Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Ianuarie 2019

sarcina gravida ianuarie 2019

108 raspunsuri la acest subiect

#41
andreea0508

andreea0508

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 10:04

Buna mămici! A mai avut cineva probleme cu fierul? Eu pana acum, la 33 săptămâni mi au ieșit analizele bune iar acum mi a ieșit o lipsa cam mare de fier și mi a dat doamna doctor niște suplimente.



#42
andreea0508

andreea0508

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 10:07

Ați ales numele bebelușului? Sunteți pregătite?


#43
NicoletaRahela

NicoletaRahela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 23:33

Sa iei neaparat suplimentul dat de medic. Te va ajuta mult. Din moment ce bebe creste se hraneste din surplusul tau de vitamine. Si eu la inceputul sarcinii am avut fierul la maxim .. apoi a tot scazut si acum stau bine cu el dar volorile sunt mai mici fata de inceput. Eu imi iau tot timpul din mancare si corpul asimileaza bine. Nu am luat suplimente numai pana acum 2 s (elevit) la recomandarea mediculuo. A spus ca nu era nevoie si acum nu ar strica preventiv. Am mare incredere in el . La nume ne-am gandit primel zile cand am aflat  de sarcina. Aveam variante si la fetita si la baiat.  Acum asteptam venirea ei. Poate ne face o vizita de craciun sau daca nu de anul nou. Sarcina si nastere usoara


#44
Lisuu

Lisuu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 22 decembrie 2018 - 00:49

Buna seara,Andreea si Eu am avut probleme cu fierul si iau supliment de cand aveam vreo 5 luni de sarcina ,am avut si probleme cu anemia si asa am putut sa controlez cat de cat starile.Mi sa prescris tardyferon care il iau si in ziua de astazi si am inteles ca e posibil sa continui un timp si dupa sarcina.La nume ne-am gandit si ne-am hotarat abea in trimestrul 3 “Matteo Luca” .E asteptat cu nerabdare si cu multa multa dragoste.Sarbatori fericite va doresc !



#45
andreea0508

andreea0508

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 22 decembrie 2018 - 07:26

Iau și elevit și lactiferon plus 2 pe zi, la recomandarea medicului. Poate vine bebe mai devreme


#46
vasilem89

vasilem89
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 27 decembrie 2018 - 20:21

Buna mămici:) 

Ce faceti ? Cum va simțiți  ? 

Avem si noi DPN 25.01.2019 , dar presimt că va veni mai repede :p . 

Cum stati cu burtica ? Mie mi-sa lasat jos de tot si parca nu mai creste :) acum doua sapt la eco era in parametrii ... totusi e lăsată tare . 

Dureri aveti ? Eu da , am contractii mai dese , unele si dureroase si o durere pelviana ce nu ma prea lasa noaptea sa dorm .. respirăm tot mai greu si ne mișcăm tot mai greu . Astept cu nerăbdare momentul venirii pe lume a lui Alexandru . Voi ce simptome aveti acum in ultima luna ? 

 

 



#47
Lisuu

Lisuu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 27 decembrie 2018 - 21:18

Buna seara,noi mai avem putin din tot drumul acesta parcurs avem dpn saptamana viitoare pe 6.01 daca e cumintel si vrea sa mai stea inca cateva zile,la fel burta e lasata ,picioarele mele Sunt umflate maxim abea imi vad gleznele daca stau mai mult decat Ar fi trebuit in picioare..Micutul Matteo e activ tare misca zi -noapte si Ma bucur inca putin de momentele cu el in burtica la noi in momentul in care apar contractile fiind atat de aproape de termen Ma cam panichez dar astept cu nerabdare momentul de a-mi tine baiatul in brate.Ma misc si eu ca un pinguin,Ma simt grea ,la fel respiratia e greoaie si pe langa asta au mai aparut si insomniile..mai e Putin dar stiu ca merita tot disconfortul acesta din momentul de fata.Nastere usoara pt toate!



#48
andreea0508

andreea0508

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 28 decembrie 2018 - 17:40

Buna! Eu am fost astazi la doctor avem in jur de 2500-2600 și la fel cred ca va veni mai repede, burta mi s a lăsat și mie, dar nu am dureri. Uneori simt ca se împinge foarte tare in jos. Am avut câteva zile in care M au durut cam tare oasele bazinului, cel puțin când urcam scările... iar bebe Ariana este foarte activa. 



#49
vasilem89

vasilem89
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 28 decembrie 2018 - 20:58

Nastere usoara mămici:) emoțiile sunt tot mai mari . Eu tocmai am fost anunțat de dr ca maine e in localitate si pot merge la control


#50
NicoletaRahela

NicoletaRahela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 28 decembrie 2018 - 22:15

Hei. Ma bucur ca sunteti bine! Ariana ne-am gandit sa punem si noi, dar ne-am razgandit. Dupa ce au folosit mai multe cunostinte de ale noastre  numele acesta. Eu azi am 38 si 6 zile dupa ultimul eco. Burta mi-e inca sus. Bebe e mega activa. De vreo 4 seri am tot avut impresia ca voi naste imediat! Niste contractii puternice si dureri si parca o simteam cum se misca enorm de jos. Dar au trecut nu au durat mai mult de o ora sau jumate de ora .. depinde.. nastere usoara





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2019

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -