li se dau continuu tot ce le trece prin cap doat ca urla urgent "atitudini xenofobe, rasiste si homofobe " cum li se refuza ceva. Cine sufera cu adevarat nu acuza continuu. Madanic, citeste de unde a inceput discutia cu asa zisii "suferinzi" cu lobby

 

Deci "suferinzii" la care te referi reprezinta citeva categorii bine definite: imigrantii/strainii, orice grup rasial in afara celor albi si LGBT. De ce ii numesti "suferinzi" si cum anume ii definesti ca fiind suferinzi? De ce anume sufera in viziunea ta? Poti sa clarifici, pentru ca eu percep termenul folosit de tine ca fiind peiorativ.



#1763
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 august 2018 - 22:04

Am o problema cu profitorii oricare ar fi ei. Si nu numai eu dupa cum se vede la ultimele scrutine de prin diverse tari.

Despre suferinzii sus numiti repet a zecea oara: nu am inceput eu discutia. Din punctul meu de vedere a suferi inseamna cu totul altceva si nu depinde de cine a iesit presedinte. Un bolnav este bolnav chiar daca e Trump sau nu e presedinte.

 


Editat de mamica11, 16 august 2018 - 22:05 .


#1764
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 17 august 2018 - 18:43

Am o problema cu profitorii oricare ar fi ei. Si nu numai eu dupa cum se vede la ultimele scrutine de prin diverse tari.

Despre suferinzii sus numiti repet a zecea oara: nu am inceput eu discutia. Din punctul meu de vedere a suferi inseamna cu totul altceva si nu depinde de cine a iesit presedinte. Un bolnav este bolnav chiar daca e Trump sau nu e presedinte.

Pai nu pare. Din mesajele tale reiese clar ca tu acuzi o anumita categorii de populatie, si ai alege si valida pe oricine e de acord cu parerea ta.



#1765
ChloeD

ChloeD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 18 august 2018 - 00:23

Am o problema cu profitorii oricare ar fi ei. Si nu numai eu dupa cum se vede la ultimele scrutine de prin diverse tari.

Despre suferinzii sus numiti repet a zecea oara: nu am inceput eu discutia. Din punctul meu de vedere a suferi inseamna cu totul altceva si nu depinde de cine a iesit presedinte. Un bolnav este bolnav chiar daca e Trump sau nu e presedinte.

 

Legat de profitori, abuzul este ca o strada cu doua sensuri, ai pe cei care vor sa abuzeze de drepturi, si ai pe cei care sint pusi in pozitii de control al modului de aplicare a drepturile. In exemplul tau cu romii si beneficiile din UK, vina, daca exista, este impartita, ai romii pe de o parte, si autoritatile britanice pe cealalta parte. Oricine poate striga “discriminare”, la nivel oficial trebuie sa o si dovedeasca.

 

Reactiile la alegerile din Europa nu-s pe acelasi calapod. Extrema dreapta europeana are doua curente,  extremismul de dreapta si populismul radical de dreapta. Somajul si imigratia sint centrale ambelor curente, dar abordarea este diferita. Votantii de extrema dreapta sint asociati cu nesiguranta economica, iar votantii populismului cu reactiile culturale. Desi cifrele sint inca joase, proliferarea lor este ingrijoratoare, considerind istoria secolului trecut. 

 

Legat de "suferinzi", cei pe care ii numesti tu “suferinzi” sint de fapt cei dezavantajati in societate, cei afectati de lipsa drepturilor si libertatilor civile. Li se refuza drepturi si libertati, sint tratati ca cetateni de mina a doua, ca fiinte inferioare, dar sint cotati egal cind e vorba de obligatii. Cel mai bun exemplu e cel al taxelor. Toti cetatenii platesc taxe, insa nu toti beneficiaza de aceleasi drepturi ca platitori de taxe, pentru ca un anumit grup, nu neaparat majoritar ci mai degraba extrem de vocal, se opune. Vezi discriminarea rasiala  de la native Americans si negri la Latino si asiatici, vezi discriminarea bazata pe orientarea sexuala si sex a LGBTQ, vezi discriminarea bazata pe gen a femeilor. Toate categoriile astea “nu au probleme” si “nu au nici o boala”, cum sugerezi tu, sint oameni ca mine si ca tine. Si nu trebuie sa se supuna nimanui, drepturile si libertatile civile sint prevazute de Constitutie si de Bill of Rights, sint dictate si aparate de legi. Asa cum am mai spus, nu are nici un grup, majoritar sau nu, treaba sa dicteze cine ce drepturi civile are sau nu.



#1766
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 25 august 2018 - 21:51

chloeD, ma bucur ca existi !

 

am editat pentru a-i scrie numele corect!


Editat de a_alinta, 26 august 2018 - 18:38 .


#1767
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 25 august 2018 - 22:13

Am o problema cu profitorii oricare ar fi ei. Si nu numai eu dupa cum se vede la ultimele scrutine de prin diverse tari.

Despre suferinzii sus numiti repet a zecea oara: nu am inceput eu discutia. Din punctul meu de vedere a suferi inseamna cu totul altceva si nu depinde de cine a iesit presedinte. Un bolnav este bolnav chiar daca e Trump sau nu e presedinte.

atunci cand ai o problema cu cineva  inseamna ca ai o problema cu tine insuti.   asta este adevarata boala de care suferim cu totii.  faptul ca PC a aparut e doar un prag de trecere pentru ceea ce viitorul aduce si anume o mare schimbare  . 

 

intelepciunea  de a privi in interiorul nostru dupa ce invatam lectiile primite  din  exteriorul nostru.   intr-un cuvant este vorba despre "fiinta" care zace in fiecare dintre noi, indiferent ce suntem ca si sex, culoare , greutate,  inaltime sau  inteligenta .  

 

edit: sau loc de nastere.


Editat de a_alinta, 25 august 2018 - 23:33 .


#1768
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 26 august 2018 - 02:27

interesant cate info ai , pe forum ai aparut doar de o luna.

a mai fost un nou membru genul asta , a fost ingropata de membrii vechi.  

 

ma bucur ca admnistratorul acestui site face parte din cei smart!



#1769
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 26 august 2018 - 02:34

Ar fi fost politicos sa te recomanzi sa stim cu cine vb.

really? tu te-ai recomandat sa stim cu cine vorbim?


Editat de a_alinta, 26 august 2018 - 02:34 .


#1770
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 26 august 2018 - 02:37

Decat sa fii in dezacord cu majoritatea  mesajelor (din tabara opusa [:D] ) nu mai bine propunem adminului ca tu sa fii in charge sa filtrezi toate mesajele  si tu aprobi structura, cate paragrafe, daca mai trebuie sau nu adaugat ceva precum si dovada obligatorie?

Ghinion: este un forum public!

 

Cat despre lipsa claritatii mesajeleor mele... si tu suferi de acelasi lucru din punctul meu de vedere  [:D] 

Nici mai mult nici mai putin antmil i-a replicat Letitiei "dar ce, ai fost tu cu ea in cabina de vot ??" (redau aproximativ). Deci si antmil, Letitia si eu am inteles acelasi lucru ( ca te-ai referit la faptul c-am votat cu Trump)... dar sigur, tu te exprimi intotdeauna perfect, numai noi din tabara adersa avem derapaje...

 

Cu asemenea stil violent de a-ti explica punctul de vedere, pardon de-a sanctiona fake news, ignoranta si limbaj ieftin, nu ajungi departe intr-un dialog. Tot timpul numai TU, TU, TU, TU ai dreptate si dovezile tale sunt imbatabile!

 

Desi nu rezonez cu toate mesajele ei,  ii  dau foarte mult credit lui Madanic pentru stilul calm cu care discuta, explica, se implica si posteaza dovezi [:D]  (sorry Madanic , chiar nu-i ironie la adresa ta).

Aceleasi lucruri pe care si tu le aprobi si promovezi  dar sorry...ai derapaje in a explica si convinge celelalte persoane participante la dialog.

obisnuieste-te  si cu un alt stil, de cand incepem gradinita avem alt profesor , tocmai ca sa nu ne obisnuim cu un anumit stil. 


Editat de a_alinta, 26 august 2018 - 02:42 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -