Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nume, prenume, prenume, nume si tot asa...


258 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 15:53

Aici iti poti schimba prenumele daca nu-ti place.

 

Iar la scoala copiii sunt strigati doar cu prenumele.

 

Si cine are 2 prenume, poate alege in corespondenta cu autoritatile doar unul din ele. 

Si la noi.

Si l-a schimbat un coleg al fii-mii imediat ce a implinit 18 ani. Si prenumele si numele.

Si-a dat bacalaureatul cu noul nume.



#22
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 15:54

Aici iti poti schimba prenumele daca nu-ti place.

 

Iar la scoala copiii sunt strigati doar cu prenumele.

 

Si cine are 2 prenume, poate alege in corespondenta cu autoritatile doar unul din ele. 

Da, dar nu despre asta e subiectul ci despre criteriile de alegere a numelui.



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 16:08

Depinde in ce tara locuiesti, daca stai in Franta sau intr o tara francofona te gandesti si la aspectul acesta, nu e o falsa problema. La scoala, la interviuri, la autoritati , tot timpul iti folosesti numele.

Adaptarea , mi se pare mai complicat, decat a alege un nume frumos si care iti convine de la bun inceput. 

Si in Romania la fel. Folosim numele peste tot. Si nimeni nu se gandeste ca le da batai de cap autoritatilor, bietilor angajatori cand pun copiilor nume straine.



#24
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 16:10

Daca fata mea s-ar fi nascut in tara in care locuim acum as fi ales alt nume pentru ea. Prietenii si profesorii ii pronunta numele corect, dar pentru cei cu care se intalneste prima data trebuie sa il repete de cel putin doua ori.

Pentru ea este deranjant si  doreste sa il schimbe. Are un nume pe care eu i l-am ales cu multi ani inainte ca ea sa se nasca, dar se pare ca nu am facut o alegere fericita.



#25
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 16:12

Sa se potriveasca prenumele cu numele de familie? Sa zicem, dar pentru fete nu e cazul.

 

Viviana, acel ”trebuie” (recunosc, ar fi fost mai corect ”ar fi bine”) a fost o reacție la ce ai zis tu în primul post, vezi mai sus, că pentru fete nu e cazul ca prenumele să se potrivească cu numele de familie.

 

Ba e cazul, sunt atâtea situații în care îți faci un nume până te măriți și nu vrei să-l schimbi. Sau divorțezi și revii la numele de fată. De ce să nu sune potrivit?



#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 16:27

Cel mai simpatic cand vine mama (soacra dupa caz) si alege prenumele copilului (dupa sot, bunic, sfantul X)  [:)]



#27
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 16:28

Cazul cu Iancu de care ți-am zis l-am citit chiar aici pe forum, copilul se năștea la Montreal, deci nu se punea problema de o ipotetică adaptare, ei chiar trăiau acolo (deci zici că numele mic al copilului ar fi trebuit adaptat?). Mă rog, mama a ales alt nume până la urmă.

Eu nu zic nimic. Parintii sunt cei care fac cum cred.

 

 

Eu discut, am ales discutia din punct de vedere al romanilor traitori in Romania si al problemelor pe care si le fac, ni le facem si pe care le inteleg doar pana la un punct, dupa mi se par false.

 

Nu am dorit sa discut despre romanul care naste copilul intr-o tara straina. 

Dar, indiferent ce nume ar alege si cum ar suna in romaneste o sa intreb mereu cum se pronunta si din respect pentru persoana-copilul respectiv am sa ma straduiesc sa-l pronunt corect. Exact cum fac si strainii cu numele noastre neaose.

 

Sa stii ca sora mea are un nume foarte rar, rar, dar rar si in America nici nu l-a schimbat, nici nu l-a adaptat. Pur si simplu oamenii, prietenii, pacientii au invatat sa-l pronunte. 



#28
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 16:34

Ioana si-a adaptat (temporar) prenumele uzitat in Jane pentru ca era satula de cum ii poceau prenumele cum este destul de satula si de pronuntia numelui.  [:)] 
Dar doar ca uzitare temporara, nimic oficial.



#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 16:34

Viviana, acel ”trebuie” (recunosc, ar fi fost mai corect ”ar fi bine”) a fost o reacție la ce ai zis tu în primul post, vezi mai sus, că pentru fete nu e cazul ca prenumele să se potrivească cu numele de familie.

 

Ba e cazul, sunt atâtea situații în care îți faci un nume până te măriți și nu vrei să-l schimbi. Sau divorțezi și revii la numele de fată. De ce să nu sune potrivit?

Vezi, aici este ce nu inteleg eu.

Sa sune potrivit pentru cine? Cine stabileste ce e potrivit? Totul e relativ. Ce e potrivit pntru mine nu e portivit pentru tine.

De ce sa faci atatea si atatea scenarii, proiectii in viitor pentru un prenume? Sa te temi sa pui un anumit prenume...



#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 16:38

Ioana si-a adaptat (temporar) prenumele uzitat in Jane pentru ca era satula de cum ii poceau prenumele cum este destul de satula si de pronuntia numelui.  [:)] 
Dar doar ca uzitare temporara, nimic oficial.

uite, foarte frumos! A gasit o rezolvare draguta. Ea singura. Pentru numele ei.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -