Sari la conținut

Sari la conținut


Capușă în capul fetiței


57 raspunsuri la acest subiect

#11
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 07 mai 2018 - 14:13

Traiesc in epicentrul capuselor (In Connecticut...relativ aproape de Lyme, de unde i se trage numele bolii). Din cauza ca avem o gramada de caprioare/cerbi in zona este abundenta de capuse. La mine le aduc in casa caiinii (ies afara in curte, se joaca in iarba, boschesti si sint vehicolul perfect de adus in casa).

 

Nu trebuie neaparat panica daca va musca o capusa, insa trebuie luate anumite precautiuni. Important este capusa sa iasa intrega din piele (sa nu ramina gura capusii infita in piele). Nu toate capusele sint purtatoare de bacterie. Trebuie urmarit daca se produce acel inel specific bolii...mai greu daca este in cap ca nu prea vezi.

Daca astepti sa aiba simptome, deja este mult prea tarziu. Daca a fost scoasa capusa in 24 de ore de la muscatura, sansele sa fi transmis boala (in eventualitatea in care capusa era purtatoare de bacterie) scad foarte mult.

 

Aici, unii medici recomanda tratamentul antibiotic imediat cum s-a produs acel inel pe piele (cateva zile). Multi chiar insista in administratea antibioticului in 72 de ore de la expunere (preventiv). Atentie, antibioticele se dau pe termen lung si in dozaj corect: 21 de zile...nu merge o saptamina sau 10 zile.

 

Este o boala care este mai usor prevenita prin administrarea de antibitoc imediat decit sa astepti sa faci simptome...este extrem de greu de diagnosticat si foarte greu de recuperat total. 

 

 Nu ma indoiesc ca exista foarte putin educatie in aceasta privire la personalul medical in Romania.



#12
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 07 mai 2018 - 17:03

Nu ia nimeni in gluma. Insa s-a spus corect din punctul meu de vedere sa vada DACA are simptome si DOAR in acel caz medicii de la infectioase vor sti ce au de facut iar asta se vede dupa minim 3 saptamani DACA este ceva de vazut.

 

marius in primul rind aceasta mamica, a facut exact ce trebuia sa faca o mama si din spusele ei a fost tratata in gluma ca a venit pt a capushitza, I-a scos-o cu mina, si a lasat-o sa plece fara nici o informatie....ba i-a spus ca pe viitor sa nu-I mai deranjeze cu asa ceva.

 

nu toti suntem medici sa stim ce simptome sa urmarim, cand si daca sa cerem antibiotic...si ce sa facem in cazurile astea.

 

nu e vorba de panica, dar preventie, informare...si acordarea ajutorului neccesar.

 

e usor sa dam sfaturi pe forum, sau sa vedem boala doar in carti..si alta e sa traiesti acest cosmar.



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 mai 2018 - 18:11

Si acolo primea aceleasi informatii. Hai sa nu ne tot sucim. Mi-am exprimat exact opinia. 

Daca va fi cazul, cel mai probabil va primi tratament antibiotic.
Cel mai probabil nu va fi nimic.



#14
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 07 mai 2018 - 22:44

Acum cativa ani cand a aparut isteria cu capusele am dat si eu antibiotic membrilor familiei imediat.

 

Apoi insa m-am obisnuit ca dupa fiecare iesire in natura/padure in perioada aprilie - iulie sa ne controlam seara si sa scot eventualele capuse iar in caz ca au fost, ne urmarim timp de o luna. Pana acum nu a aparut nimanui din familia mea inelul respectiv. Daca ar fi aparut mergeam imediat la infectioase.

 

Eu reusesc sa le scot cu unghiile sau cu o penseta obisnuita.



#15
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 09:48

 Insa s-a spus corect din punctul meu de vedere sa vada DACA are simptome si DOAR in acel caz medicii de la infectioase vor sti ce au de facut iar asta se vede dupa minim 3 saptamani DACA este ceva de vazut.

Pai informatia asta a primit-o pe forum, nu de la spital. Tind sa cred in acest caz ca asistentele de acolo nu prea sunt informate.

Si noi stam in zona rosie, e plin de capuse in padure, in parcuri,gradina, etc. Exista si vaccin, urmat de doua rapeluri, dar trebuie facut din timp.

Ca preventie se poate face : purtarea de ciorapi, nu sandale si pe cat posibil,pantaloni lungi, verificarea copilului dupa plimbare, ulei de cocos sau curcuma dat putin dupa ureche si pe picioare. Aici in farmacii sunt spay uri speciale ( ca pt tantari) dar cred ca iese scump, trebuie sa te dai de fiecare data.



#16
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 10:01

Vaccinul e împotriva TBE nu a boreliozei. 



#17
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 10:12

Virusul este impotriva meningitei, nu stiu ce e tbe, sorry

 

un articol interesant, capisa trebuie scoasa prin rotire, se evita stoarcerea abdomenului

 

http://www.csid.ro/h...capusa-9601816/



#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 10:23

Nu are nici o legatura vreo vaccinare cu borelioza

 

Pai informatia asta a primit-o pe forum, nu de la spital. Tind sa cred in acest caz ca asistentele de acolo nu prea sunt informate.

Si noi stam in zona rosie, e plin de capuse in padure, in parcuri,gradina, etc. Exista si vaccin, urmat de doua rapeluri, dar trebuie facut din timp.

Ca preventie se poate face : purtarea de ciorapi, nu sandale si pe cat posibil,pantaloni lungi, verificarea copilului dupa plimbare, ulei de cocos sau curcuma dat putin dupa ureche si pe picioare. Aici in farmacii sunt spay uri speciale ( ca pt tantari) dar cred ca iese scump, trebuie sa te dai de fiecare data.

Nu are nici o legatura vreo vaccinare cu capusele si/sau boreliosa.



#19
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 10:33

Virusul este impotriva meningitei, nu stiu ce e tbe, sorry un articol interesant, capisa trebuie scoasa prin rotire, se evita stoarcerea abdomenului http://www.csid.ro/h...capusa-9601816/

 

E encefalita, nu meningita. TBE= Tick-borne encephalitis. 

 

Aici se vorbea de borelioza, de asta am intervenit. Sa nu se creadă ca exista vaccin împotriva boreliozei. Pt ca nu exista. 



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 10:34

Acum cativa ani cand a aparut isteria cu capusele am dat si eu antibiotic membrilor familiei imediat.

 

Apoi insa m-am obisnuit ca dupa fiecare iesire in natura/padure in perioada aprilie - iulie sa ne controlam seara si sa scot eventualele capuse iar in caz ca au fost, ne urmarim timp de o luna. Pana acum nu a aparut nimanui din familia mea inelul respectiv. Daca ar fi aparut mergeam imediat la infectioase.

 

Eu reusesc sa le scot cu unghiile sau cu o penseta obisnuita.

 

din pacate, se intampla uneori ca acel cerc sa nu apara, dar persoana sa fie infectata.

simptomele pot sa apara si la 10-15 ani de la muscatura initiala, cat timp sistemul imunitar al persoanei este sanatos si poate tine infectia sub control. apoi te poti trezi cu simptome de scleroza multipla, poliartrita, samd, pe care medicii au tendinta sa le puna pe seama varstei. iar tratamentele nu fac altceva decat sa inrautateasca simptomele, de ajung unii oameni sa li se spuna ca totul este in imaginatia lor, ca analizele sunt bune, ca totul e pe fond psihic.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -