Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

il mut, nu-l mut?


38 raspunsuri la acest subiect

#1
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 09:11

dupa multe tatonari, Alex a acceptat, in sfarsit, ideea mutarii la o alta scoala. dar sunt eu in dilema acum. scoala actuala e foarte aproape de casa, ajung pe jos, in cateva minute. scoala noua e la o statie de autobuz distanta, autobuze foarte aglomerate dimineata. cu invatatoarea actuala, in ciuda "bubelor" ei, nu am avut conflicte personale pana acum. despre invatatoarea noua nu am nici o referinta, am cunoscut-o, dar nu stiu daca are "bube" sau n-are. si, de ce mi-e cel mai frica, sanatatea mea, daca ma simt rau, ca mi s-a intamplat de destule ori, n-are cine-mi duce baiatul la scoala noua. la scoala actuala l-am mai dus, uneori, si de la 9, cand nu reuseam sa ma adun.

 

sa-l mut, totusi, in ideea ca oi vedea ce-o fi? sa aiba un an de acomodare, a IV-a? sa-l mai las 1 an, ca si asa am inteles ca mai multi colegi vor pleca spre alte scoli, nu vor ramane in cartier dintr-a V-a? am vorbit la scoala noua de transfer, acum nu mai stiu ce sa fac.



#2
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.807 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 09:35

Depinde cat de mari sunt nemultumirile cu actuala invatatoare. De ce te gandesti la transfer ? In plus, poti sa pici din lac in put, cum se zice, daca ai ghinion.



#3
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 09:40

Pepco intradevar si eu zic ca depinde care este motivul pentru care vrei sa il muti. Daca nu este foarte grav ce sens are sa o faci acum, cand oricum in clasa a 5-a toti copiii se reorienteaza catre alte scoli si poti vedea atunci ce si cum...



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 10:04

dar de ce nu il muti intr-o clasa paralela ? nu mai exista si alte clase de a 3-a in scoala in care este acum alex ?

 

eu am lasat-o pe copila mea sa plece singura dimineata cu autobuzul, la scoala, incepand din clasa a 4-a.

eu doar o conduc pana in statie si astept pana pleaca autobuzul in care se urca. copila mea are de mers nu una, ci 4 statii, se descurca perfect, ba chiar a fost foarte incantata de noua responsabilitate.

spui ca autobuzele sunt foarte aglomerate dimineata, atunci incearca sa ajungeti in statie cu 10-15 minute mai devreme, poate e mai liber in autobuze in acel interval orar.

asa procedam noi, ne-am prins de faptul ca intr-un anumit interval orar pe traseul respectiv intra autobuze care pana la ora 7 erau curse speciale, duceau angajatii unor firme din parcul industrial din afara orasului. dupa ora 7, aceste autobuze intra pe traseu schimbandu-si numarul afisat si au zero calatori, vin goale in statia de unde se urca fetita mea.

copila mea chiar insista sa ajunga mai devreme la scoala, pentru ca vrea sa aiba timp sa-si stearga masuta, s-o schimbe cu alta mai buna sau mai inalta daca cei care invata dupa-masa se apuca sa le mute dintr-o parte in alta, sa mai vorbeasca cu colegii care vin tot asa de devreme, adusi de parintii care pleaca la munca.

 

si pana la urma, daca e sa se intample vreodata sa-ti fie rau, poti trimite copilul la scoala cu taxiul, ii dai un telefon mobil simplu cu cartela sa te sune/sa-ti dea sms cand ajunge, sunt o gramada de parinti care asa procedeaza, deoarece la ora la care copilul intra la scoala, ei sunt de ceva timp la locul de munca si nu are cine altcineva sa-l duca. fie cunosc vreun taximetrist de incredere si il suna pe mobilul personal, fie discuta la firma de taxiuri/dispecerat si fac un fel de abonament/conventie, pentru a le fi dus copilul la scoala, in siguranta, de catre un taximetrist de incredere si serios.

cat este tariful pe km la voi in oras - la taxiuri ma refer ? daca este in jur de 2 - 3 lei / km, nu cred ca te costa mai mult taxiul decat un bilet de autobuz.

 

acum, legat de aspectul cu invatatoarea actuala. stiu ca ai povestit despre modul in care preda si pretentiile pe care le are in privinta volumului de teme pentru acasa, ca nu explica sau ca nu lucreaza decat cu cei mai buni elevi din clasa, restul sa se descurce cum or putea.

daca vrei sa-ti dai copilul la un liceu/colegiu incepand din clasa a 5-a, da, as spune ca ar fi bine sa-l muti pe alex la o alta clasa sau scoala, alternativa fiind sa nu-l mai muti pentru un an, dar sa te apuci sa dai bani pe meditatii, daca la intrarea in clasa a 5-a se va da examen la matematica si/sau o limba straina.

in plus, ar trebui sa obtii cat mai rapid un feed-back despre noua invatatoare si colectivul clasei, pentru ca nu poti risca sa dai din lac in put. incearca sa discuti cu cativa parinti care au copiii in clasa acestei invatatoare sau cu cineva de la secretariatul scolii, doamnele de acolo stiu cam tot ce misca in scoala.



#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.447 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 10:29

In clasa a 4-a nu l-as muta. Asta in caz ca nu vorbim de abuzuri. 

Apoi mai ai un an sa decizi incotro mergeti pe a 5-a.



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 10:43

Daca mai poate rezista un an, eu nu l-as muta. Acomodarea cu noua clasa si noii colegi va fi mai grea decit va inchipuiti. Macar in clasa a 5 a sint mai multi copii noi. Pe al meu l-am mutat in clasa a patra, el a fost chiar incintat de schimbare, insa realitatea a fost alta. A suferit dupa prietenii si scoala veche asa de tare, incit dupa 2 trimestre vorbisem sa-l mult inapoi. Din trimestrul 3 insa si-a facut vreo 2 prieteni si s-a inbunatatit traba. Si acum e prieten cu acei baieti. Insa a fost extrem de greu si al meu era foarte sociabil de mic, nici nu m-am gindit ca poate sa fie atit de greu.



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 14:07

motivul principal este excesul de matematica. a ajuns sa aiba carente la materiile mai putin importante din cauza transformarii orelor in ore de matematica. mi-e groaza de ce va fi in clasa a IV-a, din cauza evaluarii nationale. desi, discutand cu alte mame, care au copiii in diverse alte scoli, mi se tot spune ca asta e o problema generala si ca se intampla si in curtea lor.

 

scoala de transfer are si liceu si acolo l-as lasa 5-8.


Editat de Pepco, 25 aprilie 2018 - 14:08 .


#8
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 14:11

CorinaDani, pe Alex nu il las singur in autobuz, deocamdata, nu am incredere.


Editat de Pepco, 25 aprilie 2018 - 14:11 .


#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 14:16

pepco, la noua scoala, care are si liceu, nu se da examen de intrare in clasa a 5-a ?



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 14:26

pai n-am zis sa-l lasi singur din prima zi. si eu am mers cu fetita mea, cu autobuzul sau taxiul, cand era in clasele mai mici. pierdeam timp aiurea, trebuia sa ma intorc acasa si sa ma pregatesc pentru mers la serviciu, mereu intarziam la birou. plus bani cheltuiti pe abonament sau taxi.

poti merge o perioada cu alex, cu autobuzul, apoi il lasi sa mearga singur. la anul va avea 10-11 ani (probabil), este destul de mare incat sa se poata descurca sa calatoreasca doar o statie. ce i se poate intampla ? dimineata nu prea sunt figuri dubioase in transportul in comun, e prea devreme sa-si faca aparitia, majoritatea calatorilor sunt elevi si oameni care se duc la locul de munca.

 

alt aspect : te-ai interesat cum este programul in clasele 5-8 la noua scoala ? elevii invata dimineata sau dupa-masa ? conteaza enorm, ideal ar fi sa invete dimineata.




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -