Sari la conținut

Sari la conținut


Sarcina Aproape 6 saptamani Dar posibil oprita din evolutie


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Dana2887

Dana2887
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 20:51

Buna fetelor am nevoie de ajutorul vostru. Sambata pe 21 am fost la control sa vad cum evolueaza sarcina prima ecografie pana acum si am primit un rezultat la care nu ma asteptam in conditiile in care credeam ca sunt ok, doctora nu a putut vedea embrionul mentionez ca Eram in 5 sapt si 4 zile sambata, si mi-a recomandat sa fac dozare Beta HCG sa vedem daca e ok. Bun sambata am facut prima dozare si resultatul a fost 24.937 si pe 23 am facut iar a doua dozare si rezultatul a venit azi si este 27.765. Am citit pe Internet ca ar fi trebuit sa se dubleze . Sunt foarte speriata si nu stiu ce sa fac si ce sa mai cred . Am nevoie de ajutorul vostru , orice mic amanunt fie positiv fie negative .



#2
Dana2887

Dana2887
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 04:35

Acu deja simt ca si urmatoarele simptome au disparut : aveam greturi ba dimineata ba seara , dureri de sani- de alarteri parca au inceput sa se diminueze si ieri deja pot sp ca nu am mai avut greturi deloc chiar si acum , si in plus sanii s-au inmuiat Si deja simt ca am pierdut batalia, de dormit nici atat nu mai pot :( , refuz sa imi accept simptomele crezand ca poate se intampla un miracol !



#3
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 09:39

faptul ca BHCGul nu s-a dublat la 48 de ore nu e un semn tocmai bun...din pacate cred ca trebuie sa te pregatesti si pentru o varianta proasta. lipsa simptomelor nu e un indiciu, insa bhcgul da... ( in trecut am avut vreo ...6 sarcini oprite in evolutie...nu a rezistat niciuna din cele la care bhcgul nu s-a dublat)



#4
Dana2887

Dana2887
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 09:53

Multumesc irbo, Multumesc mult pt raspunsul tau , sper sa imi revin azi ca ma asteapta 2 zile destul de presante si nu am ce face. Viata merge inainte si treb sa fiu tare . Multumesc pt timpul alocat sa imi scrii. Zi frumoasa sa ai si numai bine!



#5
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.622 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 10:33

La valorile astea ale BHCG-ului, cand sarcina se vede la ecograf, el nu lai este relevant.

Eu o finutza de 5 ani, fara Bhcg dublat la 48 de ore deloc, niciodata :).

In plus, faptul ca a crescut, inseamna ca sarcina e in evolutie.

 

Daca ecograful nu era performant, sau doc nu f buna, la o sarcina asa de mica e posibil sa nu fi vazut mare lucru.

 

Eu zic sa nu te stresezi, sa mai astepti cateva zile si sa mergi iar la eco, dar la alt doctor.

O sa fie bine, ai sa vezi!



#6
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 10:39

mcoca...la eco se vede de la bhcg 1000...deci la bhcgul asta ar fi trebuit deja sa aiba activitate cardiaca. cam pana la 7 saptamani inca este relevant bhcgul din pacate pentru ca aceasta este perioada in care inca se dubleaza...


Editat de irbo, 25 aprilie 2018 - 10:43 .


#7
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.622 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 10:46

Irbo, valorea ei este pt 6 saptamani. Cu un ecograf prost nu vede nimic. 

 

Uite aici un tabel : intre 6 saptamani si 7 nu se mai dubleaza la 2 zile, ci abia la sapatamana ...

 

31301636_10155285408370927_4909769027343


Editat de mcoca, 25 aprilie 2018 - 10:47 .


#8
Dana2887

Dana2887
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 11:41

Fetelor va Multumesc pt ambele raspunsuri, pot sa spun ca ma obisnuisem cu ideea Dar acum parca mi-a tresarit inima si inca mai sper la o minune . Multumesc mcoca pt incurajare si pt timpul tau alocat sa imi raspunzi . Am sa ma astept atata timp cat nu sangerez si nu am dureri, am sa iau in continuare vitaminele si utrogestanul si am sa mai refac BHCG peste 7 zile sa vad daca se schimba ceva , asta jn conditiile in care intre timp nu se intampla ceva. Inca mai cred intr-o Minune Si sper sa am parte. Va Multumesc si va Tin la curent cu situatia . Multa sanatate fetelor si la toti copilasii! Doamne ajuta !



#9
Dana2887

Dana2887
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 26 aprilie 2018 - 12:59

Fetelor azi am fost la ecograf siiiii: l-am vazut pe “embrionica” in sfarsit si mi-a aratat ca ii batea si inimioara :) pot sa spun ca dupa atatea zile de stresss  pot respira linistita . Ma simt atat de usurata si linistita macar stiu ca nu am pierdut lupta. Sper sa nu imi faca vreo surpriza si totul sa decurga normal. Va Multumesc pt incurajari si va doresc numai bine. 



#10
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.622 mesaje

Postat 26 aprilie 2018 - 18:11

Super Dana! Sarcina usoara si fara stres!




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -