Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

11 ani jumate, prima data in tabara/singur

tabara probleme autonomie incaltaminte sport

20 raspunsuri la acest subiect

#1
RUXMAX

RUXMAX

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 12:30

Dragi parinti, sunt o mamica semidisperata: trimit copilul -baiat 11 ani si 7 luni la ora respectiva-in prima sa tabara, la munte in iulie. Nu vreau sa fac reclama, nu voi spune unde si cum doar ca are referinte f bune , este in RO si peisajul e superb ( eu mi-am facut o mare parte din vacantele de adolescenta si studenta acolo). Problema mare e baiatul: este perfect  normal dar: este fff cascat si neatent, nu prea e autonom, nu stie sa-si lege sireturile, mananca doar cateva chestii (nu legume, nu fructe). O sa ziceti ca are parinti denaturati. Poate, nu prea ne am priceput sa-l crestem ( suntem genul de parinti mai in varsta, f ocupati si fara bunici de rezerva) si nici el nu e un aluat maleabil. Imi fac deci griji pt el, de fapt eu mai putin dar taica-su e deja panicat.  Cea mai mare grija este legata de incaltaminte : are un mic defect la picior si nu-l incap pantofii noi, are nevoie de un calapod mai lat si mai inalt. Vara il port in sandale dar la munte ii trebuie cel putin 2 perechi  sport , una impermeabila, stiti cum e. sI ACELEA SA FIE MUSAI CU SCAI NU CU SIRET CA NU STIE SA LE LEGE SI NICI NU VREA SA INCERCE SA POARTE ASA CEVA. 

Nu am nici o rezolvare, pe site-urile de anunturi nu am gasit si chiar sa dau bani pe ceva pe nevazute,care sa nu fie bun de purtat pt el, nu as incerca. La comanda nu se fac nicaieri. 

Il mai trimit in conditiile astea in tabara, daca nu rezolv cu incaltarile?

Un sfat m-ar ajuta foarte mult.Multumesc.



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 12:33

[flo]

Raspund rapid: se va descurca.

Pt bocancii de munte - cauta sireturile alea elastice de sunt la moda acum si ai rezolvat problema (nu ai crede cati baieti au aceasta problema cu sireturile, deci se incadreaza la normalitate  [:)] ).



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 12:55

Rux si al meu tot pe la 11-12 ani a inceput sa invete sa-si innoade sireturile. Incepeti lectiile de pe acum, va invata mult mai repede decit va asteptati. Boncaci cu scai nu sint? Parca am vazut pe aici. Si eu cautam numai incaltari cu scai din acelasi motiv. 

Miniaturi atasate

  • boots.jpg

Editat de Letitia1, 15 mai 2018 - 12:57 .


#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 12:58

Cum sa nu trimiti copilul pentru asa ceva in tabara, mai ales daca el isi doreste?

 

O sa se descurce cu siguranta, ai s avezu tu ca va sti sa-si lege sireturile cind vine acasa.

 

Cu incaltamintea nu stiu sa te sfatuiesc, nu stiu sa-ti dau solutii ca nu cunosc magazinele, dar iti spun sigur ca bine faci sa-i pui incaltainte adecvata pentru munte in bagaj.



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 13:05

toti sunt cascati si ametiti cu parintii mai ales, ca are cine sa ii ajute. când sunt singuri de schimba treaba. ai mei au plecat de pe la 8 ani in tabere. nicio problema majora, nimic de valoare pierdut.

in afara de multe haine curate aduse inapoi nu prea ai de ce te ingrijora. si nici asta nu e de ingrijorat :)

 

mergeti in decathlon, trebuie sa gasiti si incaltari potrivite (sau la ecco, daca aveti buget mare)



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 14:00

trage aer adanc in piept si calmeaza-te. copilul se va descurca foarte bine in tabara. chiar peste toate asteptarile voastre si ale lui.

du-te cu el la dechatlon (daca ai acest magazin in orasul tau) si vei gasi ghetele de drumetie din poza pusa de letitia. e riscant sa le comanzi pe site, pentru ca nu stii daca ii intra piciorul si se simte confortabil cu ele.

tine cont insa ca la copii, in dechatlon, marimile sunt pana la 35, maxim 36. la 11,5 ani presupun ca baiatul tau poarta deja la picior marime "de adult".

asadar, ce marime poarta baiatul tau la incaltaminte ?

 

daca nu gasesti, poti lua in calcul incaltaminte (ghete) facuta pe comanda, la centrele ortopedica.

 

si copila mea a fost in tabara la munte in ultimii 2-3 ani, ghetele au fost necesare doar pentru drumetie, in restul timpului s-a incaltat cu pantofii sport, a avut doua perechi, unii din piele pentru timp ploios, unii din panza (converse).

chiar asa, poate ii gasesti incaltaminte gen converse tip gheata, din piele, unele modele au sireturile doar de decor, inchiderea se face in lateral, cu fermoar. sau, daca au sireturi, inlocuiesti sireturile clasice cu cele din silicon.

uite un exemplu model de ghete de drumetie, cu fermoar, impermeabile, dar depinde unde si daca gasesti pe marimea dorita. majoritatea magazinelor fizice au lichidat stocul de incaltaminte de iarna.

http://www.mountaino...o-gore-tex.html

 

participarea la drumetie nu este obligatorie, copilul poate sa ramana in hotel/pensiune, nici fetita mea nu a mai vrut sa participe la drumetie anul trecut, era acelasi traseu ca in anul precedent, si atunci a facut febra musculara, de a stat o zi in camera.



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 14:05

 

tine cont insa ca la copii, in dechatlon, marimile sunt pana la 35, maxim 36. la 11,5 ani presupun ca baiatul tau poarta deja la picior marime "de adult".

 

 

nu, la copii la decathlon sunt marimi pana la 39 la baieti



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 14:07

a, da ? posibil. eu avand fata, am fost nevoita sa-i cumpar "de la femei", pentru fetite modelele se opresc la marimea 35-36.

si culmea, la pantofii de drumetie cumparati special pentru tabara, pana la marimea 33-34 (cred) inchiderea era cu scai, la marimi mai mari - cu sireturi. ca si fii-mea dorea cu scai, ii este mai usor sa se incalte/descalte, nu ca n-ar sti sa se inchida la sireturi.

 

ruxmax, exista jocuri educative pentru a deprinde copilul cu legarea sireturilor. esti chiar atat de sigura ca nu poate/vrea invata ?

 

http://www.cutiajuca...-legat-sireturi


Editat de CorinaDani, 15 mai 2018 - 14:14 .


#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 14:12

Sunt atitea modele unisex , incit e inutil sa te uiti doar la copii, diar la femei, sau doar la barbati, in functie de sexul copilului.



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 14:33

eu pot sa ma uit, e gratis :-), dar daca a mea copila dorea musai un anumit model sau combinatie de culori, sau pentru ca si cea mai buna prietena a ei isi cumparase acel model...





Etichetat si cu tabara, probleme, autonomie, incaltaminte sport

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -