Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Ianuarie 2019

sarcina gravida ianuarie 2019

108 raspunsuri la acest subiect

#71
Lisuu

Lisuu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 17:39

Multumesc.Nici eu nu am avut nici un semn ,dar intr-o dimineața la ora 4 am dat sa merg la baie și am început sa elimin din apa treptat nu deodată au trecut peste 24 de h de când eliminam încă apa la 1 cm dilatație doar aveam contracții la 2 minute după 14 ore de travaliu eram dilatata doar 3 cm și nu mai avansam deloc...clar ca după atâtea ore a apărut riscul de infectie și sa luat hotărârea de cezariana deja ii era greu și la bebe sa mai suporte contracțiile ce le aveam..Doamne ajuta sa aveți nașteri ușoare șa nu se ajungă la complicații . [flo2]



#72
andreea0508

andreea0508

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 19:37

Voi ați avut dureri de spate înainte de contracții, înainte de travaliu? Am de 2 zile niște dureri groaznice de spate și parca se înrăutățesc din ce in ce mai tare.



#73
Lisuu

Lisuu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 19:53

[fal] Da au fost de dinainte iar in timpul travaliului sau declanșat și mai tare..



#74
vasilem89

vasilem89
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 18 ianuarie 2019 - 15:09

Buna fetelor .. Sa va povestesc ce am pățit .. ieri pe la amiaz am avut ceva dureri si contractii,dar neregulate ... destul de dureroase . La 19 eram la spital ... Ma văzut o moașa pe masa dupaceea dr la ecograf.. nu au vrut să mă lase acasa având în vedere că,  cu fata am nascut fara dureri Si foarte repede . Pe la ora 21 sau oprit durerile si contractiile . Am rămas i tentată peste noapte ...Nu m-am dilatat deloc si nu am mai avut contractii in schimb după tuseu acela facut de moașa a început să îmi curgă un lichid maro , nu este dopul gelatinos deoarece acela l-am eliminat deja . De dimineata ma pus si dr pe masa si a zis ca nu am dilatatie si probabil sa discutat colul in urma controlului . Am venit acasa si asteptam dureri sau ruperea apei . În 25 ianuarie as avea 40 s .. A zis dr ca daca nu nasc până atunci in 24 sa fiu la spital .  Intrebarea si nedumerirea mea este următoarea:de ce aceea scurgere nu sa oprit nico acum .. ba chiar curge un pic mai mult si e mai apasă un pic .  Deci nu pot sta fara tampon deoarece ma patez tare .. este ok sa curgă atât de mult începând cu aseară si nici acum sa nu se oprească? A mai pățit careva asa ceva după tuseu? 



#75
andreea0508

andreea0508

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 18 ianuarie 2019 - 15:28

Buna. Eu zic sa te întorci înapoi la doctor sau sa iei măcar legatura cu el telefonic. Bebe mișcă ca in mod obișnuit?



#76
vasilem89

vasilem89
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 18 ianuarie 2019 - 15:35

Misca mai tare ca pana acum Dar asta e de cateva zile cu mișcările .. simt cum se împinge tare cu capul. Sora mea este asistenta si mi-a zis ca e posibil sa înceapă să se rupă Si apa .. asa mia zis si moașa de dimineata. Mai asteptam sa vedem daca apar dureri sau daca va mai curge tot asa . Acum am.fost iarăși la baie si parca e mai mult ca apa.dar tot un fel de maroniu. Sincer aici nu este decât spital de stat si imi e cam teama sa ma duc sa nu imi zică că e normal de la tuseu sa curgă .. asa cum mi-sa spus si aseară si de dimimeata. Spatele ma doare încontinuu ca la ciclu dar durere surdă ,  contractii nu sunt încă.  Mai astept un pic sa vedem ce se intampla ..



#77
andreea0508

andreea0508

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 18 ianuarie 2019 - 15:43

E nașpa ca nu îți poți da seama bine fiind și scurgerile acelea maronii... nu știu ce sa zic dar cred ca dacă era ceva de rău nu te lăsau sa mergi acasa. 



#78
andreea0508

andreea0508

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 18 ianuarie 2019 - 15:50

Voiam sa va întreb dacă voi va ți luat pompa de san și dacă e utila sa o am de când o sa ma internez?!!



#79
Lisuu

Lisuu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 18 ianuarie 2019 - 17:28

La mine scurgerile acelea maronii au fost de când am început sa elimin apa după orele de travaliu parcurse iar după aceea cezariana eliminarea a continuat dar am înțeles ca e normal și o sa mai am parte de ele o perioada de timp :) ..pompa de sân eu mi-am luat abea ieri din cauza ca am avut parte de furia laptelui iar sânii mei stăteau sa explodeze chiar dacă bebe mănâncă destul de mult in primele zile nu ai ce face cu pompa durează pana ții se formează laptele calumea și vei avea doar colostru pe parcurs îți vei da seama dacă ai nevoie de pompa sau nu.



#80
andreea0508

andreea0508

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 18 ianuarie 2019 - 19:31

Mersi de sfat 





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2019

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -