Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentii de astazi intre mai mult stres si pregatirea pt viata

adolescenti stress

45 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 08:30

Incomparabil mai mult stres .... adica eu nu aveam alt stres decat sa invatz bine sa nu ajung la coada vacii :) si chestia asta m-a motivat atat de bine ca am reusit sa me descurc si peste mari si tari:)

 

copiii mei au stresul de a performa si excela academic, extracuricular, in comunutate, de a jungla intre responsabilitatile aduse de toate ariile mentionate + sa mentina o viatza sociala, sa mai aiba timp de o carte etc.

 

toate astea pe fondul unor asteptari sociale ridicate (la scoala vorbesc), atentia treaza sa nu cada capcana alcoolului, drogurilor intr-o lume unde dependenta incepe in cabinetul doctorului si tot asa.

 

cand mai am timp mai scriu :)

Nu înțeleg, de ce au ei au mai mult stres? In esența nu asta trebuie sa facă și ei, sa învețe sa nu ajungă la coada vacii? Ca tu ii trimiți la extracuriculare și-i ii pui sa facă treaba prin casa (vorba vine [:)] ), e fixable, taie extracuriculele, nu-i obligatoriu, dacă asta ii stresează așa rău. Însă aici e vorba de adolescenți, care deja s-au lăsat de extra activități, cit sint mici și le poți face program e simplu. [:)]



#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 09:31

Apoi agențiile de recrutare, care te ajuta la găsirea unui job, pai unde erau astea pe vremea noastră? Stai in confortul casei tale și iti trimiți CV-îl la agenții, care apoi vin cu oferte la tine. Da, poți trimite și 100 de CV-URI cind urmărești joburi calificate, plătite bine, dar cite CV-URI puteai "trimite" cind noi eram ca ei? Dacă nu cunoșteai pe x sau y nu aveai absolut nici o șansa ! Da, e mai ușor acum nu numai pentru cei tineri dar și pentru noi, care mai avem încă o groaza de ani de munca in fata noastră.



#13
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 09:32

Stresul e mult mai mare pentru copiii/adolescentii de azi comparativ cu "vremea noastra" si mare parte vine din multitudinea de informatii pe care le au parintii azi.

 

Ca sa extrapolez: Scarlett O'Hara era cea mai frumoasa fata din comitat, iar barbatii din comitatul respectiv o adorau pentru ca 1. Nu vedeau prea multe femei in viata lor, neiesind prea des din comitat si 2. Nu vedeau pe internet cele mai frumoase fete din lume.

 

Acum ne raportam copiii la niste standarde contruite intr-un cadru mult mai larg. Si asta incepe din primele luni de viata.

Maica-mea nu s-a stresat in sarcina ca am putea avea vreo diformitate, nu masura cat lapte sugeam, nu avea o data limita clara pentru cand trebuie sa mergem, sa vorbim, greutate, inaltime - asa cum au mamele care vin a mine in cabinet, terorizate ca copiii lor nu fac tot ce trebuie exact cand trebuie.

 

Mai tarziu, la scoala, observ la parinti ca nimeni nu mai e multumit cu un copil "average". Copii cu media 8 sunt sub media clasei. Trebuie zecisti, zice diriginta noastra. Pregatire la mate din clasa a 3-a. Concursuri - ca sa aflam cum se raporteaza la nivel de judet/tara, nu asa la clasa. Trebuie sa mearga a facultate, fara discutie. Trebuie sa aiba succes, altfel de facem de rahat.

 

E adevarat vorbesc de Romania aici. Si in Romania scoala a devenit grea si materia imbacsita. La romana lectiile fetei mele sunt predate intr-un limbaj atat de academic si pompos ca mie, una, mi-e greu sa citesc cursiv lectiile. Am intrebat profesoara de ce, mi s-a explicat ca in felul asta trebuie reprodusa materia la examene.

 

Mai avem si aspectul fizic, mai avem si gadgeturile, hainele, vacantele, masina lu' taticu e mai tare, adica serios la noi la clasa exista un baiat a carui porecla e "saracu".

 

 



#14
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 09:37

Cred ca nu e chiar asa mare Stresul. Noi facem comparatii. Ei nu.

 

apoi e infinit mai usor sa trimiti 1000 cv decat sa astepti in favour . Si nu oricine e pila lu X.

 

ma uiti la fii- miu. Nu Are Nici in trac sa vorbeasca cu oricine pe diverse teme. 

Si Apoi Ei se misca si singuri la 14 ani . Al meu merge 3* 2 ore sapt la footbal, Are Instrument si big band, a avut teatru, etc. etc. . El le Vrea .

de ex Vrea sa faca practica la anu in domeniu educatie. Vrea sa devina Prof .



#15
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 09:47

Maica-mea nu s-a stresat in sarcina ca am putea avea vreo diformitate, nu masura cat lapte sugeam, nu avea o data limita clara pentru cand trebuie sa mergem, sa vorbim, greutate, inaltime - asa cum au mamele care vin a mine in cabinet, terorizate ca copiii lor nu fac tot ce trebuie exact cand trebuie.

 

Mama ta și mamele din generația ei s-au stresat pentru multe alte lucruri. Nu știau dacă au ce pune pe masă săptămâna viitoare pentru că nu se găsea aproape nimic de mâncare, stăteau la cozi, trebuiau să aibă grijă ce vorbeau și cu cine vorbeau, ba chiar se puteau trezi că la serviciu li se face control ginecologic. Da, de bine de rău aveau serviciu, dar asta nu înseamnă că nu aveau alte feluri de stres.



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 09:49

Nu înțeleg, de ce au ei au mai mult stres? In esența nu asta trebuie sa facă și ei, sa învețe sa nu ajungă la coada vacii? Ca tu ii trimiți la extracuriculare și-i ii pui sa facă treaba prin casa (vorba vine [:)] ), e fixable, taie extracuriculele, nu-i obligatoriu, dacă asta ii stresează așa rău. Însă aici e vorba de adolescenți, care deja s-au lăsat de extra activități, cit sint mici și le poți face program e simplu. [:)]

Hi, hi, hi - nu mai exista coada vacii.



#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 09:51

Pai atunci înseamnă că o parte din stresul acest mai mare îl aduc chiar părinții în viața lor. Adică...noi...

Nu mai vrea nimeni să se facă copilul lui mecanic, zugrav, reparator de ceva..... Și atunci încep pregătirile și trasul până la limita cu rezultate academice.

Și oboseala. 

In Romania vorbesc știți cât este de greu sa să găsești pe cineva priceput, harnic și serios să îți repare ceva in casa? Și câți bani ești dispus să platesti? 

Chiar eu mă gândeam intr-o buna zi să îmi fac reconversie profesionala si sa învăț să pun pereți falși când am aflat câți bani câștigă pe zi un astfel de.muncitor :))



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 09:56

Apoi agențiile de recrutare, care te ajuta la găsirea unui job, pai unde erau astea pe vremea noastră? Stai in confortul casei tale și iti trimiți CV-îl la agenții, care apoi vin cu oferte la tine. Da, poți trimite și 100 de CV-URI cind urmărești joburi calificate, plătite bine, dar cite CV-URI puteai "trimite" cind noi eram ca ei? Dacă nu cunoșteai pe x sau y nu aveai absolut nici o șansa ! Da, e mai ușor acum nu numai pentru cei tineri dar și pentru noi, care mai avem încă o groaza de ani de munca in fata noastră.

Pe "vremea noastra" in Romania somajul era 0. Nu era nevoie de agentii de recrutare.

Daca nu aveai loc de munca erai pasibil de puscarie - toata lumea trebuia sa munceasca.

 

Din pacate rata falimentului este foarte mare pentru companiile medii si mici, la fel si reducerille de personal. 

Azi ai loc de munca,  il gasesti mai usor decat ieri, si deodata nu il mai ai, deci stabilitate nu exista.



#19
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 09:57

Citibank mesajele voastre, aveam parca un deja vú: suma viciile ramane constanta. ASA ca Daca scapi de um Stress , apare altu. 

 

Cuvantul stres, l- am auzit prima oara la florin piersic, in 90. aveam 14 ani, si nu intelegeam Ce e stres stres stres , spunea El atunci 



#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 mai 2018 - 10:02

Pai atunci înseamnă că o parte din stresul acest mai mare îl aduc chiar părinții în viața lor. Adică...noi...

Nu mai vrea nimeni să se facă copilul lui mecanic, zugrav, reparator de ceva..... Și atunci încep pregătirile și trasul până la limita cu rezultate academice.

Și oboseala. 

In Romania vorbesc știți cât este de greu sa să găsești pe cineva priceput, harnic și serios să îți repare ceva in casa? Și câți bani ești dispus să platesti? 

Chiar eu mă gândeam intr-o buna zi să îmi fac reconversie profesionala si sa învăț să pun pereți falși când am aflat câți bani câștigă pe zi un astfel de.muncitor :))

Normal ca nu se face nimeni mecanic, zugrav etc. Sunt prost platite. Nu exista licee profesoniale, nu exista un adevarat internship. Nu ii mai gasesti pentru ca pleaca in strainatate unde sunt mai bine platiti.

 

Da castiga destul de bine un muncitor ce pune pereti falsi. Dar daca lucreaza de unul singur azi are oferte maine nu mai are. Poate sta pe tusa si 2 luni.

Daca lucreaza ca angajat al unei firme nu mai castiga atat de bine.





Etichetat si cu adolescenti, stress

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -