Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

calatorie cu copii minori


34 raspunsuri la acest subiect

#11
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 05 iunie 2018 - 13:53

Eu stiu ca minorii romani (nu cei cu dubla cetatenie) care au domiciliul in strainatate nu mai au nevoie de nici o declaratie (dar tb facuta dovada domiciliului). 

 

Fiica-mea are dubla cetatenie, dar circula doar cu pasaportul elvetian...nu i-am facut niciodata declaratie, atunci cand a calatorit doar cu ai mei sau cu mine...si nu am avut probleme.


Editat de Ella73, 05 iunie 2018 - 13:56 .


#12
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 05 iunie 2018 - 22:55

Christel ,

 

Eu am călătorit încolo și încoace și copii au venit cu socrii din ro. Cu pass germane .nici o problema . 

 

Noi vroiam atunci sa le facem procura, am fost ka notar dar nu aveam certificatele de naștere . Erau in De. 

Nu a fost nici o problema . In România 

 

 

dar, Acu 6 ani plecam singura cu copii cu pass românești toți . Ka întoarcere era și tatăl lor . 

Și ce crezi. Nu puteam sa plec la nemți . Au auzit copii vb între ei in germana și s- a prins ca locuim in de. 

Ca dacă ii fur. L- am sunat pe tatsu. A vb a zis ca e încă in aeroport și poate veni . Mi- a făcut atunci o scena tipa ca credeam ca o strâng de gât . A chestionat copii, etc

 

Cand ii trimit singuri, le fac o hârtie la primărie in germana , costa 5/8 € și autentifica semnătura . Sa fie, ca nu i - a întrebat nimeni . 

 

Copii mei au dubla cetățenie și vb românește 



#13
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 iunie 2018 - 11:14

Eu sunt in Anglia si m-am interesat la ambasada fix de aceeasi problema. Iti dau Mai jos o parts din mesajul care l-am primit, poate ajuta

 

Minorul cetățean român care nu a împlinit vârsta de 18 ani nu poate părăsi teritoriul României decât însoţit de o persoană majoră.

Minorul poate părăsi teritoriul României împreună cu unul dintre părinți numai dacă părintele însoțitor prezintă o declarație a celuilalt părinte din care să rezulte acordul acestuia ce privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depășească 3 ani de la data întocmirii acesteia.

Minorul poate părăsi teritoriul României însoțit de o persoană fizică majoră numai dacă persoana însoțitoare prezintă o declarație , după caz:

  • a ambilor părinți ;
  • a părintelui căruia i-a fost încredințat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă și irevocabilă ;
  • a părintelui care exercită autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătorești rămasă definitivă și irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătorești rămasă definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013;
  • a părintelui supraviețuitor ;
  • a reprezentantului legal

Declarația va cuprinde acordul cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depășească 3 ani de la data întocmirii declarației, precum și datele de identitate ale însoțitorului. De asemenea, declarația va cuprinde și mențiunea dacă minorul urmează să rămână în statul de destinație și datele de identitate ale persoanei căreia urmează să îi fie încredințat minorul precum și, dacă este cazul, datele de identitate ale persoanei cu care minorul va reveni în România.

Persoanele terțe care călătoresc cu minori în baza declarației trebuie  să prezinte certificatul de cazier judiciar valabil.

NOTA: Prezenta declarație de călătorie este necesară numai la ieșirea din România a minorului.

Nu se percep taxe consulare pentru acest serviciu.

EXCEPȚII DE LA NECESITATEA PREZENTĂRII DECLARAȚIEI DE IEȘIRE DIN ȚARĂ A MINORULUI:

1. Declarația de ieșire din țară nu este necesară atunci când minorul cetățean român cu domiciliul sau reședința în țara de destinație se deplasează însoțit, în condițiile legii, în această țară. La punctul de trecere a frontierei române este necesară prezentarea unei dovezi a domiciliului sau a reședinței în străinătate : pașaport CRDS , permis de ședere, certificat de înregistrare, viză de lungă ședere. Minorii cu dublă cetățenie pot prezenta pașaportul sau cartea de identitate străină.

Persoanele terțe care călătoresc cu minori în baza declarației trebuie în continuare să prezinte certificatul de cazier judiciar valabil.

2. Părintele însoțitor nu trebuie să prezinte declarația de ieșire din țară a minorului în următoarele situații:

  • părintele însoțitor face dovada faptului că minorul i-a fost încredințat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă și irevocabilă
  • părintele însoțitor face dovada faptului că exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătorești rămasă definitivă și irevocabilă, sau a unei hotărâri rămasă definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013.

ATENȚIE! Declarația de ieșire din țară a minorului poate fi autentificată la un notar pe plan local. Pentru a fi recunoscută de către autoritățile de frontieră române, declarația trebuie să îndeplinească condițiile de supralegalizare prevăzute de lege sau să aibă aplicată apostila conform Convenției cu privire la suprimarea cerinței supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961 și să fie tradusă la un traducator oficial, supralegalizată sau apostilată, după caz.

 



#14
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 iunie 2018 - 21:24

La Otopeni se cere declaratia asta absurda parintelui insotitor chiar daca minorii prezinta act de identitate strain. Daca unul dintre parinti este cetatean roman le ajunge. Politia Romana la Otopeni e sub orice critica. Deci , spune-i sotului tau sa o faca mai bine.

Mie personal mi-au cerut-o desi copiii circula cu pasapoarte cu cetatenia sotului. Doar eu circul cu acte romanesti.



#15
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 08 iunie 2018 - 22:19

https://www.politiad...-minori-59.html

 

Asta e legea



#16
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 iunie 2018 - 06:35

Legea spune ca poate circula fara declaratie daca are domiciliul in tara spre care pleci cu el, cu minorul.

Din moment ce minorul circula cu buletinul acelei tari tu om logic te gandesti ca ajunge asta pt dovada domiciliului minorului dar nu, politia romana nu e multumita. Mie personal nu au fost in stare sa imi explice niciodata  ce i-ar satisface  . Vor dovezi romanesti .

Macar acum tine trei ani si nu mai costa dar pana acum plateam cate o suta de euro  pt ca asa aveau chef controlorii romani. In rest  e plin de copii romani ce cersesc in orasele mari  de ei nu le pasa doar nu pot scoate suta periodic din buzunarele acelor parinti. 


Editat de mamica11, 09 iunie 2018 - 06:41 .


#17
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 10 iunie 2018 - 14:26

Multumesc tuturor pentru informatii, prin urmare inteleg ca desi legal nu ar mai fi nevoie de acea declaratie,  in fapt ar fi bine totusi sa o fac, ca sa nu am emotii la control., n- am inteles mamica 11 de ce spui ca nu costa nimic, unde fac declaratia asta?

In Romania la notariat sau aici in Germania la primarie? In anii trecuti stiu ca o faceam aici la primaria locala, costa in jur de 5 euro, dar apoi trebuia trimisa mai departe pentru a-i pune stampila aia cu conventia de la Haga, si mai plateam si pentru aia, ajungea in total in jur de 20-25 euro. si de aia ma gandeam acum 

s-o facem la un notariat in Romania.

 

 



#18
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 10 iunie 2018 - 16:44

La ambasada Romaniei nu mai Costa 100 Euro asa cum saltau pana acum. 

De anul trecut parca e gratuita.

Noi ne ducem direct la ambasada pt ca sa nu Mai alerg eu apoi cu traducere legalizare etc. Oricum doar romanii o cer. 



#19
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 10 iunie 2018 - 17:03

NU ITI TREBUIE ACEA DECLARATIE!

Citeste cu atentie legea!

 

Trebuie sa faci doar dovada domiciliului in strainatate.



#20
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 10 iunie 2018 - 21:37

Cum face dovada?

Este vorba de domiciliul copiilor. Ai mei copii circula cu buletine straine si nu a fost de ajuns . Vor declaratii traduse in Romana si acte de la primaria din afara tarii traduse si apostilate, etc depinde peste  cine dai. Deci mai simplu e sa faci declaratia . 

 

Edit : pe buletinele copiilor sunt mentionate si orasul si tara in care au fost scoase . 


Editat de mamica11, 10 iunie 2018 - 22:06 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -