Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentii de astazi intre mai mult stres si pregatirea pt viata

adolescenti stress

45 raspunsuri la acest subiect

#31
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 13:37

Nu înțeleg, de ce au ei au mai mult stres? In esența nu asta trebuie sa facă și ei, sa învețe sa nu ajungă la coada vacii? Ca tu ii trimiți la extracuriculare și-i ii pui sa facă treaba prin casa (vorba vine [:)] ), e fixable, taie extracuriculele, nu-i obligatoriu, dacă asta ii stresează așa rău. Însă aici e vorba de adolescenți, care deja s-au lăsat de extra activități, cit sint mici și le poți face program e simplu. [:)]

 

 

Nu uita, totusi, ca vreo 5 ani de zile am lucrat intr-o universitate si inteleg destul de bine cu ce se confrunta adolestentii, deci nu vorbesc din perspectiva copiiilor mei si experientei mele de mama de copii mici.eu ma uit spre ce se indreapta, cum arata viatza adolescentilor aceia de 17, 18., 19 ani.

 

si nu am adaugat stresul de a munci sa se intretina in facultate, stresul costurilor pe care nici eu nici nici tu nu l-am avut, stresul garirii unei locuinte (camin sau in afara de campus) care si astea costa de ustura oricare dintre ele, si pur si simplu surmenarea adusa de ritmul la care sunt supusi .... toata ziua la cursuri, invatzand, cand nu sunt la cursuri muncesc.

 

si crede-ma ca nu muncesc pe salarii de director, ci de multe ori pe salariul minim pe economie sau un pic mai mult.



#32
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 13:42

Apoi agențiile de recrutare, care te ajuta la găsirea unui job, pai unde erau astea pe vremea noastră? Stai in confortul casei tale și iti trimiți CV-îl la agenții, care apoi vin cu oferte la tine. Da, poți trimite și 100 de CV-URI cind urmărești joburi calificate, plătite bine, dar cite CV-URI puteai "trimite" cind noi eram ca ei? Dacă nu cunoșteai pe x sau y nu aveai absolut nici o șansa ! Da, e mai ușor acum nu numai pentru cei tineri dar și pentru noi, care mai avem încă o groaza de ani de munca in fata noastră.

 

 

cu exceptia jobuluiinceput in studentie, pe care m-a intrebat un cunoscut daca nu vreau sa il fac, am aplicat la joburi DIN ZIAR si am luat jobul la prima aplicatie. 

oi fi fost eu super norocoasa si m-a parasit norocul la batranetze:))))

 

Daniela zicea ca internetul e un lucru bun. of course, nu am spus altceva, spun doar ca in aceeasi masura in care creste vizibilitatea la informatie, creste si competitia pt orice oportunitate.



#33
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 13:59

Nu uita, totusi, ca vreo 5 ani de zile am lucrat intr-o universitate si inteleg destul de bine cu ce se confrunta adolestentii, deci nu vorbesc din perspectiva copiiilor mei si experientei mele de mama de copii mici.eu ma uit spre ce se indreapta, cum arata viatza adolescentilor aceia de 17, 18., 19 ani.

 

si nu am adaugat stresul de a munci sa se intretina in facultate, stresul costurilor pe care nici eu nici nici tu nu l-am avut, stresul garirii unei locuinte (camin sau in afara de campus) care si astea costa de ustura oricare dintre ele, si pur si simplu surmenarea adusa de ritmul la care sunt supusi .... toata ziua la cursuri, invatzand, cand nu sunt la cursuri muncesc.

 

si crede-ma ca nu muncesc pe salarii de director, ci de multe ori pe salariul minim pe economie sau un pic mai mult.

Ok, deci cu ce și de CE sint mai stresați tinerii din ziua de azi? Și pe vremea noastră unii studenți din provincie trebuiau sa muncească  sa se întrețină, așa cum și unii tineri din ziua azi trebuie sa o facă. Însă pentru ei e mai ușor sa-si găsească un job datorită Internetului, agențiilor de recrutare, etc. Noi nu aveam aceste "unelte" mediatice. O fi concurenta mare, dar și joburile și opțiunile sint cu mult mai multe.  Numai opțiunea de a studia sau lucra in străinătate e fantastica! 



#34
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 14:26

Ca să nu mai spunem că până în '90 băieții care nu intrau la facultate din prima mergeau în armată obligatorie de 1 an și 4 luni. După care șansele să intri la o facultate scădeau dramatic, că trebuia să mai stai o perioadă acasă să reiei materia (cine a făcut armata chiar la termen redus - cei care intrau la facultate făceau 9 luni de armată - știu că nu aveai cum să înveți cât timp erai incorporat).



#35
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 14:34

Eu am explicat cum vad eu diferentele, acuma faptul ca nu ne intelegem inseamna pur si simplu ca avem experiente si perspective prea diferite ca sa ajungem pe aceeasi pagina :)

 

ma duc la box, mai trec eu pe aici sa vad la ce concluzii mai ajungeti



#36
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 16:05

O sa munceasca copiii astia pana la 70 de ani.

 

si inca 5 generatii dupa. sau mai multe. depinde cat este imprumutul luat de Romania.



#37
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 16:12

Foarte de acord, cu exceptia "nu putem face comparatii"

 

Putem sa ne uitam la diferitele situatii si sa spunem ca in functie de societate si evolutia ei, stresul e diferit.

Atunci, comparati!

E ca si cum ati compara mere cu pere si paradoxul e ca va mirati ca nu va intelegeti.  [:)]



#38
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 17:44

Legat de școlile profesionale, am găsit multe articole, dau un citat care mie mi se pare elocvent pentru faptul că școlile au fost desființate în parte pentru a se profita de... să-i spun naivitatea părinților de lua cu asalt facultățile, îngroșând buzunarul facultăților particulare și subtiindu-l pe al lor.

Există județe unde nu se ocupă nici măcar un sfert din locurile puse la dis-poziție de inspectorate pentru astfel de învățământ. Cum este cazul Gorjului. Aici, în comuna Albeni, stă nou-nouță și pustie o școală profesională. De opt ani de când a fost terminată autoritățile de aici nu au găsit niciun elev nici în sat, nici prin vecini, dornic să învețe o meserie. Au vrut să deschidă clase pentru două calificări: «brutărie» și «electri­cian auto». Dar când au făcut strigarea în sat, a urmat deza­măgirea. „Eșecul a fost unul major. Am avut doar patru elevi înscriși care și aceștia până la finalul înscrierilor s-au retras, văzând că ceilalți copii din sat se duc la oraș la liceu. Dar părinții, din păcate, nu văd că sunt foarte mulți elevi care termină liceul teoretic și facultatea la oraș și apoi vin și stau acasă. Iar acasă consumă de la părinți pentru că agri­cultura e singura îndeletnicire de bază, și aceasta de subzis­tență”, 

 

 

Societatea românească de după revoluție a făcut greșeli majore, democrația instalată prea rapid și fără de cap a condus la stresul care cade acum in capul adolescentilor.

 

Off-topic, nu mi-e mie draga Androneasca, dar dacă nu erau atâtea solicitări la facultățile particulare ale tuturor celor care în anii 90-2000 nu reușeau să intre la stat, și aceștia rupeau băncile școlilor profesionale, nu ar fi îndrăznit să se atingă de ele.



#39
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 17:46

Îmi mențin ideea că principalii factori de stres devin părinții, care inca nu știu ce limite să fixeze, ce idealuri sa transmita și ce să ceara de la copiii lor.

Meditez la asta....



#40
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 19:29

Eu nu spun ca tinara generație nu e stresată , ma întreb de ce unii cred ca e muuuuult mai stresată decit generația noastră, sau a părinților noștri (de exemplu). INTR-adevăr nu se o compara o generație cu alta, fiecare cu stresurile, suișurile și coborâșurile ei, dar de ce unii cred ca aceasta generație e mai presurizata și stresată decit alte generații? Sau ne e mila de ei, ca sintem părinții lor? Cred ca asta e explicația!  [:)]


Editat de Letitia1, 19 mai 2018 - 19:30 .




Etichetat si cu adolescenti, stress

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -